Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) To restore.


Inflection of ennallistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ennallistan en ennallista 1st sing. olen ennallistanut en ole ennallistanut
2nd sing. ennallistat et ennallista 2nd sing. olet ennallistanut et ole ennallistanut
3rd sing. ennallistaa ei ennallista 3rd sing. on ennallistanut ei ole ennallistanut
1st plur. ennallistamme emme ennallista 1st plur. olemme ennallistaneet emme ole ennallistaneet
2nd plur. ennallistatte ette ennallista 2nd plur. olette ennallistaneet ette ole ennallistaneet
3rd plur. ennallistavat eivät ennallista 3rd plur. ovat ennallistaneet eivät ole ennallistaneet
passive ennallistetaan ei ennallisteta passive on ennallistettu ei ole ennallistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ennallistin en ennallistanut 1st sing. olin ennallistanut en ollut ennallistanut
2nd sing. ennallistit et ennallistanut 2nd sing. olit ennallistanut et ollut ennallistanut
3rd sing. ennallisti ei ennallistanut 3rd sing. oli ennallistanut ei ollut ennallistanut
1st plur. ennallistimme emme ennallistaneet 1st plur. olimme ennallistaneet emme olleet ennallistaneet
2nd plur. ennallistitte ette ennallistaneet 2nd plur. olitte ennallistaneet ette olleet ennallistaneet
3rd plur. ennallistivat eivät ennallistaneet 3rd plur. olivat ennallistaneet eivät olleet ennallistaneet
passive ennallistettiin ei ennallistettu passive oli ennallistettu ei ollut ennallistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ennallistaisin en ennallistaisi 1st sing. olisin ennallistanut en olisi ennallistanut
2nd sing. ennallistaisit et ennallistaisi 2nd sing. olisit ennallistanut et olisi ennallistanut
3rd sing. ennallistaisi ei ennallistaisi 3rd sing. olisi ennallistanut ei olisi ennallistanut
1st plur. ennallistaisimme emme ennallistaisi 1st plur. olisimme ennallistaneet emme olisi ennallistaneet
2nd plur. ennallistaisitte ette ennallistaisi 2nd plur. olisitte ennallistaneet ette olisi ennallistaneet
3rd plur. ennallistaisivat eivät ennallistaisi 3rd plur. olisivat ennallistaneet eivät olisi ennallistaneet
passive ennallistettaisiin ei ennallistettaisi passive olisi ennallistettu ei olisi ennallistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ennallista älä ennallista 2nd sing. ole ennallistanut älä ole ennallistanut
3rd sing. ennallistakoon älköön ennallistako 3rd sing. olkoon ennallistanut älköön olko ennallistanut
1st plur. ennallistakaamme älkäämme ennallistako 1st plur. olkaamme ennallistaneet älkäämme olko ennallistaneet
2nd plur. ennallistakaa älkää ennallistako 2nd plur. olkaa ennallistaneet älkää olko ennallistaneet
3rd plur. ennallistakoot älkööt ennallistako 3rd plur. olkoot ennallistaneet älkööt olko ennallistaneet
passive ennallistettakoon älköön ennallistettako passive olkoon ennallistettu älköön olko ennallistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ennallistanen en ennallistane 1st sing. lienen ennallistanut en liene ennallistanut
2nd sing. ennallistanet et ennallistane 2nd sing. lienet ennallistanut et liene ennallistanut
3rd sing. ennallistanee ei ennallistane 3rd sing. lienee ennallistanut ei liene ennallistanut
1st plur. ennallistanemme emme ennallistane 1st plur. lienemme ennallistaneet emme liene ennallistaneet
2nd plur. ennallistanette ette ennallistane 2nd plur. lienette ennallistaneet ette liene ennallistaneet
3rd plur. ennallistanevat eivät ennallistane 3rd plur. lienevät ennallistaneet eivät liene ennallistaneet
passive ennallistettaneen ei ennallistettane passive lienee ennallistettu ei liene ennallistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ennallistaa present ennallistava ennallistettava
long 1st2 ennallistaakseen past ennallistanut ennallistettu
2nd inessive1 ennallistaessa ennallistettaessa agent1, 3 ennallistama
instructive ennallistaen negative ennallistamaton
3rd inessive ennallistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ennallistamasta
illative ennallistamaan
adessive ennallistamalla
abessive ennallistamatta
instructive ennallistaman ennallistettaman
4th nominative ennallistaminen
partitive ennallistamista
5th2 ennallistamaisillaan