aplikoida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

< French appliqué

Verb[edit]

aplikoida

  1. (art, textiles) to applique

Conjugation[edit]

Inflection of aplikoida (Kotus type 68/tupakoida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aplikoin
aplikoitsen
en aplikoi
en aplikoitse
1st sing. olen aplikoinut en ole aplikoinut
2nd sing. aplikoit
aplikoitset
et aplikoi
et aplikoitse
2nd sing. olet aplikoinut et ole aplikoinut
3rd sing. aplikoi
aplikoitsee
ei aplikoi
ei aplikoitse
3rd sing. on aplikoinut ei ole aplikoinut
1st plur. aplikoimme
aplikoitsemme
emme aplikoi
emme aplikoitse
1st plur. olemme aplikoineet emme ole aplikoineet
2nd plur. aplikoitte
aplikoitsette
ette aplikoi
ette aplikoitse
2nd plur. olette aplikoineet ette ole aplikoineet
3rd plur. aplikoivat
aplikoitsevat
eivät aplikoi
eivät aplikoitse
3rd plur. ovat aplikoineet eivät ole aplikoineet
passive aplikoidaan ei aplikoida passive on aplikoitu ei ole aplikoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aplikoin
aplikoitsin
en aplikoinut 1st sing. olin aplikoinut en ollut aplikoinut
2nd sing. aplikoit
aplikoitsit
et aplikoinut 2nd sing. olit aplikoinut et ollut aplikoinut
3rd sing. aplikoi
aplikoitsi
ei aplikoinut 3rd sing. oli aplikoinut ei ollut aplikoinut
1st plur. aplikoimme
aplikoitsimme
emme aplikoineet 1st plur. olimme aplikoineet emme olleet aplikoineet
2nd plur. aplikoitte
aplikoitsitte
ette aplikoineet 2nd plur. olitte aplikoineet ette olleet aplikoineet
3rd plur. aplikoivat
aplikoitsivat
eivät aplikoineet 3rd plur. olivat aplikoineet eivät olleet aplikoineet
passive aplikoitiin ei aplikoitu passive oli aplikoitu ei ollut aplikoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aplikoisin
aplikoitsisin
en aplikoisi
en aplikoitsisi
1st sing. olisin aplikoinut en olisi aplikoinut
2nd sing. aplikoisit
aplikoitsisit
et aplikoisi
et aplikoitsisi
2nd sing. olisit aplikoinut et olisi aplikoinut
3rd sing. aplikoisi
aplikoitsisi
ei aplikoisi
ei aplikoitsisi
3rd sing. olisi aplikoinut ei olisi aplikoinut
1st plur. aplikoisimme
aplikoitsisimme
emme aplikoisi
emme aplikoitsisi
1st plur. olisimme aplikoineet emme olisi aplikoineet
2nd plur. aplikoisitte
aplikoitsisitte
ette aplikoisi
ette aplikoitsisi
2nd plur. olisitte aplikoineet ette olisi aplikoineet
3rd plur. aplikoisivat
aplikoitsisivat
eivät aplikoisi
eivät aplikoitsisi
3rd plur. olisivat aplikoineet eivät olisi aplikoineet
passive aplikoitaisiin ei aplikoitaisi passive olisi aplikoitu ei olisi aplikoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. aplikoi
aplikoitse
älä aplikoi
älä aplikoitse
2nd sing. ole aplikoinut älä ole aplikoinut
3rd sing. aplikoikoon älköön aplikoiko 3rd sing. olkoon aplikoinut älköön olko aplikoinut
1st plur. aplikoikaamme älkäämme aplikoiko 1st plur. olkaamme aplikoineet älkäämme olko aplikoineet
2nd plur. aplikoikaa älkää aplikoiko 2nd plur. olkaa aplikoineet älkää olko aplikoineet
3rd plur. aplikoikoot älkööt aplikoiko 3rd plur. olkoot aplikoineet älkööt olko aplikoineet
passive aplikoitakoon älköön aplikoitako passive olkoon aplikoitu älköön olko aplikoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aplikoinen en aplikoine 1st sing. lienen aplikoinut en liene aplikoinut
2nd sing. aplikoinet et aplikoine 2nd sing. lienet aplikoinut et liene aplikoinut
3rd sing. aplikoinee ei aplikoine 3rd sing. lienee aplikoinut ei liene aplikoinut
1st plur. aplikoinemme emme aplikoine 1st plur. lienemme aplikoineet emme liene aplikoineet
2nd plur. aplikoinette ette aplikoine 2nd plur. lienette aplikoineet ette liene aplikoineet
3rd plur. aplikoinevat eivät aplikoine 3rd plur. lienevät aplikoineet eivät liene aplikoineet
passive aplikoitaneen ei aplikoitane passive lienee aplikoitu ei liene aplikoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aplikoida present aplikoiva
aplikoitseva
aplikoitava
long 1st2 aplikoidakseen past aplikoinut aplikoitu
2nd inessive1 aplikoidessa aplikoitaessa agent1, 3 aplikoima
aplikoitsema
instructive aplikoiden negative aplikoimaton
aplikoitsematon
3rd inessive aplikoimassa
aplikoitsemassa
1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative aplikoimasta
aplikoitsemasta
illative aplikoimaan
aplikoitsemaan
adessive aplikoimalla
aplikoitsemalla
abessive aplikoimatta
aplikoitsematta
instructive aplikoiman
aplikoitseman
aplikoitaman
4th nominative aplikoiminen
aplikoitseminen
partitive aplikoimista
aplikoitsemista
5th2 aplikoimaisillaan
aplikoitsemaisillaan

Derived terms[edit]