-kertaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb -kertaistaa.

Verb[edit]

-kertaistua

  1. (intransitive) To multiple.
    kaksinkertaistuadouble
    kolminkertaistuatriple

Conjugation[edit]

Inflection of -kertaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -kertaistun en -kertaistu 1st sing. olen -kertaistunut en ole -kertaistunut
2nd sing. -kertaistut et -kertaistu 2nd sing. olet -kertaistunut et ole -kertaistunut
3rd sing. -kertaistuu ei -kertaistu 3rd sing. on -kertaistunut ei ole -kertaistunut
1st plur. -kertaistumme emme -kertaistu 1st plur. olemme -kertaistuneet emme ole -kertaistuneet
2nd plur. -kertaistutte ette -kertaistu 2nd plur. olette -kertaistuneet ette ole -kertaistuneet
3rd plur. -kertaistuvat eivät -kertaistu 3rd plur. ovat -kertaistuneet eivät ole -kertaistuneet
passive -kertaistutaan ei -kertaistuta passive on -kertaistuttu ei ole -kertaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -kertaistuin en -kertaistunut 1st sing. olin -kertaistunut en ollut -kertaistunut
2nd sing. -kertaistuit et -kertaistunut 2nd sing. olit -kertaistunut et ollut -kertaistunut
3rd sing. -kertaistui ei -kertaistunut 3rd sing. oli -kertaistunut ei ollut -kertaistunut
1st plur. -kertaistuimme emme -kertaistuneet 1st plur. olimme -kertaistuneet emme olleet -kertaistuneet
2nd plur. -kertaistuitte ette -kertaistuneet 2nd plur. olitte -kertaistuneet ette olleet -kertaistuneet
3rd plur. -kertaistuivat eivät -kertaistuneet 3rd plur. olivat -kertaistuneet eivät olleet -kertaistuneet
passive -kertaistuttiin ei -kertaistuttu passive oli -kertaistuttu ei ollut -kertaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -kertaistuisin en -kertaistuisi 1st sing. olisin -kertaistunut en olisi -kertaistunut
2nd sing. -kertaistuisit et -kertaistuisi 2nd sing. olisit -kertaistunut et olisi -kertaistunut
3rd sing. -kertaistuisi ei -kertaistuisi 3rd sing. olisi -kertaistunut ei olisi -kertaistunut
1st plur. -kertaistuisimme emme -kertaistuisi 1st plur. olisimme -kertaistuneet emme olisi -kertaistuneet
2nd plur. -kertaistuisitte ette -kertaistuisi 2nd plur. olisitte -kertaistuneet ette olisi -kertaistuneet
3rd plur. -kertaistuisivat eivät -kertaistuisi 3rd plur. olisivat -kertaistuneet eivät olisi -kertaistuneet
passive -kertaistuttaisiin ei -kertaistuttaisi passive olisi -kertaistuttu ei olisi -kertaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. -kertaistu älä -kertaistu 2nd sing. ole -kertaistunut älä ole -kertaistunut
3rd sing. -kertaistukoon älköön -kertaistuko 3rd sing. olkoon -kertaistunut älköön olko -kertaistunut
1st plur. -kertaistukaamme älkäämme -kertaistuko 1st plur. olkaamme -kertaistuneet älkäämme olko -kertaistuneet
2nd plur. -kertaistukaa älkää -kertaistuko 2nd plur. olkaa -kertaistuneet älkää olko -kertaistuneet
3rd plur. -kertaistukoot älkööt -kertaistuko 3rd plur. olkoot -kertaistuneet älkööt olko -kertaistuneet
passive -kertaistuttakoon älköön -kertaistuttako passive olkoon -kertaistuttu älköön olko -kertaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -kertaistunen en -kertaistune 1st sing. lienen -kertaistunut en liene -kertaistunut
2nd sing. -kertaistunet et -kertaistune 2nd sing. lienet -kertaistunut et liene -kertaistunut
3rd sing. -kertaistunee ei -kertaistune 3rd sing. lienee -kertaistunut ei liene -kertaistunut
1st plur. -kertaistunemme emme -kertaistune 1st plur. lienemme -kertaistuneet emme liene -kertaistuneet
2nd plur. -kertaistunette ette -kertaistune 2nd plur. lienette -kertaistuneet ette liene -kertaistuneet
3rd plur. -kertaistunevat eivät -kertaistune 3rd plur. lienevät -kertaistuneet eivät liene -kertaistuneet
passive -kertaistuttaneen ei -kertaistuttane passive lienee -kertaistuttu ei liene -kertaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st -kertaistua present -kertaistuva -kertaistuttava
long 1st2 -kertaistuakseen past -kertaistunut -kertaistuttu
2nd inessive1 -kertaistuessa -kertaistuttaessa agent1, 3 -kertaistuma
instructive -kertaistuen negative -kertaistumaton
3rd inessive -kertaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative -kertaistumasta
illative -kertaistumaan
adessive -kertaistumalla
abessive -kertaistumatta
instructive -kertaistuman -kertaistuttaman
4th nominative -kertaistuminen
partitive -kertaistumista
5th2 -kertaistumaisillaan

Verb[edit]

-kertaistua

  1. Third-person singular indicative present form of -kertaistua.