Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. This entry needs a definition. Please add one, then remove {{defn}}.


Inflection of autuuttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. autuutan en autuuta 1st sing. olen autuuttanut en ole autuuttanut
2nd sing. autuutat et autuuta 2nd sing. olet autuuttanut et ole autuuttanut
3rd sing. autuuttaa ei autuuta 3rd sing. on autuuttanut ei ole autuuttanut
1st plur. autuutamme emme autuuta 1st plur. olemme autuuttaneet emme ole autuuttaneet
2nd plur. autuutatte ette autuuta 2nd plur. olette autuuttaneet ette ole autuuttaneet
3rd plur. autuuttavat eivät autuuta 3rd plur. ovat autuuttaneet eivät ole autuuttaneet
passive autuutetaan ei autuuteta passive on autuutettu ei ole autuutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. autuutin en autuuttanut 1st sing. olin autuuttanut en ollut autuuttanut
2nd sing. autuutit et autuuttanut 2nd sing. olit autuuttanut et ollut autuuttanut
3rd sing. autuutti ei autuuttanut 3rd sing. oli autuuttanut ei ollut autuuttanut
1st plur. autuutimme emme autuuttaneet 1st plur. olimme autuuttaneet emme olleet autuuttaneet
2nd plur. autuutitte ette autuuttaneet 2nd plur. olitte autuuttaneet ette olleet autuuttaneet
3rd plur. autuuttivat eivät autuuttaneet 3rd plur. olivat autuuttaneet eivät olleet autuuttaneet
passive autuutettiin ei autuutettu passive oli autuutettu ei ollut autuutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. autuuttaisin en autuuttaisi 1st sing. olisin autuuttanut en olisi autuuttanut
2nd sing. autuuttaisit et autuuttaisi 2nd sing. olisit autuuttanut et olisi autuuttanut
3rd sing. autuuttaisi ei autuuttaisi 3rd sing. olisi autuuttanut ei olisi autuuttanut
1st plur. autuuttaisimme emme autuuttaisi 1st plur. olisimme autuuttaneet emme olisi autuuttaneet
2nd plur. autuuttaisitte ette autuuttaisi 2nd plur. olisitte autuuttaneet ette olisi autuuttaneet
3rd plur. autuuttaisivat eivät autuuttaisi 3rd plur. olisivat autuuttaneet eivät olisi autuuttaneet
passive autuutettaisiin ei autuutettaisi passive olisi autuutettu ei olisi autuutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. autuuta älä autuuta 2nd sing. ole autuuttanut älä ole autuuttanut
3rd sing. autuuttakoon älköön autuuttako 3rd sing. olkoon autuuttanut älköön olko autuuttanut
1st plur. autuuttakaamme älkäämme autuuttako 1st plur. olkaamme autuuttaneet älkäämme olko autuuttaneet
2nd plur. autuuttakaa älkää autuuttako 2nd plur. olkaa autuuttaneet älkää olko autuuttaneet
3rd plur. autuuttakoot älkööt autuuttako 3rd plur. olkoot autuuttaneet älkööt olko autuuttaneet
passive autuutettakoon älköön autuutettako passive olkoon autuutettu älköön olko autuutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. autuuttanen en autuuttane 1st sing. lienen autuuttanut en liene autuuttanut
2nd sing. autuuttanet et autuuttane 2nd sing. lienet autuuttanut et liene autuuttanut
3rd sing. autuuttanee ei autuuttane 3rd sing. lienee autuuttanut ei liene autuuttanut
1st plur. autuuttanemme emme autuuttane 1st plur. lienemme autuuttaneet emme liene autuuttaneet
2nd plur. autuuttanette ette autuuttane 2nd plur. lienette autuuttaneet ette liene autuuttaneet
3rd plur. autuuttanevat eivät autuuttane 3rd plur. lienevät autuuttaneet eivät liene autuuttaneet
passive autuutettaneen ei autuutettane passive lienee autuutettu ei liene autuutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st autuuttaa present autuuttava autuutettava
long 1st2 autuuttaakseen past autuuttanut autuutettu
2nd inessive1 autuuttaessa autuutettaessa agent1, 3 autuuttama
instructive autuuttaen negative autuuttamaton
3rd inessive autuuttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative autuuttamasta
illative autuuttamaan
adessive autuuttamalla
abessive autuuttamatta
instructive autuuttaman autuutettaman
4th nominative autuuttaminen
partitive autuuttamista
5th2 autuuttamaisillaan