-kertaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

-kertais- +‎ -taa

Verb[edit]

-kertaistaa

  1. (transitive) To multiple.
    kaksinkertaistaadouble
    kolminkertaistaatriple

Conjugation[edit]

Inflection of -kertaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -kertaistan en -kertaistaˣ 1st sing. olen -kertaistanut en oleˣ -kertaistanut
2nd sing. -kertaistat et -kertaistaˣ 2nd sing. olet -kertaistanut et oleˣ -kertaistanut
3rd sing. -kertaistaa ei -kertaistaˣ 3rd sing. on -kertaistanut ei oleˣ -kertaistanut
1st plur. -kertaistamme emme -kertaistaˣ 1st plur. olemme -kertaistaneet emme oleˣ -kertaistaneet
2nd plur. -kertaistatte ette -kertaistaˣ 2nd plur. olette -kertaistaneet ette oleˣ -kertaistaneet
3rd plur. -kertaistavat eivät -kertaistaˣ 3rd plur. ovat -kertaistaneet eivät oleˣ -kertaistaneet
passive -kertaistetaan ei -kertaistetaˣ passive on -kertaistettu ei oleˣ -kertaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -kertaistin en -kertaistanut 1st sing. olin -kertaistanut en ollut -kertaistanut
2nd sing. -kertaistit et -kertaistanut 2nd sing. olit -kertaistanut et ollut -kertaistanut
3rd sing. -kertaisti ei -kertaistanut 3rd sing. oli -kertaistanut ei ollut -kertaistanut
1st plur. -kertaistimme emme -kertaistaneet 1st plur. olimme -kertaistaneet emme olleet -kertaistaneet
2nd plur. -kertaistitte ette -kertaistaneet 2nd plur. olitte -kertaistaneet ette olleet -kertaistaneet
3rd plur. -kertaistivat eivät -kertaistaneet 3rd plur. olivat -kertaistaneet eivät olleet -kertaistaneet
passive -kertaistettiin ei -kertaistettu passive oli -kertaistettu ei ollut -kertaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -kertaistaisin en -kertaistaisi 1st sing. olisin -kertaistanut en olisi -kertaistanut
2nd sing. -kertaistaisit et -kertaistaisi 2nd sing. olisit -kertaistanut et olisi -kertaistanut
3rd sing. -kertaistaisi ei -kertaistaisi 3rd sing. olisi -kertaistanut ei olisi -kertaistanut
1st plur. -kertaistaisimme emme -kertaistaisi 1st plur. olisimme -kertaistaneet emme olisi -kertaistaneet
2nd plur. -kertaistaisitte ette -kertaistaisi 2nd plur. olisitte -kertaistaneet ette olisi -kertaistaneet
3rd plur. -kertaistaisivat eivät -kertaistaisi 3rd plur. olisivat -kertaistaneet eivät olisi -kertaistaneet
passive -kertaistettaisiin ei -kertaistettaisi passive olisi -kertaistettu ei olisi -kertaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. -kertaistaˣ älä -kertaistaˣ 2nd sing. oleˣ -kertaistanut älä oleˣ -kertaistanut
3rd sing. -kertaistakoon älköön -kertaistakoˣ 3rd sing. olkoon -kertaistanut älköön olkoˣ -kertaistanut
1st plur. -kertaistakaamme älkäämme -kertaistakoˣ 1st plur. olkaamme -kertaistaneet älkäämme olkoˣ -kertaistaneet
2nd plur. -kertaistakaa älkää -kertaistakoˣ 2nd plur. olkaa -kertaistaneet älkää olkoˣ -kertaistaneet
3rd plur. -kertaistakoot älkööt -kertaistakoˣ 3rd plur. olkoot -kertaistaneet älkööt olkoˣ -kertaistaneet
passive -kertaistettakoon älköön -kertaistettakoˣ passive olkoon -kertaistettu älköön olkoˣ -kertaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -kertaistanen en -kertaistaneˣ 1st sing. lienen -kertaistanut en lieneˣ -kertaistanut
2nd sing. -kertaistanet et -kertaistaneˣ 2nd sing. lienet -kertaistanut et lieneˣ -kertaistanut
3rd sing. -kertaistanee ei -kertaistaneˣ 3rd sing. lienee -kertaistanut ei lieneˣ -kertaistanut
1st plur. -kertaistanemme emme -kertaistaneˣ 1st plur. lienemme -kertaistaneet emme lieneˣ -kertaistaneet
2nd plur. -kertaistanette ette -kertaistaneˣ 2nd plur. lienette -kertaistaneet ette lieneˣ -kertaistaneet
3rd plur. -kertaistanevat eivät -kertaistaneˣ 3rd plur. lienevät -kertaistaneet eivät lieneˣ -kertaistaneet
passive -kertaistettaneen ei -kertaistettaneˣ passive lienee -kertaistettu ei lieneˣ -kertaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st -kertaistaaˣ present -kertaistava -kertaistettava
long 1st2 -kertaistaakseen past -kertaistanut -kertaistettu
2nd inessive1 -kertaistaessa -kertaistettaessa agent1, 3 -kertaistama
instructive -kertaistaen negative -kertaistamaton
3rd inessive -kertaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative -kertaistamasta
illative -kertaistamaan
adessive -kertaistamalla
abessive -kertaistamatta
instructive -kertaistaman -kertaistettaman
4th nominative -kertaistaminen
partitive -kertaistamista
5th2 -kertaistamaisillaan

Related terms[edit]