aliarvostaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

ali- +‎ arvostaa

Verb[edit]

aliarvostaa

  1. To undervalue.

Conjugation[edit]

Inflection of aliarvostaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aliarvostan en aliarvostaˣ 1st sing. olen aliarvostanut en oleˣ aliarvostanut
2nd sing. aliarvostat et aliarvostaˣ 2nd sing. olet aliarvostanut et oleˣ aliarvostanut
3rd sing. aliarvostaa ei aliarvostaˣ 3rd sing. on aliarvostanut ei oleˣ aliarvostanut
1st plur. aliarvostamme emme aliarvostaˣ 1st plur. olemme aliarvostaneet emme oleˣ aliarvostaneet
2nd plur. aliarvostatte ette aliarvostaˣ 2nd plur. olette aliarvostaneet ette oleˣ aliarvostaneet
3rd plur. aliarvostavat eivät aliarvostaˣ 3rd plur. ovat aliarvostaneet eivät oleˣ aliarvostaneet
passive aliarvostetaan ei aliarvostetaˣ passive on aliarvostettu ei oleˣ aliarvostettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aliarvostin en aliarvostanut 1st sing. olin aliarvostanut en ollut aliarvostanut
2nd sing. aliarvostit et aliarvostanut 2nd sing. olit aliarvostanut et ollut aliarvostanut
3rd sing. aliarvosti ei aliarvostanut 3rd sing. oli aliarvostanut ei ollut aliarvostanut
1st plur. aliarvostimme emme aliarvostaneet 1st plur. olimme aliarvostaneet emme olleet aliarvostaneet
2nd plur. aliarvostitte ette aliarvostaneet 2nd plur. olitte aliarvostaneet ette olleet aliarvostaneet
3rd plur. aliarvostivat eivät aliarvostaneet 3rd plur. olivat aliarvostaneet eivät olleet aliarvostaneet
passive aliarvostettiin ei aliarvostettu passive oli aliarvostettu ei ollut aliarvostettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aliarvostaisin en aliarvostaisi 1st sing. olisin aliarvostanut en olisi aliarvostanut
2nd sing. aliarvostaisit et aliarvostaisi 2nd sing. olisit aliarvostanut et olisi aliarvostanut
3rd sing. aliarvostaisi ei aliarvostaisi 3rd sing. olisi aliarvostanut ei olisi aliarvostanut
1st plur. aliarvostaisimme emme aliarvostaisi 1st plur. olisimme aliarvostaneet emme olisi aliarvostaneet
2nd plur. aliarvostaisitte ette aliarvostaisi 2nd plur. olisitte aliarvostaneet ette olisi aliarvostaneet
3rd plur. aliarvostaisivat eivät aliarvostaisi 3rd plur. olisivat aliarvostaneet eivät olisi aliarvostaneet
passive aliarvostettaisiin ei aliarvostettaisi passive olisi aliarvostettu ei olisi aliarvostettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. aliarvostaˣ älä aliarvostaˣ 2nd sing. oleˣ aliarvostanut älä oleˣ aliarvostanut
3rd sing. aliarvostakoon älköön aliarvostakoˣ 3rd sing. olkoon aliarvostanut älköön olkoˣ aliarvostanut
1st plur. aliarvostakaamme älkäämme aliarvostakoˣ 1st plur. olkaamme aliarvostaneet älkäämme olkoˣ aliarvostaneet
2nd plur. aliarvostakaa älkää aliarvostakoˣ 2nd plur. olkaa aliarvostaneet älkää olkoˣ aliarvostaneet
3rd plur. aliarvostakoot älkööt aliarvostakoˣ 3rd plur. olkoot aliarvostaneet älkööt olkoˣ aliarvostaneet
passive aliarvostettakoon älköön aliarvostettakoˣ passive olkoon aliarvostettu älköön olkoˣ aliarvostettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aliarvostanen en aliarvostaneˣ 1st sing. lienen aliarvostanut en lieneˣ aliarvostanut
2nd sing. aliarvostanet et aliarvostaneˣ 2nd sing. lienet aliarvostanut et lieneˣ aliarvostanut
3rd sing. aliarvostanee ei aliarvostaneˣ 3rd sing. lienee aliarvostanut ei lieneˣ aliarvostanut
1st plur. aliarvostanemme emme aliarvostaneˣ 1st plur. lienemme aliarvostaneet emme lieneˣ aliarvostaneet
2nd plur. aliarvostanette ette aliarvostaneˣ 2nd plur. lienette aliarvostaneet ette lieneˣ aliarvostaneet
3rd plur. aliarvostanevat eivät aliarvostaneˣ 3rd plur. lienevät aliarvostaneet eivät lieneˣ aliarvostaneet
passive aliarvostettaneen ei aliarvostettaneˣ passive lienee aliarvostettu ei lieneˣ aliarvostettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aliarvostaaˣ present aliarvostava aliarvostettava
long 1st2 aliarvostaakseen past aliarvostanut aliarvostettu
2nd inessive1 aliarvostaessa aliarvostettaessa agent1, 3 aliarvostama
instructive aliarvostaen negative aliarvostamaton
3rd inessive aliarvostamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative aliarvostamasta
illative aliarvostamaan
adessive aliarvostamalla
abessive aliarvostamatta
instructive aliarvostaman aliarvostettaman
4th nominative aliarvostaminen
partitive aliarvostamista
5th2 aliarvostamaisillaan

Antonyms[edit]

Derived terms[edit]