etäännyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

etäännyttää

  1. (transitive) To alienate sb/sth

Conjugation[edit]

Inflection of etäännyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etäännytän en etäännytä 1st sing. olen etäännyttänyt en ole etäännyttänyt
2nd sing. etäännytät et etäännytä 2nd sing. olet etäännyttänyt et ole etäännyttänyt
3rd sing. etäännyttää ei etäännytä 3rd sing. on etäännyttänyt ei ole etäännyttänyt
1st plur. etäännytämme emme etäännytä 1st plur. olemme etäännyttäneet emme ole etäännyttäneet
2nd plur. etäännytätte ette etäännytä 2nd plur. olette etäännyttäneet ette ole etäännyttäneet
3rd plur. etäännyttävät eivät etäännytä 3rd plur. ovat etäännyttäneet eivät ole etäännyttäneet
passive etäännytetään ei etäännytetä passive on etäännytetty ei ole etäännytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etäännytin en etäännyttänyt 1st sing. olin etäännyttänyt en ollut etäännyttänyt
2nd sing. etäännytit et etäännyttänyt 2nd sing. olit etäännyttänyt et ollut etäännyttänyt
3rd sing. etäännytti ei etäännyttänyt 3rd sing. oli etäännyttänyt ei ollut etäännyttänyt
1st plur. etäännytimme emme etäännyttäneet 1st plur. olimme etäännyttäneet emme olleet etäännyttäneet
2nd plur. etäännytitte ette etäännyttäneet 2nd plur. olitte etäännyttäneet ette olleet etäännyttäneet
3rd plur. etäännyttivät eivät etäännyttäneet 3rd plur. olivat etäännyttäneet eivät olleet etäännyttäneet
passive etäännytettiin ei etäännytetty passive oli etäännytetty ei ollut etäännytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etäännyttäisin en etäännyttäisi 1st sing. olisin etäännyttänyt en olisi etäännyttänyt
2nd sing. etäännyttäisit et etäännyttäisi 2nd sing. olisit etäännyttänyt et olisi etäännyttänyt
3rd sing. etäännyttäisi ei etäännyttäisi 3rd sing. olisi etäännyttänyt ei olisi etäännyttänyt
1st plur. etäännyttäisimme emme etäännyttäisi 1st plur. olisimme etäännyttäneet emme olisi etäännyttäneet
2nd plur. etäännyttäisitte ette etäännyttäisi 2nd plur. olisitte etäännyttäneet ette olisi etäännyttäneet
3rd plur. etäännyttäisivät eivät etäännyttäisi 3rd plur. olisivat etäännyttäneet eivät olisi etäännyttäneet
passive etäännytettäisiin ei etäännytettäisi passive olisi etäännytetty ei olisi etäännytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. etäännytä älä etäännytä 2nd sing. ole etäännyttänyt älä ole etäännyttänyt
3rd sing. etäännyttäköön älköön etäännyttäkö 3rd sing. olkoon etäännyttänyt älköön olko etäännyttänyt
1st plur. etäännyttäkäämme älkäämme etäännyttäkö 1st plur. olkaamme etäännyttäneet älkäämme olko etäännyttäneet
2nd plur. etäännyttäkää älkää etäännyttäkö 2nd plur. olkaa etäännyttäneet älkää olko etäännyttäneet
3rd plur. etäännyttäkööt älkööt etäännyttäkö 3rd plur. olkoot etäännyttäneet älkööt olko etäännyttäneet
passive etäännytettäköön älköön etäännytettäkö passive olkoon etäännytetty älköön olko etäännytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etäännyttänen en etäännyttäne 1st sing. lienen etäännyttänyt en liene etäännyttänyt
2nd sing. etäännyttänet et etäännyttäne 2nd sing. lienet etäännyttänyt et liene etäännyttänyt
3rd sing. etäännyttänee ei etäännyttäne 3rd sing. lienee etäännyttänyt ei liene etäännyttänyt
1st plur. etäännyttänemme emme etäännyttäne 1st plur. lienemme etäännyttäneet emme liene etäännyttäneet
2nd plur. etäännyttänette ette etäännyttäne 2nd plur. lienette etäännyttäneet ette liene etäännyttäneet
3rd plur. etäännyttänevät eivät etäännyttäne 3rd plur. lienevät etäännyttäneet eivät liene etäännyttäneet
passive etäännytettäneen ei etäännytettäne passive lienee etäännytetty ei liene etäännytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st etäännyttää present etäännyttävä etäännytettävä
long 1st2 etäännyttääkseen past etäännyttänyt etäännytetty
2nd inessive1 etäännyttäessä etäännytettäessä agent1, 3 etäännyttämä
instructive etäännyttäen negative etäännyttämätön
3rd inessive etäännyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative etäännyttämästä
illative etäännyttämään
adessive etäännyttämällä
abessive etäännyttämättä
instructive etäännyttämän etäännytettämän
4th nominative etäännyttäminen
partitive etäännyttämistä
5th2 etäännyttämäisillään