haukkua pystyyn

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈhɑukːuɑ ˈpːystyːn]

Verb[edit]

haukkua pystyyn

  1. (transitive, idiomatic + genititive-accusative) To tell off, haul over the coals, give hell to, give a piece of one's mind to.

Conjugation[edit]

Inflection of haukkua pystyyn (Kotus type 52/sanoa, kk-k gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haukun pystyyn en hauku pystyyn 1st sing. olen haukkunut pystyyn en ole haukkunut pystyyn
2nd sing. haukut pystyyn et hauku pystyyn 2nd sing. olet haukkunut pystyyn et ole haukkunut pystyyn
3rd sing. haukkuu pystyyn ei hauku pystyyn 3rd sing. on haukkunut pystyyn ei ole haukkunut pystyyn
1st plur. haukumme pystyyn emme hauku pystyyn 1st plur. olemme haukkuneet pystyyn emme ole haukkuneet pystyyn
2nd plur. haukutte pystyyn ette hauku pystyyn 2nd plur. olette haukkuneet pystyyn ette ole haukkuneet pystyyn
3rd plur. haukkuvat pystyyn eivät hauku pystyyn 3rd plur. ovat haukkuneet pystyyn eivät ole haukkuneet pystyyn
passive haukutaan pystyyn ei haukuta pystyyn passive on haukuttu pystyyn ei ole haukuttu pystyyn
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haukuin pystyyn en haukkunut pystyyn 1st sing. olin haukkunut pystyyn en ollut haukkunut pystyyn
2nd sing. haukuit pystyyn et haukkunut pystyyn 2nd sing. olit haukkunut pystyyn et ollut haukkunut pystyyn
3rd sing. haukkui pystyyn ei haukkunut pystyyn 3rd sing. oli haukkunut pystyyn ei ollut haukkunut pystyyn
1st plur. haukuimme pystyyn emme haukkuneet pystyyn 1st plur. olimme haukkuneet pystyyn emme olleet haukkuneet pystyyn
2nd plur. haukuitte pystyyn ette haukkuneet pystyyn 2nd plur. olitte haukkuneet pystyyn ette olleet haukkuneet pystyyn
3rd plur. haukkuivat pystyyn eivät haukkuneet pystyyn 3rd plur. olivat haukkuneet pystyyn eivät olleet haukkuneet pystyyn
passive haukuttiin pystyyn ei haukuttu pystyyn passive oli haukuttu pystyyn ei ollut haukuttu pystyyn
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haukkuisin pystyyn en haukkuisi pystyyn 1st sing. olisin haukkunut pystyyn en olisi haukkunut pystyyn
2nd sing. haukkuisit pystyyn et haukkuisi pystyyn 2nd sing. olisit haukkunut pystyyn et olisi haukkunut pystyyn
3rd sing. haukkuisi pystyyn ei haukkuisi pystyyn 3rd sing. olisi haukkunut pystyyn ei olisi haukkunut pystyyn
1st plur. haukkuisimme pystyyn emme haukkuisi pystyyn 1st plur. olisimme haukkuneet pystyyn emme olisi haukkuneet pystyyn
2nd plur. haukkuisitte pystyyn ette haukkuisi pystyyn 2nd plur. olisitte haukkuneet pystyyn ette olisi haukkuneet pystyyn
3rd plur. haukkuisivat pystyyn eivät haukkuisi pystyyn 3rd plur. olisivat haukkuneet pystyyn eivät olisi haukkuneet pystyyn
passive haukuttaisiin pystyyn ei haukuttaisi pystyyn passive olisi haukuttu pystyyn ei olisi haukuttu pystyyn
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hauku pystyyn älä hauku pystyyn 2nd sing. ole haukkunut pystyyn älä ole haukkunut pystyyn
3rd sing. haukkukoon pystyyn älköön haukkuko pystyyn 3rd sing. olkoon haukkunut pystyyn älköön olko haukkunut pystyyn
1st plur. haukkukaamme pystyyn älkäämme haukkuko pystyyn 1st plur. olkaamme haukkuneet pystyyn älkäämme olko haukkuneet pystyyn
2nd plur. haukkukaa pystyyn älkää haukkuko pystyyn 2nd plur. olkaa haukkuneet pystyyn älkää olko haukkuneet pystyyn
3rd plur. haukkukoot pystyyn älkööt haukkuko pystyyn 3rd plur. olkoot haukkuneet pystyyn älkööt olko haukkuneet pystyyn
passive haukuttakoon pystyyn älköön haukuttako pystyyn passive olkoon haukuttu pystyyn älköön olko haukuttu pystyyn
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haukkunen pystyyn en haukkune pystyyn 1st sing. lienen haukkunut pystyyn en liene haukkunut pystyyn
2nd sing. haukkunet pystyyn et haukkune pystyyn 2nd sing. lienet haukkunut pystyyn et liene haukkunut pystyyn
3rd sing. haukkunee pystyyn ei haukkune pystyyn 3rd sing. lienee haukkunut pystyyn ei liene haukkunut pystyyn
1st plur. haukkunemme pystyyn emme haukkune pystyyn 1st plur. lienemme haukkuneet pystyyn emme liene haukkuneet pystyyn
2nd plur. haukkunette pystyyn ette haukkune pystyyn 2nd plur. lienette haukkuneet pystyyn ette liene haukkuneet pystyyn
3rd plur. haukkunevat pystyyn eivät haukkune pystyyn 3rd plur. lienevät haukkuneet pystyyn eivät liene haukkuneet pystyyn
passive haukuttaneen pystyyn ei haukuttane pystyyn passive lienee haukuttu pystyyn ei liene haukuttu pystyyn
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haukkua pystyyn present haukkuva pystyyn haukuttava pystyyn
long 1st2 haukkuakseen pystyyn past haukkunut pystyyn haukuttu pystyyn
2nd inessive1 haukkuessa pystyyn haukuttaessa pystyyn agent1, 3 haukkuma pystyyn
instructive haukkuen pystyyn negative haukkumaton pystyyn
3rd inessive haukkumassa pystyyn 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haukkumasta pystyyn
illative haukkumaan pystyyn
adessive haukkumalla pystyyn
abessive haukkumatta pystyyn
instructive haukkuman pystyyn haukuttaman pystyyn
4th nominative haukkuminen pystyyn
partitive haukkumista pystyyn
5th2 haukkumaisillaan pystyyn

Synonyms[edit]