vaiheistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

vaihe +‎ -istaa

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈʋɑi̯hei̯stɑːˣ/, [ˈʋɑi̯ɦe̞i̯s̠t̪ɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: vai‧heis‧taa

Verb[edit]

vaiheistaa

  1. (transitive) to divide into phases

Conjugation[edit]

Inflection of vaiheistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaiheistan en vaiheista 1st sing. olen vaiheistanut en ole vaiheistanut
2nd sing. vaiheistat et vaiheista 2nd sing. olet vaiheistanut et ole vaiheistanut
3rd sing. vaiheistaa ei vaiheista 3rd sing. on vaiheistanut ei ole vaiheistanut
1st plur. vaiheistamme emme vaiheista 1st plur. olemme vaiheistaneet emme ole vaiheistaneet
2nd plur. vaiheistatte ette vaiheista 2nd plur. olette vaiheistaneet ette ole vaiheistaneet
3rd plur. vaiheistavat eivät vaiheista 3rd plur. ovat vaiheistaneet eivät ole vaiheistaneet
passive vaiheistetaan ei vaiheisteta passive on vaiheistettu ei ole vaiheistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaiheistin en vaiheistanut 1st sing. olin vaiheistanut en ollut vaiheistanut
2nd sing. vaiheistit et vaiheistanut 2nd sing. olit vaiheistanut et ollut vaiheistanut
3rd sing. vaiheisti ei vaiheistanut 3rd sing. oli vaiheistanut ei ollut vaiheistanut
1st plur. vaiheistimme emme vaiheistaneet 1st plur. olimme vaiheistaneet emme olleet vaiheistaneet
2nd plur. vaiheistitte ette vaiheistaneet 2nd plur. olitte vaiheistaneet ette olleet vaiheistaneet
3rd plur. vaiheistivat eivät vaiheistaneet 3rd plur. olivat vaiheistaneet eivät olleet vaiheistaneet
passive vaiheistettiin ei vaiheistettu passive oli vaiheistettu ei ollut vaiheistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaiheistaisin en vaiheistaisi 1st sing. olisin vaiheistanut en olisi vaiheistanut
2nd sing. vaiheistaisit et vaiheistaisi 2nd sing. olisit vaiheistanut et olisi vaiheistanut
3rd sing. vaiheistaisi ei vaiheistaisi 3rd sing. olisi vaiheistanut ei olisi vaiheistanut
1st plur. vaiheistaisimme emme vaiheistaisi 1st plur. olisimme vaiheistaneet emme olisi vaiheistaneet
2nd plur. vaiheistaisitte ette vaiheistaisi 2nd plur. olisitte vaiheistaneet ette olisi vaiheistaneet
3rd plur. vaiheistaisivat eivät vaiheistaisi 3rd plur. olisivat vaiheistaneet eivät olisi vaiheistaneet
passive vaiheistettaisiin ei vaiheistettaisi passive olisi vaiheistettu ei olisi vaiheistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vaiheista älä vaiheista 2nd sing. ole vaiheistanut älä ole vaiheistanut
3rd sing. vaiheistakoon älköön vaiheistako 3rd sing. olkoon vaiheistanut älköön olko vaiheistanut
1st plur. vaiheistakaamme älkäämme vaiheistako 1st plur. olkaamme vaiheistaneet älkäämme olko vaiheistaneet
2nd plur. vaiheistakaa älkää vaiheistako 2nd plur. olkaa vaiheistaneet älkää olko vaiheistaneet
3rd plur. vaiheistakoot älkööt vaiheistako 3rd plur. olkoot vaiheistaneet älkööt olko vaiheistaneet
passive vaiheistettakoon älköön vaiheistettako passive olkoon vaiheistettu älköön olko vaiheistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaiheistanen en vaiheistane 1st sing. lienen vaiheistanut en liene vaiheistanut
2nd sing. vaiheistanet et vaiheistane 2nd sing. lienet vaiheistanut et liene vaiheistanut
3rd sing. vaiheistanee ei vaiheistane 3rd sing. lienee vaiheistanut ei liene vaiheistanut
1st plur. vaiheistanemme emme vaiheistane 1st plur. lienemme vaiheistaneet emme liene vaiheistaneet
2nd plur. vaiheistanette ette vaiheistane 2nd plur. lienette vaiheistaneet ette liene vaiheistaneet
3rd plur. vaiheistanevat eivät vaiheistane 3rd plur. lienevät vaiheistaneet eivät liene vaiheistaneet
passive vaiheistettaneen ei vaiheistettane passive lienee vaiheistettu ei liene vaiheistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vaiheistaa present vaiheistava vaiheistettava
long 1st2 vaiheistaakseen past vaiheistanut vaiheistettu
2nd inessive1 vaiheistaessa vaiheistettaessa agent1, 3 vaiheistama
instructive vaiheistaen negative vaiheistamaton
3rd inessive vaiheistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vaiheistamasta
illative vaiheistamaan
adessive vaiheistamalla
abessive vaiheistamatta
instructive vaiheistaman vaiheistettaman
4th nominative vaiheistaminen
partitive vaiheistamista
5th2 vaiheistamaisillaan