geokätköillä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From geokätkö +‎ -illa.

Verb[edit]

geokätköillä

  1. to geocache

Conjugation[edit]

Inflection of geokätköillä (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. geokätköilen en geokätköile 1st sing. olen geokätköillyt en ole geokätköillyt
2nd sing. geokätköilet et geokätköile 2nd sing. olet geokätköillyt et ole geokätköillyt
3rd sing. geokätköilee ei geokätköile 3rd sing. on geokätköillyt ei ole geokätköillyt
1st plur. geokätköilemme emme geokätköile 1st plur. olemme geokätköilleet emme ole geokätköilleet
2nd plur. geokätköilette ette geokätköile 2nd plur. olette geokätköilleet ette ole geokätköilleet
3rd plur. geokätköilevät eivät geokätköile 3rd plur. ovat geokätköilleet eivät ole geokätköilleet
passive geokätköillään ei geokätköillä passive on geokätköilty ei ole geokätköilty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. geokätköilin en geokätköillyt 1st sing. olin geokätköillyt en ollut geokätköillyt
2nd sing. geokätköilit et geokätköillyt 2nd sing. olit geokätköillyt et ollut geokätköillyt
3rd sing. geokätköili ei geokätköillyt 3rd sing. oli geokätköillyt ei ollut geokätköillyt
1st plur. geokätköilimme emme geokätköilleet 1st plur. olimme geokätköilleet emme olleet geokätköilleet
2nd plur. geokätköilitte ette geokätköilleet 2nd plur. olitte geokätköilleet ette olleet geokätköilleet
3rd plur. geokätköilivät eivät geokätköilleet 3rd plur. olivat geokätköilleet eivät olleet geokätköilleet
passive geokätköiltiin ei geokätköilty passive oli geokätköilty ei ollut geokätköilty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. geokätköilisin en geokätköilisi 1st sing. olisin geokätköillyt en olisi geokätköillyt
2nd sing. geokätköilisit et geokätköilisi 2nd sing. olisit geokätköillyt et olisi geokätköillyt
3rd sing. geokätköilisi ei geokätköilisi 3rd sing. olisi geokätköillyt ei olisi geokätköillyt
1st plur. geokätköilisimme emme geokätköilisi 1st plur. olisimme geokätköilleet emme olisi geokätköilleet
2nd plur. geokätköilisitte ette geokätköilisi 2nd plur. olisitte geokätköilleet ette olisi geokätköilleet
3rd plur. geokätköilisivät eivät geokätköilisi 3rd plur. olisivat geokätköilleet eivät olisi geokätköilleet
passive geokätköiltäisiin ei geokätköiltäisi passive olisi geokätköilty ei olisi geokätköilty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. geokätköile älä geokätköile 2nd sing. ole geokätköillyt älä ole geokätköillyt
3rd sing. geokätköilköön älköön geokätköilkö 3rd sing. olkoon geokätköillyt älköön olko geokätköillyt
1st plur. geokätköilkäämme älkäämme geokätköilkö 1st plur. olkaamme geokätköilleet älkäämme olko geokätköilleet
2nd plur. geokätköilkää älkää geokätköilkö 2nd plur. olkaa geokätköilleet älkää olko geokätköilleet
3rd plur. geokätköilkööt älkööt geokätköilkö 3rd plur. olkoot geokätköilleet älkööt olko geokätköilleet
passive geokätköiltäköön älköön geokätköiltäkö passive olkoon geokätköilty älköön olko geokätköilty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. geokätköillen en geokätköille 1st sing. lienen geokätköillyt en liene geokätköillyt
2nd sing. geokätköillet et geokätköille 2nd sing. lienet geokätköillyt et liene geokätköillyt
3rd sing. geokätköillee ei geokätköille 3rd sing. lienee geokätköillyt ei liene geokätköillyt
1st plur. geokätköillemme emme geokätköille 1st plur. lienemme geokätköilleet emme liene geokätköilleet
2nd plur. geokätköillette ette geokätköille 2nd plur. lienette geokätköilleet ette liene geokätköilleet
3rd plur. geokätköillevät eivät geokätköille 3rd plur. lienevät geokätköilleet eivät liene geokätköilleet
passive geokätköiltäneen ei geokätköiltäne passive lienee geokätköilty ei liene geokätköilty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st geokätköillä present geokätköilevä geokätköiltävä
long 1st2 geokätköilläkseen past geokätköillyt geokätköilty
2nd inessive1 geokätköillessä geokätköiltäessä agent1, 3 geokätköilemä
instructive geokätköillen negative geokätköilemätön
3rd inessive geokätköilemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative geokätköilemästä
illative geokätköilemään
adessive geokätköilemällä
abessive geokätköilemättä
instructive geokätköilemän geokätköiltämän
4th nominative geokätköileminen
partitive geokätköilemistä
5th2 geokätköilemäisillään