abstraktistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

abstraktistaa

  1. A variant of abstrahoida.

Conjugation[edit]

Inflection of abstraktistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. abstraktistan en abstraktista 1st sing. olen abstraktistanut en ole abstraktistanut
2nd sing. abstraktistat et abstraktista 2nd sing. olet abstraktistanut et ole abstraktistanut
3rd sing. abstraktistaa ei abstraktista 3rd sing. on abstraktistanut ei ole abstraktistanut
1st plur. abstraktistamme emme abstraktista 1st plur. olemme abstraktistaneet emme ole abstraktistaneet
2nd plur. abstraktistatte ette abstraktista 2nd plur. olette abstraktistaneet ette ole abstraktistaneet
3rd plur. abstraktistavat eivät abstraktista 3rd plur. ovat abstraktistaneet eivät ole abstraktistaneet
passive abstraktistetaan ei abstraktisteta passive on abstraktistettu ei ole abstraktistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. abstraktistin en abstraktistanut 1st sing. olin abstraktistanut en ollut abstraktistanut
2nd sing. abstraktistit et abstraktistanut 2nd sing. olit abstraktistanut et ollut abstraktistanut
3rd sing. abstraktisti ei abstraktistanut 3rd sing. oli abstraktistanut ei ollut abstraktistanut
1st plur. abstraktistimme emme abstraktistaneet 1st plur. olimme abstraktistaneet emme olleet abstraktistaneet
2nd plur. abstraktistitte ette abstraktistaneet 2nd plur. olitte abstraktistaneet ette olleet abstraktistaneet
3rd plur. abstraktistivat eivät abstraktistaneet 3rd plur. olivat abstraktistaneet eivät olleet abstraktistaneet
passive abstraktistettiin ei abstraktistettu passive oli abstraktistettu ei ollut abstraktistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. abstraktistaisin en abstraktistaisi 1st sing. olisin abstraktistanut en olisi abstraktistanut
2nd sing. abstraktistaisit et abstraktistaisi 2nd sing. olisit abstraktistanut et olisi abstraktistanut
3rd sing. abstraktistaisi ei abstraktistaisi 3rd sing. olisi abstraktistanut ei olisi abstraktistanut
1st plur. abstraktistaisimme emme abstraktistaisi 1st plur. olisimme abstraktistaneet emme olisi abstraktistaneet
2nd plur. abstraktistaisitte ette abstraktistaisi 2nd plur. olisitte abstraktistaneet ette olisi abstraktistaneet
3rd plur. abstraktistaisivat eivät abstraktistaisi 3rd plur. olisivat abstraktistaneet eivät olisi abstraktistaneet
passive abstraktistettaisiin ei abstraktistettaisi passive olisi abstraktistettu ei olisi abstraktistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. abstraktista älä abstraktista 2nd sing. ole abstraktistanut älä ole abstraktistanut
3rd sing. abstraktistakoon älköön abstraktistako 3rd sing. olkoon abstraktistanut älköön olko abstraktistanut
1st plur. abstraktistakaamme älkäämme abstraktistako 1st plur. olkaamme abstraktistaneet älkäämme olko abstraktistaneet
2nd plur. abstraktistakaa älkää abstraktistako 2nd plur. olkaa abstraktistaneet älkää olko abstraktistaneet
3rd plur. abstraktistakoot älkööt abstraktistako 3rd plur. olkoot abstraktistaneet älkööt olko abstraktistaneet
passive abstraktistettakoon älköön abstraktistettako passive olkoon abstraktistettu älköön olko abstraktistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. abstraktistanen en abstraktistane 1st sing. lienen abstraktistanut en liene abstraktistanut
2nd sing. abstraktistanet et abstraktistane 2nd sing. lienet abstraktistanut et liene abstraktistanut
3rd sing. abstraktistanee ei abstraktistane 3rd sing. lienee abstraktistanut ei liene abstraktistanut
1st plur. abstraktistanemme emme abstraktistane 1st plur. lienemme abstraktistaneet emme liene abstraktistaneet
2nd plur. abstraktistanette ette abstraktistane 2nd plur. lienette abstraktistaneet ette liene abstraktistaneet
3rd plur. abstraktistanevat eivät abstraktistane 3rd plur. lienevät abstraktistaneet eivät liene abstraktistaneet
passive abstraktistettaneen ei abstraktistettane passive lienee abstraktistettu ei liene abstraktistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st abstraktistaa present abstraktistava abstraktistettava
long 1st2 abstraktistaakseen past abstraktistanut abstraktistettu
2nd inessive1 abstraktistaessa abstraktistettaessa agent1, 3 abstraktistama
instructive abstraktistaen negative abstraktistamaton
3rd inessive abstraktistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative abstraktistamasta
illative abstraktistamaan
adessive abstraktistamalla
abessive abstraktistamatta
instructive abstraktistaman abstraktistettaman
4th nominative abstraktistaminen
partitive abstraktistamista
5th2 abstraktistamaisillaan