etusijaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

etusijaistaa

  1. (transitive) This entry needs a definition. Please add one, then remove {{defn}}.

Conjugation[edit]

Inflection of etusijaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etusijaistan en etusijaistaˣ 1st sing. olen etusijaistanut en oleˣ etusijaistanut
2nd sing. etusijaistat et etusijaistaˣ 2nd sing. olet etusijaistanut et oleˣ etusijaistanut
3rd sing. etusijaistaa ei etusijaistaˣ 3rd sing. on etusijaistanut ei oleˣ etusijaistanut
1st plur. etusijaistamme emme etusijaistaˣ 1st plur. olemme etusijaistaneet emme oleˣ etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistatte ette etusijaistaˣ 2nd plur. olette etusijaistaneet ette oleˣ etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistavat eivät etusijaistaˣ 3rd plur. ovat etusijaistaneet eivät oleˣ etusijaistaneet
passive etusijaistetaan ei etusijaistetaˣ passive on etusijaistettu ei oleˣ etusijaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etusijaistin en etusijaistanut 1st sing. olin etusijaistanut en ollut etusijaistanut
2nd sing. etusijaistit et etusijaistanut 2nd sing. olit etusijaistanut et ollut etusijaistanut
3rd sing. etusijaisti ei etusijaistanut 3rd sing. oli etusijaistanut ei ollut etusijaistanut
1st plur. etusijaistimme emme etusijaistaneet 1st plur. olimme etusijaistaneet emme olleet etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistitte ette etusijaistaneet 2nd plur. olitte etusijaistaneet ette olleet etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistivat eivät etusijaistaneet 3rd plur. olivat etusijaistaneet eivät olleet etusijaistaneet
passive etusijaistettiin ei etusijaistettu passive oli etusijaistettu ei ollut etusijaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etusijaistaisin en etusijaistaisi 1st sing. olisin etusijaistanut en olisi etusijaistanut
2nd sing. etusijaistaisit et etusijaistaisi 2nd sing. olisit etusijaistanut et olisi etusijaistanut
3rd sing. etusijaistaisi ei etusijaistaisi 3rd sing. olisi etusijaistanut ei olisi etusijaistanut
1st plur. etusijaistaisimme emme etusijaistaisi 1st plur. olisimme etusijaistaneet emme olisi etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistaisitte ette etusijaistaisi 2nd plur. olisitte etusijaistaneet ette olisi etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistaisivat eivät etusijaistaisi 3rd plur. olisivat etusijaistaneet eivät olisi etusijaistaneet
passive etusijaistettaisiin ei etusijaistettaisi passive olisi etusijaistettu ei olisi etusijaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. etusijaistaˣ älä etusijaistaˣ 2nd sing. oleˣ etusijaistanut älä oleˣ etusijaistanut
3rd sing. etusijaistakoon älköön etusijaistakoˣ 3rd sing. olkoon etusijaistanut älköön olkoˣ etusijaistanut
1st plur. etusijaistakaamme älkäämme etusijaistakoˣ 1st plur. olkaamme etusijaistaneet älkäämme olkoˣ etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistakaa älkää etusijaistakoˣ 2nd plur. olkaa etusijaistaneet älkää olkoˣ etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistakoot älkööt etusijaistakoˣ 3rd plur. olkoot etusijaistaneet älkööt olkoˣ etusijaistaneet
passive etusijaistettakoon älköön etusijaistettakoˣ passive olkoon etusijaistettu älköön olkoˣ etusijaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etusijaistanen en etusijaistaneˣ 1st sing. lienen etusijaistanut en lieneˣ etusijaistanut
2nd sing. etusijaistanet et etusijaistaneˣ 2nd sing. lienet etusijaistanut et lieneˣ etusijaistanut
3rd sing. etusijaistanee ei etusijaistaneˣ 3rd sing. lienee etusijaistanut ei lieneˣ etusijaistanut
1st plur. etusijaistanemme emme etusijaistaneˣ 1st plur. lienemme etusijaistaneet emme lieneˣ etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistanette ette etusijaistaneˣ 2nd plur. lienette etusijaistaneet ette lieneˣ etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistanevat eivät etusijaistaneˣ 3rd plur. lienevät etusijaistaneet eivät lieneˣ etusijaistaneet
passive etusijaistettaneen ei etusijaistettaneˣ passive lienee etusijaistettu ei lieneˣ etusijaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st etusijaistaaˣ present etusijaistava etusijaistettava
long 1st2 etusijaistaakseen past etusijaistanut etusijaistettu
2nd inessive1 etusijaistaessa etusijaistettaessa agent1, 3 etusijaistama
instructive etusijaistaen negative etusijaistamaton
3rd inessive etusijaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative etusijaistamasta
illative etusijaistamaan
adessive etusijaistamalla
abessive etusijaistamatta
instructive etusijaistaman etusijaistettaman
4th nominative etusijaistaminen
partitive etusijaistamista
5th2 etusijaistamaisillaan