aavikoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

aavikko ‎(desert) >

Verb[edit]

aavikoitua

  1. (reflexive) to desertify (to become desert)

Conjugation[edit]

Inflection of aavikoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aavikoidun en aavikoidu 1st sing. olen aavikoitunut en ole aavikoitunut
2nd sing. aavikoidut et aavikoidu 2nd sing. olet aavikoitunut et ole aavikoitunut
3rd sing. aavikoituu ei aavikoidu 3rd sing. on aavikoitunut ei ole aavikoitunut
1st plur. aavikoidumme emme aavikoidu 1st plur. olemme aavikoituneet emme ole aavikoituneet
2nd plur. aavikoidutte ette aavikoidu 2nd plur. olette aavikoituneet ette ole aavikoituneet
3rd plur. aavikoituvat eivät aavikoidu 3rd plur. ovat aavikoituneet eivät ole aavikoituneet
passive aavikoidutaan ei aavikoiduta passive on aavikoiduttu ei ole aavikoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aavikoiduin en aavikoitunut 1st sing. olin aavikoitunut en ollut aavikoitunut
2nd sing. aavikoiduit et aavikoitunut 2nd sing. olit aavikoitunut et ollut aavikoitunut
3rd sing. aavikoitui ei aavikoitunut 3rd sing. oli aavikoitunut ei ollut aavikoitunut
1st plur. aavikoiduimme emme aavikoituneet 1st plur. olimme aavikoituneet emme olleet aavikoituneet
2nd plur. aavikoiduitte ette aavikoituneet 2nd plur. olitte aavikoituneet ette olleet aavikoituneet
3rd plur. aavikoituivat eivät aavikoituneet 3rd plur. olivat aavikoituneet eivät olleet aavikoituneet
passive aavikoiduttiin ei aavikoiduttu passive oli aavikoiduttu ei ollut aavikoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aavikoituisin en aavikoituisi 1st sing. olisin aavikoitunut en olisi aavikoitunut
2nd sing. aavikoituisit et aavikoituisi 2nd sing. olisit aavikoitunut et olisi aavikoitunut
3rd sing. aavikoituisi ei aavikoituisi 3rd sing. olisi aavikoitunut ei olisi aavikoitunut
1st plur. aavikoituisimme emme aavikoituisi 1st plur. olisimme aavikoituneet emme olisi aavikoituneet
2nd plur. aavikoituisitte ette aavikoituisi 2nd plur. olisitte aavikoituneet ette olisi aavikoituneet
3rd plur. aavikoituisivat eivät aavikoituisi 3rd plur. olisivat aavikoituneet eivät olisi aavikoituneet
passive aavikoiduttaisiin ei aavikoiduttaisi passive olisi aavikoiduttu ei olisi aavikoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. aavikoidu älä aavikoidu 2nd sing. ole aavikoitunut älä ole aavikoitunut
3rd sing. aavikoitukoon älköön aavikoituko 3rd sing. olkoon aavikoitunut älköön olko aavikoitunut
1st plur. aavikoitukaamme älkäämme aavikoituko 1st plur. olkaamme aavikoituneet älkäämme olko aavikoituneet
2nd plur. aavikoitukaa älkää aavikoituko 2nd plur. olkaa aavikoituneet älkää olko aavikoituneet
3rd plur. aavikoitukoot älkööt aavikoituko 3rd plur. olkoot aavikoituneet älkööt olko aavikoituneet
passive aavikoiduttakoon älköön aavikoiduttako passive olkoon aavikoiduttu älköön olko aavikoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aavikoitunen en aavikoitune 1st sing. lienen aavikoitunut en liene aavikoitunut
2nd sing. aavikoitunet et aavikoitune 2nd sing. lienet aavikoitunut et liene aavikoitunut
3rd sing. aavikoitunee ei aavikoitune 3rd sing. lienee aavikoitunut ei liene aavikoitunut
1st plur. aavikoitunemme emme aavikoitune 1st plur. lienemme aavikoituneet emme liene aavikoituneet
2nd plur. aavikoitunette ette aavikoitune 2nd plur. lienette aavikoituneet ette liene aavikoituneet
3rd plur. aavikoitunevat eivät aavikoitune 3rd plur. lienevät aavikoituneet eivät liene aavikoituneet
passive aavikoiduttaneen ei aavikoiduttane passive lienee aavikoiduttu ei liene aavikoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aavikoitua present aavikoituva aavikoiduttava
long 1st2 aavikoituakseen past aavikoitunut aavikoiduttu
2nd inessive1 aavikoituessa aavikoiduttaessa agent1, 3 aavikoituma
instructive aavikoituen negative aavikoitumaton
3rd inessive aavikoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative aavikoitumasta
illative aavikoitumaan
adessive aavikoitumalla
abessive aavikoitumatta
instructive aavikoituman aavikoiduttaman
4th nominative aavikoituminen
partitive aavikoitumista
5th2 aavikoitumaisillaan

Related terms[edit]