Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



< härmä ‎(frost)



  1. (intransitive) to frost (to get covered with frost)


Inflection of härmettyä (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmetyn en härmety 1st sing. olen härmettynyt en ole härmettynyt
2nd sing. härmetyt et härmety 2nd sing. olet härmettynyt et ole härmettynyt
3rd sing. härmettyy ei härmety 3rd sing. on härmettynyt ei ole härmettynyt
1st plur. härmetymme emme härmety 1st plur. olemme härmettyneet emme ole härmettyneet
2nd plur. härmetytte ette härmety 2nd plur. olette härmettyneet ette ole härmettyneet
3rd plur. härmettyvät eivät härmety 3rd plur. ovat härmettyneet eivät ole härmettyneet
passive härmetytään ei härmetytä passive on härmetytty ei ole härmetytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmetyin en härmettynyt 1st sing. olin härmettynyt en ollut härmettynyt
2nd sing. härmetyit et härmettynyt 2nd sing. olit härmettynyt et ollut härmettynyt
3rd sing. härmettyi ei härmettynyt 3rd sing. oli härmettynyt ei ollut härmettynyt
1st plur. härmetyimme emme härmettyneet 1st plur. olimme härmettyneet emme olleet härmettyneet
2nd plur. härmetyitte ette härmettyneet 2nd plur. olitte härmettyneet ette olleet härmettyneet
3rd plur. härmettyivät eivät härmettyneet 3rd plur. olivat härmettyneet eivät olleet härmettyneet
passive härmetyttiin ei härmetytty passive oli härmetytty ei ollut härmetytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmettyisin en härmettyisi 1st sing. olisin härmettynyt en olisi härmettynyt
2nd sing. härmettyisit et härmettyisi 2nd sing. olisit härmettynyt et olisi härmettynyt
3rd sing. härmettyisi ei härmettyisi 3rd sing. olisi härmettynyt ei olisi härmettynyt
1st plur. härmettyisimme emme härmettyisi 1st plur. olisimme härmettyneet emme olisi härmettyneet
2nd plur. härmettyisitte ette härmettyisi 2nd plur. olisitte härmettyneet ette olisi härmettyneet
3rd plur. härmettyisivät eivät härmettyisi 3rd plur. olisivat härmettyneet eivät olisi härmettyneet
passive härmetyttäisiin ei härmetyttäisi passive olisi härmetytty ei olisi härmetytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. härmety älä härmety 2nd sing. ole härmettynyt älä ole härmettynyt
3rd sing. härmettyköön älköön härmettykö 3rd sing. olkoon härmettynyt älköön olko härmettynyt
1st plur. härmettykäämme älkäämme härmettykö 1st plur. olkaamme härmettyneet älkäämme olko härmettyneet
2nd plur. härmettykää älkää härmettykö 2nd plur. olkaa härmettyneet älkää olko härmettyneet
3rd plur. härmettykööt älkööt härmettykö 3rd plur. olkoot härmettyneet älkööt olko härmettyneet
passive härmetyttäköön älköön härmetyttäkö passive olkoon härmetytty älköön olko härmetytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmettynen en härmettyne 1st sing. lienen härmettynyt en liene härmettynyt
2nd sing. härmettynet et härmettyne 2nd sing. lienet härmettynyt et liene härmettynyt
3rd sing. härmettynee ei härmettyne 3rd sing. lienee härmettynyt ei liene härmettynyt
1st plur. härmettynemme emme härmettyne 1st plur. lienemme härmettyneet emme liene härmettyneet
2nd plur. härmettynette ette härmettyne 2nd plur. lienette härmettyneet ette liene härmettyneet
3rd plur. härmettynevät eivät härmettyne 3rd plur. lienevät härmettyneet eivät liene härmettyneet
passive härmetyttäneen ei härmetyttäne passive lienee härmetytty ei liene härmetytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st härmettyä present härmettyvä härmetyttävä
long 1st2 härmettyäkseen past härmettynyt härmetytty
2nd inessive1 härmettyessä härmetyttäessä agent1, 3 härmettymä
instructive härmettyen negative härmettymätön
3rd inessive härmettymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative härmettymästä
illative härmettymään
adessive härmettymällä
abessive härmettymättä
instructive härmettymän härmetyttämän
4th nominative härmettyminen
partitive härmettymistä
5th2 härmettymäisillään