ensisijaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

ensisijaistaa

  1. (transitive) This entry needs a definition. Please add one, then remove {{defn}}.

Conjugation[edit]

Inflection of ensisijaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ensisijaistan en ensisijaista 1st sing. olen ensisijaistanut en ole ensisijaistanut
2nd sing. ensisijaistat et ensisijaista 2nd sing. olet ensisijaistanut et ole ensisijaistanut
3rd sing. ensisijaistaa ei ensisijaista 3rd sing. on ensisijaistanut ei ole ensisijaistanut
1st plur. ensisijaistamme emme ensisijaista 1st plur. olemme ensisijaistaneet emme ole ensisijaistaneet
2nd plur. ensisijaistatte ette ensisijaista 2nd plur. olette ensisijaistaneet ette ole ensisijaistaneet
3rd plur. ensisijaistavat eivät ensisijaista 3rd plur. ovat ensisijaistaneet eivät ole ensisijaistaneet
passive ensisijaistetaan ei ensisijaisteta passive on ensisijaistettu ei ole ensisijaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ensisijaistin en ensisijaistanut 1st sing. olin ensisijaistanut en ollut ensisijaistanut
2nd sing. ensisijaistit et ensisijaistanut 2nd sing. olit ensisijaistanut et ollut ensisijaistanut
3rd sing. ensisijaisti ei ensisijaistanut 3rd sing. oli ensisijaistanut ei ollut ensisijaistanut
1st plur. ensisijaistimme emme ensisijaistaneet 1st plur. olimme ensisijaistaneet emme olleet ensisijaistaneet
2nd plur. ensisijaistitte ette ensisijaistaneet 2nd plur. olitte ensisijaistaneet ette olleet ensisijaistaneet
3rd plur. ensisijaistivat eivät ensisijaistaneet 3rd plur. olivat ensisijaistaneet eivät olleet ensisijaistaneet
passive ensisijaistettiin ei ensisijaistettu passive oli ensisijaistettu ei ollut ensisijaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ensisijaistaisin en ensisijaistaisi 1st sing. olisin ensisijaistanut en olisi ensisijaistanut
2nd sing. ensisijaistaisit et ensisijaistaisi 2nd sing. olisit ensisijaistanut et olisi ensisijaistanut
3rd sing. ensisijaistaisi ei ensisijaistaisi 3rd sing. olisi ensisijaistanut ei olisi ensisijaistanut
1st plur. ensisijaistaisimme emme ensisijaistaisi 1st plur. olisimme ensisijaistaneet emme olisi ensisijaistaneet
2nd plur. ensisijaistaisitte ette ensisijaistaisi 2nd plur. olisitte ensisijaistaneet ette olisi ensisijaistaneet
3rd plur. ensisijaistaisivat eivät ensisijaistaisi 3rd plur. olisivat ensisijaistaneet eivät olisi ensisijaistaneet
passive ensisijaistettaisiin ei ensisijaistettaisi passive olisi ensisijaistettu ei olisi ensisijaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ensisijaista älä ensisijaista 2nd sing. ole ensisijaistanut älä ole ensisijaistanut
3rd sing. ensisijaistakoon älköön ensisijaistako 3rd sing. olkoon ensisijaistanut älköön olko ensisijaistanut
1st plur. ensisijaistakaamme älkäämme ensisijaistako 1st plur. olkaamme ensisijaistaneet älkäämme olko ensisijaistaneet
2nd plur. ensisijaistakaa älkää ensisijaistako 2nd plur. olkaa ensisijaistaneet älkää olko ensisijaistaneet
3rd plur. ensisijaistakoot älkööt ensisijaistako 3rd plur. olkoot ensisijaistaneet älkööt olko ensisijaistaneet
passive ensisijaistettakoon älköön ensisijaistettako passive olkoon ensisijaistettu älköön olko ensisijaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ensisijaistanen en ensisijaistane 1st sing. lienen ensisijaistanut en liene ensisijaistanut
2nd sing. ensisijaistanet et ensisijaistane 2nd sing. lienet ensisijaistanut et liene ensisijaistanut
3rd sing. ensisijaistanee ei ensisijaistane 3rd sing. lienee ensisijaistanut ei liene ensisijaistanut
1st plur. ensisijaistanemme emme ensisijaistane 1st plur. lienemme ensisijaistaneet emme liene ensisijaistaneet
2nd plur. ensisijaistanette ette ensisijaistane 2nd plur. lienette ensisijaistaneet ette liene ensisijaistaneet
3rd plur. ensisijaistanevat eivät ensisijaistane 3rd plur. lienevät ensisijaistaneet eivät liene ensisijaistaneet
passive ensisijaistettaneen ei ensisijaistettane passive lienee ensisijaistettu ei liene ensisijaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ensisijaistaa present ensisijaistava ensisijaistettava
long 1st2 ensisijaistaakseen past ensisijaistanut ensisijaistettu
2nd inessive1 ensisijaistaessa ensisijaistettaessa agent1, 3 ensisijaistama
instructive ensisijaistaen negative ensisijaistamaton
3rd inessive ensisijaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ensisijaistamasta
illative ensisijaistamaan
adessive ensisijaistamalla
abessive ensisijaistamatta
instructive ensisijaistaman ensisijaistettaman
4th nominative ensisijaistaminen
partitive ensisijaistamista
5th2 ensisijaistamaisillaan