uudenaikaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

uudenaikais- ‎(modern) +‎ -taa

Verb[edit]

uudenaikaistaa

  1. (transitive) to modernize

Conjugation[edit]

Inflection of uudenaikaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. uudenaikaistan en uudenaikaista 1st sing. olen uudenaikaistanut en ole uudenaikaistanut
2nd sing. uudenaikaistat et uudenaikaista 2nd sing. olet uudenaikaistanut et ole uudenaikaistanut
3rd sing. uudenaikaistaa ei uudenaikaista 3rd sing. on uudenaikaistanut ei ole uudenaikaistanut
1st plur. uudenaikaistamme emme uudenaikaista 1st plur. olemme uudenaikaistaneet emme ole uudenaikaistaneet
2nd plur. uudenaikaistatte ette uudenaikaista 2nd plur. olette uudenaikaistaneet ette ole uudenaikaistaneet
3rd plur. uudenaikaistavat eivät uudenaikaista 3rd plur. ovat uudenaikaistaneet eivät ole uudenaikaistaneet
passive uudenaikaistetaan ei uudenaikaisteta passive on uudenaikaistettu ei ole uudenaikaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. uudenaikaistin en uudenaikaistanut 1st sing. olin uudenaikaistanut en ollut uudenaikaistanut
2nd sing. uudenaikaistit et uudenaikaistanut 2nd sing. olit uudenaikaistanut et ollut uudenaikaistanut
3rd sing. uudenaikaisti ei uudenaikaistanut 3rd sing. oli uudenaikaistanut ei ollut uudenaikaistanut
1st plur. uudenaikaistimme emme uudenaikaistaneet 1st plur. olimme uudenaikaistaneet emme olleet uudenaikaistaneet
2nd plur. uudenaikaistitte ette uudenaikaistaneet 2nd plur. olitte uudenaikaistaneet ette olleet uudenaikaistaneet
3rd plur. uudenaikaistivat eivät uudenaikaistaneet 3rd plur. olivat uudenaikaistaneet eivät olleet uudenaikaistaneet
passive uudenaikaistettiin ei uudenaikaistettu passive oli uudenaikaistettu ei ollut uudenaikaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. uudenaikaistaisin en uudenaikaistaisi 1st sing. olisin uudenaikaistanut en olisi uudenaikaistanut
2nd sing. uudenaikaistaisit et uudenaikaistaisi 2nd sing. olisit uudenaikaistanut et olisi uudenaikaistanut
3rd sing. uudenaikaistaisi ei uudenaikaistaisi 3rd sing. olisi uudenaikaistanut ei olisi uudenaikaistanut
1st plur. uudenaikaistaisimme emme uudenaikaistaisi 1st plur. olisimme uudenaikaistaneet emme olisi uudenaikaistaneet
2nd plur. uudenaikaistaisitte ette uudenaikaistaisi 2nd plur. olisitte uudenaikaistaneet ette olisi uudenaikaistaneet
3rd plur. uudenaikaistaisivat eivät uudenaikaistaisi 3rd plur. olisivat uudenaikaistaneet eivät olisi uudenaikaistaneet
passive uudenaikaistettaisiin ei uudenaikaistettaisi passive olisi uudenaikaistettu ei olisi uudenaikaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. uudenaikaista älä uudenaikaista 2nd sing. ole uudenaikaistanut älä ole uudenaikaistanut
3rd sing. uudenaikaistakoon älköön uudenaikaistako 3rd sing. olkoon uudenaikaistanut älköön olko uudenaikaistanut
1st plur. uudenaikaistakaamme älkäämme uudenaikaistako 1st plur. olkaamme uudenaikaistaneet älkäämme olko uudenaikaistaneet
2nd plur. uudenaikaistakaa älkää uudenaikaistako 2nd plur. olkaa uudenaikaistaneet älkää olko uudenaikaistaneet
3rd plur. uudenaikaistakoot älkööt uudenaikaistako 3rd plur. olkoot uudenaikaistaneet älkööt olko uudenaikaistaneet
passive uudenaikaistettakoon älköön uudenaikaistettako passive olkoon uudenaikaistettu älköön olko uudenaikaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. uudenaikaistanen en uudenaikaistane 1st sing. lienen uudenaikaistanut en liene uudenaikaistanut
2nd sing. uudenaikaistanet et uudenaikaistane 2nd sing. lienet uudenaikaistanut et liene uudenaikaistanut
3rd sing. uudenaikaistanee ei uudenaikaistane 3rd sing. lienee uudenaikaistanut ei liene uudenaikaistanut
1st plur. uudenaikaistanemme emme uudenaikaistane 1st plur. lienemme uudenaikaistaneet emme liene uudenaikaistaneet
2nd plur. uudenaikaistanette ette uudenaikaistane 2nd plur. lienette uudenaikaistaneet ette liene uudenaikaistaneet
3rd plur. uudenaikaistanevat eivät uudenaikaistane 3rd plur. lienevät uudenaikaistaneet eivät liene uudenaikaistaneet
passive uudenaikaistettaneen ei uudenaikaistettane passive lienee uudenaikaistettu ei liene uudenaikaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st uudenaikaistaa present uudenaikaistava uudenaikaistettava
long 1st2 uudenaikaistaakseen past uudenaikaistanut uudenaikaistettu
2nd inessive1 uudenaikaistaessa uudenaikaistettaessa agent1, 3 uudenaikaistama
instructive uudenaikaistaen negative uudenaikaistamaton
3rd inessive uudenaikaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative uudenaikaistamasta
illative uudenaikaistamaan
adessive uudenaikaistamalla
abessive uudenaikaistamatta
instructive uudenaikaistaman uudenaikaistettaman
4th nominative uudenaikaistaminen
partitive uudenaikaistamista
5th2 uudenaikaistamaisillaan