Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.


Inflection of etusijaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etusijaistan en etusijaista 1st sing. olen etusijaistanut en ole etusijaistanut
2nd sing. etusijaistat et etusijaista 2nd sing. olet etusijaistanut et ole etusijaistanut
3rd sing. etusijaistaa ei etusijaista 3rd sing. on etusijaistanut ei ole etusijaistanut
1st plur. etusijaistamme emme etusijaista 1st plur. olemme etusijaistaneet emme ole etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistatte ette etusijaista 2nd plur. olette etusijaistaneet ette ole etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistavat eivät etusijaista 3rd plur. ovat etusijaistaneet eivät ole etusijaistaneet
passive etusijaistetaan ei etusijaisteta passive on etusijaistettu ei ole etusijaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etusijaistin en etusijaistanut 1st sing. olin etusijaistanut en ollut etusijaistanut
2nd sing. etusijaistit et etusijaistanut 2nd sing. olit etusijaistanut et ollut etusijaistanut
3rd sing. etusijaisti ei etusijaistanut 3rd sing. oli etusijaistanut ei ollut etusijaistanut
1st plur. etusijaistimme emme etusijaistaneet 1st plur. olimme etusijaistaneet emme olleet etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistitte ette etusijaistaneet 2nd plur. olitte etusijaistaneet ette olleet etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistivat eivät etusijaistaneet 3rd plur. olivat etusijaistaneet eivät olleet etusijaistaneet
passive etusijaistettiin ei etusijaistettu passive oli etusijaistettu ei ollut etusijaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etusijaistaisin en etusijaistaisi 1st sing. olisin etusijaistanut en olisi etusijaistanut
2nd sing. etusijaistaisit et etusijaistaisi 2nd sing. olisit etusijaistanut et olisi etusijaistanut
3rd sing. etusijaistaisi ei etusijaistaisi 3rd sing. olisi etusijaistanut ei olisi etusijaistanut
1st plur. etusijaistaisimme emme etusijaistaisi 1st plur. olisimme etusijaistaneet emme olisi etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistaisitte ette etusijaistaisi 2nd plur. olisitte etusijaistaneet ette olisi etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistaisivat eivät etusijaistaisi 3rd plur. olisivat etusijaistaneet eivät olisi etusijaistaneet
passive etusijaistettaisiin ei etusijaistettaisi passive olisi etusijaistettu ei olisi etusijaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. etusijaista älä etusijaista 2nd sing. ole etusijaistanut älä ole etusijaistanut
3rd sing. etusijaistakoon älköön etusijaistako 3rd sing. olkoon etusijaistanut älköön olko etusijaistanut
1st plur. etusijaistakaamme älkäämme etusijaistako 1st plur. olkaamme etusijaistaneet älkäämme olko etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistakaa älkää etusijaistako 2nd plur. olkaa etusijaistaneet älkää olko etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistakoot älkööt etusijaistako 3rd plur. olkoot etusijaistaneet älkööt olko etusijaistaneet
passive etusijaistettakoon älköön etusijaistettako passive olkoon etusijaistettu älköön olko etusijaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. etusijaistanen en etusijaistane 1st sing. lienen etusijaistanut en liene etusijaistanut
2nd sing. etusijaistanet et etusijaistane 2nd sing. lienet etusijaistanut et liene etusijaistanut
3rd sing. etusijaistanee ei etusijaistane 3rd sing. lienee etusijaistanut ei liene etusijaistanut
1st plur. etusijaistanemme emme etusijaistane 1st plur. lienemme etusijaistaneet emme liene etusijaistaneet
2nd plur. etusijaistanette ette etusijaistane 2nd plur. lienette etusijaistaneet ette liene etusijaistaneet
3rd plur. etusijaistanevat eivät etusijaistane 3rd plur. lienevät etusijaistaneet eivät liene etusijaistaneet
passive etusijaistettaneen ei etusijaistettane passive lienee etusijaistettu ei liene etusijaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st etusijaistaa present etusijaistava etusijaistettava
long 1st2 etusijaistaakseen past etusijaistanut etusijaistettu
2nd inessive1 etusijaistaessa etusijaistettaessa agent1, 3 etusijaistama
instructive etusijaistaen negative etusijaistamaton
3rd inessive etusijaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative etusijaistamasta
illative etusijaistamaan
adessive etusijaistamalla
abessive etusijaistamatta
instructive etusijaistaman etusijaistettaman
4th nominative etusijaistaminen
partitive etusijaistamista
5th2 etusijaistamaisillaan