härmettyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

< härmä (frost)

Verb[edit]

härmettyä

  1. (intransitive) to frost (to get covered with frost)

Conjugation[edit]

Inflection of härmettyä (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmetyn en härmetyˣ 1st sing. olen härmettynyt en oleˣ härmettynyt
2nd sing. härmetyt et härmetyˣ 2nd sing. olet härmettynyt et oleˣ härmettynyt
3rd sing. härmettyy ei härmetyˣ 3rd sing. on härmettynyt ei oleˣ härmettynyt
1st plur. härmetymme emme härmetyˣ 1st plur. olemme härmettyneet emme oleˣ härmettyneet
2nd plur. härmetytte ette härmetyˣ 2nd plur. olette härmettyneet ette oleˣ härmettyneet
3rd plur. härmettyvät eivät härmetyˣ 3rd plur. ovat härmettyneet eivät oleˣ härmettyneet
passive härmetytään ei härmetytäˣ passive on härmetytty ei oleˣ härmetytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmetyin en härmettynyt 1st sing. olin härmettynyt en ollut härmettynyt
2nd sing. härmetyit et härmettynyt 2nd sing. olit härmettynyt et ollut härmettynyt
3rd sing. härmettyi ei härmettynyt 3rd sing. oli härmettynyt ei ollut härmettynyt
1st plur. härmetyimme emme härmettyneet 1st plur. olimme härmettyneet emme olleet härmettyneet
2nd plur. härmetyitte ette härmettyneet 2nd plur. olitte härmettyneet ette olleet härmettyneet
3rd plur. härmettyivät eivät härmettyneet 3rd plur. olivat härmettyneet eivät olleet härmettyneet
passive härmetyttiin ei härmetytty passive oli härmetytty ei ollut härmetytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmettyisin en härmettyisi 1st sing. olisin härmettynyt en olisi härmettynyt
2nd sing. härmettyisit et härmettyisi 2nd sing. olisit härmettynyt et olisi härmettynyt
3rd sing. härmettyisi ei härmettyisi 3rd sing. olisi härmettynyt ei olisi härmettynyt
1st plur. härmettyisimme emme härmettyisi 1st plur. olisimme härmettyneet emme olisi härmettyneet
2nd plur. härmettyisitte ette härmettyisi 2nd plur. olisitte härmettyneet ette olisi härmettyneet
3rd plur. härmettyisivät eivät härmettyisi 3rd plur. olisivat härmettyneet eivät olisi härmettyneet
passive härmetyttäisiin ei härmetyttäisi passive olisi härmetytty ei olisi härmetytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. härmetyˣ älä härmetyˣ 2nd sing. oleˣ härmettynyt älä oleˣ härmettynyt
3rd sing. härmettyköön älköön härmettyköˣ 3rd sing. olkoon härmettynyt älköön olkoˣ härmettynyt
1st plur. härmettykäämme älkäämme härmettyköˣ 1st plur. olkaamme härmettyneet älkäämme olkoˣ härmettyneet
2nd plur. härmettykää älkää härmettyköˣ 2nd plur. olkaa härmettyneet älkää olkoˣ härmettyneet
3rd plur. härmettykööt älkööt härmettyköˣ 3rd plur. olkoot härmettyneet älkööt olkoˣ härmettyneet
passive härmetyttäköön älköön härmetyttäköˣ passive olkoon härmetytty älköön olkoˣ härmetytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. härmettynen en härmettyneˣ 1st sing. lienen härmettynyt en lieneˣ härmettynyt
2nd sing. härmettynet et härmettyneˣ 2nd sing. lienet härmettynyt et lieneˣ härmettynyt
3rd sing. härmettynee ei härmettyneˣ 3rd sing. lienee härmettynyt ei lieneˣ härmettynyt
1st plur. härmettynemme emme härmettyneˣ 1st plur. lienemme härmettyneet emme lieneˣ härmettyneet
2nd plur. härmettynette ette härmettyneˣ 2nd plur. lienette härmettyneet ette lieneˣ härmettyneet
3rd plur. härmettynevät eivät härmettyneˣ 3rd plur. lienevät härmettyneet eivät lieneˣ härmettyneet
passive härmetyttäneen ei härmetyttäneˣ passive lienee härmetytty ei lieneˣ härmetytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st härmettyäˣ present härmettyvä härmetyttävä
long 1st2 härmettyäkseen past härmettynyt härmetytty
2nd inessive1 härmettyessä härmetyttäessä agent1, 3 härmettymä
instructive härmettyen negative härmettymätön
3rd inessive härmettymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative härmettymästä
illative härmettymään
adessive härmettymällä
abessive härmettymättä
instructive härmettymän härmetyttämän
4th nominative härmettyminen
partitive härmettymistä
5th2 härmettymäisillään

Synonyms[edit]