härmääntyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

< härmä ‎(frost)

Verb[edit]

härmääntyä

  1. (intransitive) to frost (to get covered with frost)

Conjugation[edit]

Inflection of härmääntyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmäännyn en härmäänny 1st sing. olen härmääntynyt en ole härmääntynyt
2nd sing. härmäännyt et härmäänny 2nd sing. olet härmääntynyt et ole härmääntynyt
3rd sing. härmääntyy ei härmäänny 3rd sing. on härmääntynyt ei ole härmääntynyt
1st plur. härmäännymme emme härmäänny 1st plur. olemme härmääntyneet emme ole härmääntyneet
2nd plur. härmäännytte ette härmäänny 2nd plur. olette härmääntyneet ette ole härmääntyneet
3rd plur. härmääntyvät eivät härmäänny 3rd plur. ovat härmääntyneet eivät ole härmääntyneet
passive härmäännytään ei härmäännytä passive on härmäännytty ei ole härmäännytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmäännyin en härmääntynyt 1st sing. olin härmääntynyt en ollut härmääntynyt
2nd sing. härmäännyit et härmääntynyt 2nd sing. olit härmääntynyt et ollut härmääntynyt
3rd sing. härmääntyi ei härmääntynyt 3rd sing. oli härmääntynyt ei ollut härmääntynyt
1st plur. härmäännyimme emme härmääntyneet 1st plur. olimme härmääntyneet emme olleet härmääntyneet
2nd plur. härmäännyitte ette härmääntyneet 2nd plur. olitte härmääntyneet ette olleet härmääntyneet
3rd plur. härmääntyivät eivät härmääntyneet 3rd plur. olivat härmääntyneet eivät olleet härmääntyneet
passive härmäännyttiin ei härmäännytty passive oli härmäännytty ei ollut härmäännytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmääntyisin en härmääntyisi 1st sing. olisin härmääntynyt en olisi härmääntynyt
2nd sing. härmääntyisit et härmääntyisi 2nd sing. olisit härmääntynyt et olisi härmääntynyt
3rd sing. härmääntyisi ei härmääntyisi 3rd sing. olisi härmääntynyt ei olisi härmääntynyt
1st plur. härmääntyisimme emme härmääntyisi 1st plur. olisimme härmääntyneet emme olisi härmääntyneet
2nd plur. härmääntyisitte ette härmääntyisi 2nd plur. olisitte härmääntyneet ette olisi härmääntyneet
3rd plur. härmääntyisivät eivät härmääntyisi 3rd plur. olisivat härmääntyneet eivät olisi härmääntyneet
passive härmäännyttäisiin ei härmäännyttäisi passive olisi härmäännytty ei olisi härmäännytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. härmäänny älä härmäänny 2nd sing. ole härmääntynyt älä ole härmääntynyt
3rd sing. härmääntyköön älköön härmääntykö 3rd sing. olkoon härmääntynyt älköön olko härmääntynyt
1st plur. härmääntykäämme älkäämme härmääntykö 1st plur. olkaamme härmääntyneet älkäämme olko härmääntyneet
2nd plur. härmääntykää älkää härmääntykö 2nd plur. olkaa härmääntyneet älkää olko härmääntyneet
3rd plur. härmääntykööt älkööt härmääntykö 3rd plur. olkoot härmääntyneet älkööt olko härmääntyneet
passive härmäännyttäköön älköön härmäännyttäkö passive olkoon härmäännytty älköön olko härmäännytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmääntynen en härmääntyne 1st sing. lienen härmääntynyt en liene härmääntynyt
2nd sing. härmääntynet et härmääntyne 2nd sing. lienet härmääntynyt et liene härmääntynyt
3rd sing. härmääntynee ei härmääntyne 3rd sing. lienee härmääntynyt ei liene härmääntynyt
1st plur. härmääntynemme emme härmääntyne 1st plur. lienemme härmääntyneet emme liene härmääntyneet
2nd plur. härmääntynette ette härmääntyne 2nd plur. lienette härmääntyneet ette liene härmääntyneet
3rd plur. härmääntynevät eivät härmääntyne 3rd plur. lienevät härmääntyneet eivät liene härmääntyneet
passive härmäännyttäneen ei härmäännyttäne passive lienee härmäännytty ei liene härmäännytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st härmääntyä present härmääntyvä härmäännyttävä
long 1st2 härmääntyäkseen past härmääntynyt härmäännytty
2nd inessive1 härmääntyessä härmäännyttäessä agent1, 3 härmääntymä
instructive härmääntyen negative härmääntymätön
3rd inessive härmääntymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative härmääntymästä
illative härmääntymään
adessive härmääntymällä
abessive härmääntymättä
instructive härmääntymän härmäännyttämän
4th nominative härmääntyminen
partitive härmääntymistä
5th2 härmääntymäisillään

Synonyms[edit]