formaalistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

formaalistaa

  1. (transitive) to formalize

Conjugation[edit]

Inflection of formaalistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. formaalistan en formaalista 1st sing. olen formaalistanut en ole formaalistanut
2nd sing. formaalistat et formaalista 2nd sing. olet formaalistanut et ole formaalistanut
3rd sing. formaalistaa ei formaalista 3rd sing. on formaalistanut ei ole formaalistanut
1st plur. formaalistamme emme formaalista 1st plur. olemme formaalistaneet emme ole formaalistaneet
2nd plur. formaalistatte ette formaalista 2nd plur. olette formaalistaneet ette ole formaalistaneet
3rd plur. formaalistavat eivät formaalista 3rd plur. ovat formaalistaneet eivät ole formaalistaneet
passive formaalistetaan ei formaalisteta passive on formaalistettu ei ole formaalistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. formaalistin en formaalistanut 1st sing. olin formaalistanut en ollut formaalistanut
2nd sing. formaalistit et formaalistanut 2nd sing. olit formaalistanut et ollut formaalistanut
3rd sing. formaalisti ei formaalistanut 3rd sing. oli formaalistanut ei ollut formaalistanut
1st plur. formaalistimme emme formaalistaneet 1st plur. olimme formaalistaneet emme olleet formaalistaneet
2nd plur. formaalistitte ette formaalistaneet 2nd plur. olitte formaalistaneet ette olleet formaalistaneet
3rd plur. formaalistivat eivät formaalistaneet 3rd plur. olivat formaalistaneet eivät olleet formaalistaneet
passive formaalistettiin ei formaalistettu passive oli formaalistettu ei ollut formaalistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. formaalistaisin en formaalistaisi 1st sing. olisin formaalistanut en olisi formaalistanut
2nd sing. formaalistaisit et formaalistaisi 2nd sing. olisit formaalistanut et olisi formaalistanut
3rd sing. formaalistaisi ei formaalistaisi 3rd sing. olisi formaalistanut ei olisi formaalistanut
1st plur. formaalistaisimme emme formaalistaisi 1st plur. olisimme formaalistaneet emme olisi formaalistaneet
2nd plur. formaalistaisitte ette formaalistaisi 2nd plur. olisitte formaalistaneet ette olisi formaalistaneet
3rd plur. formaalistaisivat eivät formaalistaisi 3rd plur. olisivat formaalistaneet eivät olisi formaalistaneet
passive formaalistettaisiin ei formaalistettaisi passive olisi formaalistettu ei olisi formaalistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. formaalista älä formaalista 2nd sing. ole formaalistanut älä ole formaalistanut
3rd sing. formaalistakoon älköön formaalistako 3rd sing. olkoon formaalistanut älköön olko formaalistanut
1st plur. formaalistakaamme älkäämme formaalistako 1st plur. olkaamme formaalistaneet älkäämme olko formaalistaneet
2nd plur. formaalistakaa älkää formaalistako 2nd plur. olkaa formaalistaneet älkää olko formaalistaneet
3rd plur. formaalistakoot älkööt formaalistako 3rd plur. olkoot formaalistaneet älkööt olko formaalistaneet
passive formaalistettakoon älköön formaalistettako passive olkoon formaalistettu älköön olko formaalistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. formaalistanen en formaalistane 1st sing. lienen formaalistanut en liene formaalistanut
2nd sing. formaalistanet et formaalistane 2nd sing. lienet formaalistanut et liene formaalistanut
3rd sing. formaalistanee ei formaalistane 3rd sing. lienee formaalistanut ei liene formaalistanut
1st plur. formaalistanemme emme formaalistane 1st plur. lienemme formaalistaneet emme liene formaalistaneet
2nd plur. formaalistanette ette formaalistane 2nd plur. lienette formaalistaneet ette liene formaalistaneet
3rd plur. formaalistanevat eivät formaalistane 3rd plur. lienevät formaalistaneet eivät liene formaalistaneet
passive formaalistettaneen ei formaalistettane passive lienee formaalistettu ei liene formaalistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st formaalistaa present formaalistava formaalistettava
long 1st2 formaalistaakseen past formaalistanut formaalistettu
2nd inessive1 formaalistaessa formaalistettaessa agent1, 3 formaalistama
instructive formaalistaen negative formaalistamaton
3rd inessive formaalistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative formaalistamasta
illative formaalistamaan
adessive formaalistamalla
abessive formaalistamatta
instructive formaalistaman formaalistettaman
4th nominative formaalistaminen
partitive formaalistamista
5th2 formaalistamaisillaan

Synonyms[edit]