Isä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • Hyphenation: I‧sä

Proper noun[edit]

Isä

  1. Father, Lord

Declension[edit]

Inflection of Isä (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative Isä Isät
genitive Isän Isien
partitive Isää Isiä
illative Isään Isiin
singular plural
nominative Isä Isät
accusative nom. Isä Isät
gen. Isän
genitive Isän Isien
Isäinrare
partitive Isää Isiä
inessive Isässä Isissä
elative Isästä Isistä
illative Isään Isiin
adessive Isällä Isillä
ablative Isältä Isiltä
allative Isälle Isille
essive Isänä Isinä
translative Isäksi Isiksi
instructive Isin
abessive Isättä Isittä
comitative Isineen

Derived terms[edit]