akhiwa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Zulu[edit]

Etymology[edit]

From -akha +‎ -wa.

Verb[edit]

-akhiwa?

  1. (intransitive) to be built, constructed
  2. (intransitive) to be produced, manufactured

Inflection[edit]

Tone L
Infinitive ukwakhiwa
Positive Negative
Infinitive ukwakhiwa ukungakhiwa
Imperative
Simple + object concord
Singular yakhiwa -akhiwe
Plural yakhiwani -akhiweni
Present
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyakhiwa, ngakhiwa engakhiwayo, engakhiwa ngakhiwa angakhiwa engingakhiwa ngingakhiwa
2nd singular uyakhiwa, wakhiwa owakhiwayo, owakhiwa wakhiwa awakhiwa ongakhiwa ungakhiwa
1st plural siyakhiwa, sakhiwa esakhiwayo, esakhiwa sakhiwa asakhiwa esingakhiwa singakhiwa
2nd plural niyakhiwa, nakhiwa enakhiwayo, enakhiwa nakhiwa anakhiwa eningakhiwa ningakhiwa
Class 1 uyakhiwa, wakhiwa owakhiwayo, owakhiwa akhiwa akakhiwa ongakhiwa engakhiwa
Class 2 bayakhiwa, bakhiwa abakhiwayo, abakhiwa bakhiwa abakhiwa abangakhiwa bengakhiwa
Class 3 uyakhiwa, wakhiwa owakhiwayo, owakhiwa wakhiwa awakhiwa ongakhiwa ungakhiwa
Class 4 iyakhiwa, yakhiwa eyakhiwayo, eyakhiwa yakhiwa ayakhiwa engakhiwa ingakhiwa
Class 5 liyakhiwa, lakhiwa elakhiwayo, elakhiwa lakhiwa alakhiwa elingakhiwa lingakhiwa
Class 6 ayakhiwa, akhiwa akhiwayo, akhiwa akhiwa awakhiwa angakhiwa engakhiwa
Class 7 siyakhiwa, sakhiwa esakhiwayo, esakhiwa sakhiwa asakhiwa esingakhiwa singakhiwa
Class 8 ziyakhiwa, zakhiwa ezakhiwayo, ezakhiwa zakhiwa azakhiwa ezingakhiwa zingakhiwa
Class 9 iyakhiwa, yakhiwa eyakhiwayo, eyakhiwa yakhiwa ayakhiwa engakhiwa ingakhiwa
Class 10 ziyakhiwa, zakhiwa ezakhiwayo, ezakhiwa zakhiwa azakhiwa ezingakhiwa zingakhiwa
Class 11 luyakhiwa, lwakhiwa olwakhiwayo, olwakhiwa lwakhiwa alwakhiwa olungakhiwa lungakhiwa
Class 14 buyakhiwa, bakhiwa obakhiwayo, obakhiwa bakhiwa abakhiwa obungakhiwa bungakhiwa
Class 15 kuyakhiwa, kwakhiwa okwakhiwayo, okwakhiwa kwakhiwa akwakhiwa okungakhiwa kungakhiwa
Class 17 kuyakhiwa, kwakhiwa okwakhiwayo, okwakhiwa kwakhiwa akwakhiwa okungakhiwa kungakhiwa
Recent past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngakhiwe, ngakhiwē engakhiwe, engakhiwē ngakhiwe, ngakhiwē angakhiwanga engingakhiwanga ngingakhiwanga
2nd singular wakhiwe, wakhiwē owakhiwe, owakhiwē wakhiwe, wakhiwē awakhiwanga ongakhiwanga ungakhiwanga
1st plural sakhiwe, sakhiwē esakhiwe, esakhiwē sakhiwe, sakhiwē asakhiwanga esingakhiwanga singakhiwanga
2nd plural nakhiwe, nakhiwē enakhiwe, enakhiwē nakhiwe, nakhiwē anakhiwanga eningakhiwanga ningakhiwanga
Class 1 wakhiwe, wakhiwē owakhiwe, owakhiwē akhiwe, akhiwē akakhiwanga ongakhiwanga engakhiwanga
Class 2 bakhiwe, bakhiwē abakhiwe, abakhiwē bakhiwe, bakhiwē abakhiwanga abangakhiwanga bengakhiwanga
Class 3 wakhiwe, wakhiwē owakhiwe, owakhiwē wakhiwe, wakhiwē awakhiwanga ongakhiwanga ungakhiwanga
Class 4 yakhiwe, yakhiwē eyakhiwe, eyakhiwē yakhiwe, yakhiwē ayakhiwanga engakhiwanga ingakhiwanga
Class 5 lakhiwe, lakhiwē elakhiwe, elakhiwē lakhiwe, lakhiwē alakhiwanga elingakhiwanga lingakhiwanga
Class 6 akhiwe, akhiwē akhiwe, akhiwē akhiwe, akhiwē awakhiwanga angakhiwanga engakhiwanga
Class 7 sakhiwe, sakhiwē esakhiwe, esakhiwē sakhiwe, sakhiwē asakhiwanga esingakhiwanga singakhiwanga
Class 8 zakhiwe, zakhiwē ezakhiwe, ezakhiwē zakhiwe, zakhiwē azakhiwanga ezingakhiwanga zingakhiwanga
Class 9 yakhiwe, yakhiwē eyakhiwe, eyakhiwē yakhiwe, yakhiwē ayakhiwanga engakhiwanga ingakhiwanga
Class 10 zakhiwe, zakhiwē ezakhiwe, ezakhiwē zakhiwe, zakhiwē azakhiwanga ezingakhiwanga zingakhiwanga
Class 11 lwakhiwe, lwakhiwē olwakhiwe, olwakhiwē lwakhiwe, lwakhiwē alwakhiwanga olungakhiwanga lungakhiwanga
Class 14 bakhiwe, bakhiwē obakhiwe, obakhiwē bakhiwe, bakhiwē abakhiwanga obungakhiwanga bungakhiwanga
Class 15 kwakhiwe, kwakhiwē okwakhiwe, okwakhiwē kwakhiwe, kwakhiwē akwakhiwanga okungakhiwanga kungakhiwanga
Class 17 kwakhiwe, kwakhiwē okwakhiwe, okwakhiwē kwakhiwe, kwakhiwē akwakhiwanga okungakhiwanga kungakhiwanga
Remote past
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngākhiwa engākhiwa ngākhiwa angakhiwanga engingakhiwanga ngingakhiwanga
2nd singular wākhiwa owākhiwa wākhiwa awakhiwanga ongakhiwanga ungakhiwanga
1st plural sākhiwa esākhiwa sākhiwa asakhiwanga esingakhiwanga singakhiwanga
2nd plural nākhiwa enākhiwa nākhiwa anakhiwanga eningakhiwanga ningakhiwanga
Class 1 wākhiwa owākhiwa ākhiwa akakhiwanga ongakhiwanga engakhiwanga
Class 2 bākhiwa abākhiwa bākhiwa abakhiwanga abangakhiwanga bengakhiwanga
Class 3 wākhiwa owākhiwa wākhiwa awakhiwanga ongakhiwanga ungakhiwanga
Class 4 yākhiwa eyākhiwa yākhiwa ayakhiwanga engakhiwanga ingakhiwanga
Class 5 lākhiwa elākhiwa lākhiwa alakhiwanga elingakhiwanga lingakhiwanga
Class 6 ākhiwa ākhiwa ākhiwa awakhiwanga angakhiwanga engakhiwanga
Class 7 sākhiwa esākhiwa sākhiwa asakhiwanga esingakhiwanga singakhiwanga
Class 8 zākhiwa ezākhiwa zākhiwa azakhiwanga ezingakhiwanga zingakhiwanga
Class 9 yākhiwa eyākhiwa yākhiwa ayakhiwanga engakhiwanga ingakhiwanga
Class 10 zākhiwa ezākhiwa zākhiwa azakhiwanga ezingakhiwanga zingakhiwanga
Class 11 lwākhiwa olwākhiwa lwākhiwa alwakhiwanga olungakhiwanga lungakhiwanga
Class 14 bākhiwa obākhiwa bākhiwa abakhiwanga obungakhiwanga bungakhiwanga
Class 15 kwākhiwa okwākhiwa kwākhiwa akwakhiwanga okungakhiwanga kungakhiwanga
Class 17 kwākhiwa okwākhiwa kwākhiwa akwakhiwanga okungakhiwanga kungakhiwanga
Potential
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngingakhiwa ngingakhiwa ngingakhiwe ngingakhiwe
2nd singular ungakhiwa ungakhiwa ungakhiwe ungakhiwe
1st plural singakhiwa singakhiwa singakhiwe singakhiwe
2nd plural ningakhiwa ningakhiwa ningakhiwe ningakhiwe
Class 1 angakhiwa engakhiwa angakhiwe engakhiwe
Class 2 bangakhiwa bengakhiwa bangakhiwe bengakhiwe
Class 3 ungakhiwa ungakhiwa ungakhiwe ungakhiwe
Class 4 ingakhiwa ingakhiwa ingakhiwe ingakhiwe
Class 5 lingakhiwa lingakhiwa lingakhiwe lingakhiwe
Class 6 angakhiwa engakhiwa angakhiwe engakhiwe
Class 7 singakhiwa singakhiwa singakhiwe singakhiwe
Class 8 zingakhiwa zingakhiwa zingakhiwe zingakhiwe
Class 9 ingakhiwa ingakhiwa ingakhiwe ingakhiwe
Class 10 zingakhiwa zingakhiwa zingakhiwe zingakhiwe
Class 11 lungakhiwa lungakhiwa lungakhiwe lungakhiwe
Class 14 bungakhiwa bungakhiwa bungakhiwe bungakhiwe
Class 15 kungakhiwa kungakhiwa kungakhiwe kungakhiwe
Class 17 kungakhiwa kungakhiwa kungakhiwe kungakhiwe
Immediate future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngizokwakhiwa engizokwakhiwa ngizokwakhiwa angizukwakhiwa engingezukwakhiwa ngingezukwakhiwa
2nd singular uzokwakhiwa ozokwakhiwa uzokwakhiwa awuzukwakhiwa ongezukwakhiwa ungezukwakhiwa
1st plural sizokwakhiwa esizokwakhiwa sizokwakhiwa asizukwakhiwa esingezukwakhiwa singezukwakhiwa
2nd plural nizokwakhiwa enizokwakhiwa nizokwakhiwa anizukwakhiwa eningezukwakhiwa ningezukwakhiwa
Class 1 uzokwakhiwa ozokwakhiwa ezokwakhiwa akazukwakhiwa ongezukwakhiwa engezukwakhiwa
Class 2 bazokwakhiwa abazokwakhiwa bezokwakhiwa abazukwakhiwa abangezukwakhiwa bengezukwakhiwa
Class 3 uzokwakhiwa ozokwakhiwa uzokwakhiwa awuzukwakhiwa ongezukwakhiwa ungezukwakhiwa
Class 4 izokwakhiwa ezokwakhiwa izokwakhiwa ayizukwakhiwa engezukwakhiwa ingezukwakhiwa
Class 5 lizokwakhiwa elizokwakhiwa lizokwakhiwa alizukwakhiwa elingezukwakhiwa lingezukwakhiwa
Class 6 azokwakhiwa azokwakhiwa ezokwakhiwa awazukwakhiwa angezukwakhiwa engezukwakhiwa
Class 7 sizokwakhiwa esizokwakhiwa sizokwakhiwa asizukwakhiwa esingezukwakhiwa singezukwakhiwa
Class 8 zizokwakhiwa ezizokwakhiwa zizokwakhiwa azizukwakhiwa ezingezukwakhiwa zingezukwakhiwa
Class 9 izokwakhiwa ezokwakhiwa izokwakhiwa ayizukwakhiwa engezukwakhiwa ingezukwakhiwa
Class 10 zizokwakhiwa ezizokwakhiwa zizokwakhiwa azizukwakhiwa ezingezukwakhiwa zingezukwakhiwa
Class 11 luzokwakhiwa oluzokwakhiwa luzokwakhiwa aluzukwakhiwa olungezukwakhiwa lungezukwakhiwa
Class 14 buzokwakhiwa obuzokwakhiwa buzokwakhiwa abuzukwakhiwa obungezukwakhiwa bungezukwakhiwa
Class 15 kuzokwakhiwa okuzokwakhiwa kuzokwakhiwa akuzukwakhiwa okungezukwakhiwa kungezukwakhiwa
Class 17 kuzokwakhiwa okuzokwakhiwa kuzokwakhiwa akuzukwakhiwa okungezukwakhiwa kungezukwakhiwa
Remote future
Positive absolute Positive relative Positive participial Negative absolute Negative relative Negative participial
1st singular ngiyokwakhiwa engiyokwakhiwa ngiyokwakhiwa angiyukwakhiwa engingeyukwakhiwa ngingeyukwakhiwa
2nd singular uyokwakhiwa oyokwakhiwa uyokwakhiwa awuyukwakhiwa ongeyukwakhiwa ungeyukwakhiwa
1st plural siyokwakhiwa esiyokwakhiwa siyokwakhiwa asiyukwakhiwa esingeyukwakhiwa singeyukwakhiwa
2nd plural niyokwakhiwa eniyokwakhiwa niyokwakhiwa aniyukwakhiwa eningeyukwakhiwa ningeyukwakhiwa
Class 1 uyokwakhiwa oyokwakhiwa eyokwakhiwa akayukwakhiwa ongeyukwakhiwa engeyukwakhiwa
Class 2 bayokwakhiwa abayokwakhiwa beyokwakhiwa abayukwakhiwa abangeyukwakhiwa bengeyukwakhiwa
Class 3 uyokwakhiwa oyokwakhiwa uyokwakhiwa awuyukwakhiwa ongeyukwakhiwa ungeyukwakhiwa
Class 4 iyokwakhiwa eyokwakhiwa iyokwakhiwa ayiyukwakhiwa engeyukwakhiwa ingeyukwakhiwa
Class 5 liyokwakhiwa eliyokwakhiwa liyokwakhiwa aliyukwakhiwa elingeyukwakhiwa lingeyukwakhiwa
Class 6 ayokwakhiwa ayokwakhiwa eyokwakhiwa awayukwakhiwa angeyukwakhiwa engeyukwakhiwa
Class 7 siyokwakhiwa esiyokwakhiwa siyokwakhiwa asiyukwakhiwa esingeyukwakhiwa singeyukwakhiwa
Class 8 ziyokwakhiwa eziyokwakhiwa ziyokwakhiwa aziyukwakhiwa ezingeyukwakhiwa zingeyukwakhiwa
Class 9 iyokwakhiwa eyokwakhiwa iyokwakhiwa ayiyukwakhiwa engeyukwakhiwa ingeyukwakhiwa
Class 10 ziyokwakhiwa eziyokwakhiwa ziyokwakhiwa aziyukwakhiwa ezingeyukwakhiwa zingeyukwakhiwa
Class 11 luyokwakhiwa oluyokwakhiwa luyokwakhiwa aluyukwakhiwa olungeyukwakhiwa lungeyukwakhiwa
Class 14 buyokwakhiwa obuyokwakhiwa buyokwakhiwa abuyukwakhiwa obungeyukwakhiwa bungeyukwakhiwa
Class 15 kuyokwakhiwa okuyokwakhiwa kuyokwakhiwa akuyukwakhiwa okungeyukwakhiwa kungeyukwakhiwa
Class 17 kuyokwakhiwa okuyokwakhiwa kuyokwakhiwa akuyukwakhiwa okungeyukwakhiwa kungeyukwakhiwa
Present subjunctive
Positive Negative
1st singular ngakhiwe ngingakhiwa
2nd singular wakhiwe ungakhiwa
1st plural sakhiwe singakhiwa
2nd plural nakhiwe ningakhiwa
Class 1 akhiwe angakhiwa
Class 2 bakhiwe bangakhiwa
Class 3 wakhiwe ungakhiwa
Class 4 yakhiwe ingakhiwa
Class 5 lakhiwe lingakhiwa
Class 6 akhiwe angakhiwa
Class 7 sakhiwe singakhiwa
Class 8 zakhiwe zingakhiwa
Class 9 yakhiwe ingakhiwa
Class 10 zakhiwe zingakhiwa
Class 11 lwakhiwe lungakhiwa
Class 14 bakhiwe bungakhiwa
Class 15 kwakhiwe kungakhiwa
Class 17 kwakhiwe kungakhiwa
Past subjunctive
Positive Negative
1st singular ngakhiwa ngangakhiwa, angakhiwa, angangakhiwa
2nd singular wakhiwa wangakhiwa, awakhiwa, awangakhiwa
1st plural sakhiwa sangakhiwa, asakhiwa, asangakhiwa
2nd plural nakhiwa nangakhiwa, anakhiwa, anangakhiwa
Class 1 wakhiwa wangakhiwa, akakhiwa, akangakhiwa
Class 2 bakhiwa bangakhiwa, abakhiwa, abangakhiwa
Class 3 wakhiwa wangakhiwa, awakhiwa, awangakhiwa
Class 4 yakhiwa yangakhiwa, ayakhiwa, ayangakhiwa
Class 5 lakhiwa langakhiwa, alakhiwa, alangakhiwa
Class 6 akhiwa angakhiwa, awakhiwa, awangakhiwa
Class 7 sakhiwa sangakhiwa, asakhiwa, asangakhiwa
Class 8 zakhiwa zangakhiwa, azakhiwa, azangakhiwa
Class 9 yakhiwa yangakhiwa, ayakhiwa, ayangakhiwa
Class 10 zakhiwa zangakhiwa, azakhiwa, azangakhiwa
Class 11 lwakhiwa lwangakhiwa, alwakhiwa, alwangakhiwa
Class 14 bakhiwa bangakhiwa, abakhiwa, abangakhiwa
Class 15 kwakhiwa kwangakhiwa, akwakhiwa, akwangakhiwa
Class 17 kwakhiwa kwangakhiwa, akwakhiwa, akwangakhiwa

References[edit]