yleistajuistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

yleistajuinen >

Verb[edit]

yleistajuistaa

  1. (transitive) to popularize (to make easily understandable)

Declension[edit]

Inflection of yleistajuistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yleistajuistan en yleistajuista 1st sing. olen yleistajuistanut en ole yleistajuistanut
2nd sing. yleistajuistat et yleistajuista 2nd sing. olet yleistajuistanut et ole yleistajuistanut
3rd sing. yleistajuistaa ei yleistajuista 3rd sing. on yleistajuistanut ei ole yleistajuistanut
1st plur. yleistajuistamme emme yleistajuista 1st plur. olemme yleistajuistaneet emme ole yleistajuistaneet
2nd plur. yleistajuistatte ette yleistajuista 2nd plur. olette yleistajuistaneet ette ole yleistajuistaneet
3rd plur. yleistajuistavat eivät yleistajuista 3rd plur. ovat yleistajuistaneet eivät ole yleistajuistaneet
passive yleistajuistetaan ei yleistajuisteta passive on yleistajuistettu ei ole yleistajuistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yleistajuistin en yleistajuistanut 1st sing. olin yleistajuistanut en ollut yleistajuistanut
2nd sing. yleistajuistit et yleistajuistanut 2nd sing. olit yleistajuistanut et ollut yleistajuistanut
3rd sing. yleistajuisti ei yleistajuistanut 3rd sing. oli yleistajuistanut ei ollut yleistajuistanut
1st plur. yleistajuistimme emme yleistajuistaneet 1st plur. olimme yleistajuistaneet emme olleet yleistajuistaneet
2nd plur. yleistajuistitte ette yleistajuistaneet 2nd plur. olitte yleistajuistaneet ette olleet yleistajuistaneet
3rd plur. yleistajuistivat eivät yleistajuistaneet 3rd plur. olivat yleistajuistaneet eivät olleet yleistajuistaneet
passive yleistajuistettiin ei yleistajuistettu passive oli yleistajuistettu ei ollut yleistajuistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yleistajuistaisin en yleistajuistaisi 1st sing. olisin yleistajuistanut en olisi yleistajuistanut
2nd sing. yleistajuistaisit et yleistajuistaisi 2nd sing. olisit yleistajuistanut et olisi yleistajuistanut
3rd sing. yleistajuistaisi ei yleistajuistaisi 3rd sing. olisi yleistajuistanut ei olisi yleistajuistanut
1st plur. yleistajuistaisimme emme yleistajuistaisi 1st plur. olisimme yleistajuistaneet emme olisi yleistajuistaneet
2nd plur. yleistajuistaisitte ette yleistajuistaisi 2nd plur. olisitte yleistajuistaneet ette olisi yleistajuistaneet
3rd plur. yleistajuistaisivat eivät yleistajuistaisi 3rd plur. olisivat yleistajuistaneet eivät olisi yleistajuistaneet
passive yleistajuistettaisiin ei yleistajuistettaisi passive olisi yleistajuistettu ei olisi yleistajuistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. yleistajuista älä yleistajuista 2nd sing. ole yleistajuistanut älä ole yleistajuistanut
3rd sing. yleistajuistakoon älköön yleistajuistako 3rd sing. olkoon yleistajuistanut älköön olko yleistajuistanut
1st plur. yleistajuistakaamme älkäämme yleistajuistako 1st plur. olkaamme yleistajuistaneet älkäämme olko yleistajuistaneet
2nd plur. yleistajuistakaa älkää yleistajuistako 2nd plur. olkaa yleistajuistaneet älkää olko yleistajuistaneet
3rd plur. yleistajuistakoot älkööt yleistajuistako 3rd plur. olkoot yleistajuistaneet älkööt olko yleistajuistaneet
passive yleistajuistettakoon älköön yleistajuistettako passive olkoon yleistajuistettu älköön olko yleistajuistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yleistajuistanen en yleistajuistane 1st sing. lienen yleistajuistanut en liene yleistajuistanut
2nd sing. yleistajuistanet et yleistajuistane 2nd sing. lienet yleistajuistanut et liene yleistajuistanut
3rd sing. yleistajuistanee ei yleistajuistane 3rd sing. lienee yleistajuistanut ei liene yleistajuistanut
1st plur. yleistajuistanemme emme yleistajuistane 1st plur. lienemme yleistajuistaneet emme liene yleistajuistaneet
2nd plur. yleistajuistanette ette yleistajuistane 2nd plur. lienette yleistajuistaneet ette liene yleistajuistaneet
3rd plur. yleistajuistanevat eivät yleistajuistane 3rd plur. lienevät yleistajuistaneet eivät liene yleistajuistaneet
passive yleistajuistettaneen ei yleistajuistettane passive lienee yleistajuistettu ei liene yleistajuistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st yleistajuistaa present yleistajuistava yleistajuistettava
long 1st2 yleistajuistaakseen past yleistajuistanut yleistajuistettu
2nd inessive1 yleistajuistaessa yleistajuistettaessa agent1, 3 yleistajuistama
instructive yleistajuistaen negative yleistajuistamaton
3rd inessive yleistajuistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative yleistajuistamasta
illative yleistajuistamaan
adessive yleistajuistamalla
abessive yleistajuistamatta
instructive yleistajuistaman yleistajuistettaman
4th nominative yleistajuistaminen
partitive yleistajuistamista
5th2 yleistajuistamaisillaan