въвеждам
Appearance
Bulgarian
[edit]Pronunciation
[edit]- IPA(key): [vɐˈvɛʒdɐm]
Audio (Standard Bulgarian): (file) - Rhymes: -ɛʒdɐm
- Syllabification(key): въ‧веж‧дам
Verb
[edit]въве́ждам • (văvéždam) first-singular present indicative, impf (perfective въведа́)
Conjugation
[edit] Conjugation of въве́ждам (conjugation 3, imperfective, transitive)
| participles | present active participle | past active aorist participle | past active imperfect participle | past passive participle | verbal noun | adverbial participle | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| masculine | indefinite | въве́ждащ văvéždašt |
въве́ждал, въвежда́л1 văvéždal, văveždál1 |
въве́ждал văvéždal |
въве́ждан văvéždan |
въве́ждайки văvéždajki | |
| definite subject form | въве́ждащият văvéždaštijat |
въве́ждалият, въвежда́лият1 văvéždalijat, văveždálijat1 |
— | въве́жданият văvéždanijat | |||
| definite object form | въве́ждащия văvéždaštija |
въве́ждалия, въвежда́лия1 văvéždalija, văveždálija1 |
— | въве́ждания văvéždanija | |||
| feminine | indefinite | въве́ждаща văvéždašta |
въве́ждала, въвежда́ла1 văvéždala, văveždála1 |
въве́ждала văvéždala |
въве́ждана văvéždana | ||
| definite | въве́ждащата văvéždaštata |
въве́ждалата, въвежда́лата1 văvéždalata, văveždálata1 |
— | въве́жданата văvéždanata | |||
| neuter | indefinite | въве́ждащо văvéždašto |
въве́ждало, въвежда́ло1 văvéždalo, văveždálo1 |
въве́ждало văvéždalo |
въве́ждано văvéždano |
въве́ждане văvéždane | |
| definite | въве́ждащото văvéždaštoto |
въве́ждалото, въвежда́лото1 văvéždaloto, văveždáloto1 |
— | въве́жданото văvéždanoto |
въве́ждането văvéždaneto | ||
| plural | indefinite | въве́ждащи văvéždašti |
въве́ждали, въвежда́ли1 văvéždali, văveždáli1 |
въве́ждали văvéždali |
въве́ждани văvéždani |
въве́ждания, въве́жданета văvéždanija, văvéždaneta | |
| definite | въве́ждащите văvéždaštite |
въве́ждалите, въвежда́лите1 văvéždalite, văveždálite1 |
— | въве́жданите văvéždanite |
въве́жданията, въве́жданетата văvéždanijata, văvéždanetata | ||
| person | singular | plural | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| first | second | third | first | second | third | ||
| indicative | аз | ти | той/тя/то | ние | вие | те | |
| present | въве́ждам văvéždam |
въве́ждаш văvéždaš |
въве́жда văvéžda |
въве́ждаме văvéždame |
въве́ждате văvéždate |
въве́ждат văvéždat | |
| imperfect | въве́ждах văvéždah |
въве́ждаше văvéždaše |
въве́ждаше văvéždaše |
въве́ждахме văvéždahme |
въве́ждахте văvéždahte |
въве́ждаха văvéždaha | |
| aorist | въве́ждах, въвежда́х1 văvéždah, văveždáh1 |
въве́жда, въвежда́1 văvéžda, văveždá1 |
въве́жда, въвежда́1 văvéžda, văveždá1 |
въве́ждахме, въвежда́хме1 văvéždahme, văveždáhme1 |
въве́ждахте, въвежда́хте1 văvéždahte, văveždáhte1 |
въве́ждаха, въвежда́ха1 văvéždaha, văveždáha1 | |
| future | pos. | Use ще followed by the present indicative tense | |||||
| neg. | Use ня́ма да followed by the present indicative tense | ||||||
| future in the past | pos. | Use the imperfect indicative tense of ща followed by да and the present indicative tense | |||||
| neg. | Use ня́маше да followed by the present indicative tense | ||||||
| present perfect | Use the present indicative tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| past perfect | Use the imperfect indicative tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| future perfect | Use the future indicative tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| future perfect in the past | Use the future in the past indicative tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| renarrative | аз | ти | той/тя/то | ние | вие | те | |
| present and imperfect | Use the present indicative tense of съм (leave it out in third person) and въве́ждал m, въве́ждала f, въве́ждало n, or въве́ждали pl | ||||||
| aorist | Use the present indicative tense of съм (leave it out in third person) and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| future and future in the past | pos. | Use the present/imperfect renarrative tense of ща followed by да and the present indicative tense | |||||
| neg. | Use ня́мало да and the present indicative tense | ||||||
| present and past perfect | Use the present/imperfect renarrative tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| future perfect and future perfect in the past | Use the future/future in the past renarrative tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| dubitative | аз | ти | той/тя/то | ние | вие | те | |
| present and imperfect | Use the present/imperfect renarrative tense of съм and въве́ждал m, въве́ждала f, въве́ждало n, or въве́ждали pl | ||||||
| aorist | Use the aorist renarrative tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| future and future in the past | pos. | Use the present/imperfect dubitative tense of ща followed by да and the present indicative tense | |||||
| neg. | Use ня́мало било́ да and the present indicative tense | ||||||
| present and past perfect | none
| ||||||
| future perfect and future perfect in the past | Use the future/future in the past dubitative tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| conclusive | аз | ти | той/тя/то | ние | вие | те | |
| present and imperfect | Use the present indicative tense of съм and въве́ждал m, въве́ждала f, въве́ждало n, or въве́ждали pl | ||||||
| aorist | Use the present indicative tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| future and future in the past | pos. | Use the present/imperfect conclusive tense of ща followed by да and the present indicative tense | |||||
| neg. | Use ня́мало е да and the present indicative tense | ||||||
| present and past perfect | Use the present/imperfect conclusive tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| future perfect and future perfect in the past | Use the future/future in the past conclusive tense of съм and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | ||||||
| conditional | аз | ти | той/тя/то | ние | вие | те | |
| Use the first aorist indicative tense of бъ́да and въве́ждал/въвежда́л1 m, въве́ждала/въвежда́ла1 f, въве́ждало/въвежда́ло1 n, or въве́ждали/въвежда́ли1 pl | |||||||
| imperative | - | ти | - | - | вие | - | |
| въве́ждай văvéždaj |
въве́ждайте văvéždajte |
||||||
1Dialectally marked.
Related terms
[edit]- въведение (văvedenie)