aplikoida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

aplikoida

  1. Alternative form of applikoida.

Conjugation[edit]

Inflection of aplikoida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aplikoin en aplikoi 1st sing. olen aplikoinut en ole aplikoinut
2nd sing. aplikoit et aplikoi 2nd sing. olet aplikoinut et ole aplikoinut
3rd sing. aplikoi ei aplikoi 3rd sing. on aplikoinut ei ole aplikoinut
1st plur. aplikoimme emme aplikoi 1st plur. olemme aplikoineet emme ole aplikoineet
2nd plur. aplikoitte ette aplikoi 2nd plur. olette aplikoineet ette ole aplikoineet
3rd plur. aplikoivat eivät aplikoi 3rd plur. ovat aplikoineet eivät ole aplikoineet
passive aplikoidaan ei aplikoida passive on aplikoitu ei ole aplikoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aplikoin en aplikoinut 1st sing. olin aplikoinut en ollut aplikoinut
2nd sing. aplikoit et aplikoinut 2nd sing. olit aplikoinut et ollut aplikoinut
3rd sing. aplikoi ei aplikoinut 3rd sing. oli aplikoinut ei ollut aplikoinut
1st plur. aplikoimme emme aplikoineet 1st plur. olimme aplikoineet emme olleet aplikoineet
2nd plur. aplikoitte ette aplikoineet 2nd plur. olitte aplikoineet ette olleet aplikoineet
3rd plur. aplikoivat eivät aplikoineet 3rd plur. olivat aplikoineet eivät olleet aplikoineet
passive aplikoitiin ei aplikoitu passive oli aplikoitu ei ollut aplikoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aplikoisin en aplikoisi 1st sing. olisin aplikoinut en olisi aplikoinut
2nd sing. aplikoisit et aplikoisi 2nd sing. olisit aplikoinut et olisi aplikoinut
3rd sing. aplikoisi ei aplikoisi 3rd sing. olisi aplikoinut ei olisi aplikoinut
1st plur. aplikoisimme emme aplikoisi 1st plur. olisimme aplikoineet emme olisi aplikoineet
2nd plur. aplikoisitte ette aplikoisi 2nd plur. olisitte aplikoineet ette olisi aplikoineet
3rd plur. aplikoisivat eivät aplikoisi 3rd plur. olisivat aplikoineet eivät olisi aplikoineet
passive aplikoitaisiin ei aplikoitaisi passive olisi aplikoitu ei olisi aplikoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. aplikoi älä aplikoi 2nd sing. ole aplikoinut älä ole aplikoinut
3rd sing. aplikoikoon älköön aplikoiko 3rd sing. olkoon aplikoinut älköön olko aplikoinut
1st plur. aplikoikaamme älkäämme aplikoiko 1st plur. olkaamme aplikoineet älkäämme olko aplikoineet
2nd plur. aplikoikaa älkää aplikoiko 2nd plur. olkaa aplikoineet älkää olko aplikoineet
3rd plur. aplikoikoot älkööt aplikoiko 3rd plur. olkoot aplikoineet älkööt olko aplikoineet
passive aplikoitakoon älköön aplikoitako passive olkoon aplikoitu älköön olko aplikoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aplikoinen en aplikoine 1st sing. lienen aplikoinut en liene aplikoinut
2nd sing. aplikoinet et aplikoine 2nd sing. lienet aplikoinut et liene aplikoinut
3rd sing. aplikoinee ei aplikoine 3rd sing. lienee aplikoinut ei liene aplikoinut
1st plur. aplikoinemme emme aplikoine 1st plur. lienemme aplikoineet emme liene aplikoineet
2nd plur. aplikoinette ette aplikoine 2nd plur. lienette aplikoineet ette liene aplikoineet
3rd plur. aplikoinevat eivät aplikoine 3rd plur. lienevät aplikoineet eivät liene aplikoineet
passive aplikoitaneen ei aplikoitane passive lienee aplikoitu ei liene aplikoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aplikoida present aplikoiva aplikoitava
long 1st2 aplikoidakseen past aplikoinut aplikoitu
2nd inessive1 aplikoidessa aplikoitaessa agent1, 3 aplikoima
instructive aplikoiden negative aplikoimaton
3rd inessive aplikoimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative aplikoimasta
illative aplikoimaan
adessive aplikoimalla
abessive aplikoimatta
instructive aplikoiman aplikoitaman
4th nominative aplikoiminen
partitive aplikoimista
5th2 aplikoimaisillaan