digitaalistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

digitaalistaa

  1. (transitive) To digitise/digitize.

Conjugation[edit]

Inflection of digitaalistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. digitaalistan en digitaalista 1st sing. olen digitaalistanut en ole digitaalistanut
2nd sing. digitaalistat et digitaalista 2nd sing. olet digitaalistanut et ole digitaalistanut
3rd sing. digitaalistaa ei digitaalista 3rd sing. on digitaalistanut ei ole digitaalistanut
1st plur. digitaalistamme emme digitaalista 1st plur. olemme digitaalistaneet emme ole digitaalistaneet
2nd plur. digitaalistatte ette digitaalista 2nd plur. olette digitaalistaneet ette ole digitaalistaneet
3rd plur. digitaalistavat eivät digitaalista 3rd plur. ovat digitaalistaneet eivät ole digitaalistaneet
passive digitaalistetaan ei digitaalisteta passive on digitaalistettu ei ole digitaalistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. digitaalistin en digitaalistanut 1st sing. olin digitaalistanut en ollut digitaalistanut
2nd sing. digitaalistit et digitaalistanut 2nd sing. olit digitaalistanut et ollut digitaalistanut
3rd sing. digitaalisti ei digitaalistanut 3rd sing. oli digitaalistanut ei ollut digitaalistanut
1st plur. digitaalistimme emme digitaalistaneet 1st plur. olimme digitaalistaneet emme olleet digitaalistaneet
2nd plur. digitaalistitte ette digitaalistaneet 2nd plur. olitte digitaalistaneet ette olleet digitaalistaneet
3rd plur. digitaalistivat eivät digitaalistaneet 3rd plur. olivat digitaalistaneet eivät olleet digitaalistaneet
passive digitaalistettiin ei digitaalistettu passive oli digitaalistettu ei ollut digitaalistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. digitaalistaisin en digitaalistaisi 1st sing. olisin digitaalistanut en olisi digitaalistanut
2nd sing. digitaalistaisit et digitaalistaisi 2nd sing. olisit digitaalistanut et olisi digitaalistanut
3rd sing. digitaalistaisi ei digitaalistaisi 3rd sing. olisi digitaalistanut ei olisi digitaalistanut
1st plur. digitaalistaisimme emme digitaalistaisi 1st plur. olisimme digitaalistaneet emme olisi digitaalistaneet
2nd plur. digitaalistaisitte ette digitaalistaisi 2nd plur. olisitte digitaalistaneet ette olisi digitaalistaneet
3rd plur. digitaalistaisivat eivät digitaalistaisi 3rd plur. olisivat digitaalistaneet eivät olisi digitaalistaneet
passive digitaalistettaisiin ei digitaalistettaisi passive olisi digitaalistettu ei olisi digitaalistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. digitaalista älä digitaalista 2nd sing. ole digitaalistanut älä ole digitaalistanut
3rd sing. digitaalistakoon älköön digitaalistako 3rd sing. olkoon digitaalistanut älköön olko digitaalistanut
1st plur. digitaalistakaamme älkäämme digitaalistako 1st plur. olkaamme digitaalistaneet älkäämme olko digitaalistaneet
2nd plur. digitaalistakaa älkää digitaalistako 2nd plur. olkaa digitaalistaneet älkää olko digitaalistaneet
3rd plur. digitaalistakoot älkööt digitaalistako 3rd plur. olkoot digitaalistaneet älkööt olko digitaalistaneet
passive digitaalistettakoon älköön digitaalistettako passive olkoon digitaalistettu älköön olko digitaalistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. digitaalistanen en digitaalistane 1st sing. lienen digitaalistanut en liene digitaalistanut
2nd sing. digitaalistanet et digitaalistane 2nd sing. lienet digitaalistanut et liene digitaalistanut
3rd sing. digitaalistanee ei digitaalistane 3rd sing. lienee digitaalistanut ei liene digitaalistanut
1st plur. digitaalistanemme emme digitaalistane 1st plur. lienemme digitaalistaneet emme liene digitaalistaneet
2nd plur. digitaalistanette ette digitaalistane 2nd plur. lienette digitaalistaneet ette liene digitaalistaneet
3rd plur. digitaalistanevat eivät digitaalistane 3rd plur. lienevät digitaalistaneet eivät liene digitaalistaneet
passive digitaalistettaneen ei digitaalistettane passive lienee digitaalistettu ei liene digitaalistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st digitaalistaa present digitaalistava digitaalistettava
long 1st2 digitaalistaakseen past digitaalistanut digitaalistettu
2nd inessive1 digitaalistaessa digitaalistettaessa agent1, 3 digitaalistama
instructive digitaalistaen negative digitaalistamaton
3rd inessive digitaalistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative digitaalistamasta
illative digitaalistamaan
adessive digitaalistamalla
abessive digitaalistamatta
instructive digitaalistaman digitaalistettaman
4th nominative digitaalistaminen
partitive digitaalistamista
5th2 digitaalistamaisillaan