Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) To accumulate.


Inflection of akkumuloida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. akkumuloin en akkumuloi 1st sing. olen akkumuloinut en ole akkumuloinut
2nd sing. akkumuloit et akkumuloi 2nd sing. olet akkumuloinut et ole akkumuloinut
3rd sing. akkumuloi ei akkumuloi 3rd sing. on akkumuloinut ei ole akkumuloinut
1st plur. akkumuloimme emme akkumuloi 1st plur. olemme akkumuloineet emme ole akkumuloineet
2nd plur. akkumuloitte ette akkumuloi 2nd plur. olette akkumuloineet ette ole akkumuloineet
3rd plur. akkumuloivat eivät akkumuloi 3rd plur. ovat akkumuloineet eivät ole akkumuloineet
passive akkumuloidaan ei akkumuloida passive on akkumuloitu ei ole akkumuloitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. akkumuloin en akkumuloinut 1st sing. olin akkumuloinut en ollut akkumuloinut
2nd sing. akkumuloit et akkumuloinut 2nd sing. olit akkumuloinut et ollut akkumuloinut
3rd sing. akkumuloi ei akkumuloinut 3rd sing. oli akkumuloinut ei ollut akkumuloinut
1st plur. akkumuloimme emme akkumuloineet 1st plur. olimme akkumuloineet emme olleet akkumuloineet
2nd plur. akkumuloitte ette akkumuloineet 2nd plur. olitte akkumuloineet ette olleet akkumuloineet
3rd plur. akkumuloivat eivät akkumuloineet 3rd plur. olivat akkumuloineet eivät olleet akkumuloineet
passive akkumuloitiin ei akkumuloitu passive oli akkumuloitu ei ollut akkumuloitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. akkumuloisin en akkumuloisi 1st sing. olisin akkumuloinut en olisi akkumuloinut
2nd sing. akkumuloisit et akkumuloisi 2nd sing. olisit akkumuloinut et olisi akkumuloinut
3rd sing. akkumuloisi ei akkumuloisi 3rd sing. olisi akkumuloinut ei olisi akkumuloinut
1st plur. akkumuloisimme emme akkumuloisi 1st plur. olisimme akkumuloineet emme olisi akkumuloineet
2nd plur. akkumuloisitte ette akkumuloisi 2nd plur. olisitte akkumuloineet ette olisi akkumuloineet
3rd plur. akkumuloisivat eivät akkumuloisi 3rd plur. olisivat akkumuloineet eivät olisi akkumuloineet
passive akkumuloitaisiin ei akkumuloitaisi passive olisi akkumuloitu ei olisi akkumuloitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. akkumuloi älä akkumuloi 2nd sing. ole akkumuloinut älä ole akkumuloinut
3rd sing. akkumuloikoon älköön akkumuloiko 3rd sing. olkoon akkumuloinut älköön olko akkumuloinut
1st plur. akkumuloikaamme älkäämme akkumuloiko 1st plur. olkaamme akkumuloineet älkäämme olko akkumuloineet
2nd plur. akkumuloikaa älkää akkumuloiko 2nd plur. olkaa akkumuloineet älkää olko akkumuloineet
3rd plur. akkumuloikoot älkööt akkumuloiko 3rd plur. olkoot akkumuloineet älkööt olko akkumuloineet
passive akkumuloitakoon älköön akkumuloitako passive olkoon akkumuloitu älköön olko akkumuloitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. akkumuloinen en akkumuloine 1st sing. lienen akkumuloinut en liene akkumuloinut
2nd sing. akkumuloinet et akkumuloine 2nd sing. lienet akkumuloinut et liene akkumuloinut
3rd sing. akkumuloinee ei akkumuloine 3rd sing. lienee akkumuloinut ei liene akkumuloinut
1st plur. akkumuloinemme emme akkumuloine 1st plur. lienemme akkumuloineet emme liene akkumuloineet
2nd plur. akkumuloinette ette akkumuloine 2nd plur. lienette akkumuloineet ette liene akkumuloineet
3rd plur. akkumuloinevat eivät akkumuloine 3rd plur. lienevät akkumuloineet eivät liene akkumuloineet
passive akkumuloitaneen ei akkumuloitane passive lienee akkumuloitu ei liene akkumuloitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st akkumuloida present akkumuloiva akkumuloitava
long 1st2 akkumuloidakseen past akkumuloinut akkumuloitu
2nd inessive1 akkumuloidessa akkumuloitaessa agent1, 3 akkumuloima
instructive akkumuloiden negative akkumuloimaton
3rd inessive akkumuloimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative akkumuloimasta
illative akkumuloimaan
adessive akkumuloimalla
abessive akkumuloimatta
instructive akkumuloiman akkumuloitaman
4th nominative akkumuloiminen
partitive akkumuloimista
5th2 akkumuloimaisillaan