heilimöidä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

heilimöidä

  1. To flower (of rye).

Conjugation[edit]

Inflection of heilimöidä (Kotus type 68/tupakoida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heilimöin
heilimöitsen
en heilimöi
en heilimöitse
1st sing. olen heilimöinyt en ole heilimöinyt
2nd sing. heilimöit
heilimöitset
et heilimöi
et heilimöitse
2nd sing. olet heilimöinyt et ole heilimöinyt
3rd sing. heilimöi
heilimöitsee
ei heilimöi
ei heilimöitse
3rd sing. on heilimöinyt ei ole heilimöinyt
1st plur. heilimöimme
heilimöitsemme
emme heilimöi
emme heilimöitse
1st plur. olemme heilimöineet emme ole heilimöineet
2nd plur. heilimöitte
heilimöitsette
ette heilimöi
ette heilimöitse
2nd plur. olette heilimöineet ette ole heilimöineet
3rd plur. heilimöivät
heilimöitsevät
eivät heilimöi
eivät heilimöitse
3rd plur. ovat heilimöineet eivät ole heilimöineet
passive heilimöidään ei heilimöidä passive on heilimöity ei ole heilimöity
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heilimöin
heilimöitsin
en heilimöinyt 1st sing. olin heilimöinyt en ollut heilimöinyt
2nd sing. heilimöit
heilimöitsit
et heilimöinyt 2nd sing. olit heilimöinyt et ollut heilimöinyt
3rd sing. heilimöi
heilimöitsi
ei heilimöinyt 3rd sing. oli heilimöinyt ei ollut heilimöinyt
1st plur. heilimöimme
heilimöitsimme
emme heilimöineet 1st plur. olimme heilimöineet emme olleet heilimöineet
2nd plur. heilimöitte
heilimöitsitte
ette heilimöineet 2nd plur. olitte heilimöineet ette olleet heilimöineet
3rd plur. heilimöivät
heilimöitsivät
eivät heilimöineet 3rd plur. olivat heilimöineet eivät olleet heilimöineet
passive heilimöitiin ei heilimöity passive oli heilimöity ei ollut heilimöity
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heilimöisin
heilimöitsisin
en heilimöisi
en heilimöitsisi
1st sing. olisin heilimöinyt en olisi heilimöinyt
2nd sing. heilimöisit
heilimöitsisit
et heilimöisi
et heilimöitsisi
2nd sing. olisit heilimöinyt et olisi heilimöinyt
3rd sing. heilimöisi
heilimöitsisi
ei heilimöisi
ei heilimöitsisi
3rd sing. olisi heilimöinyt ei olisi heilimöinyt
1st plur. heilimöisimme
heilimöitsisimme
emme heilimöisi
emme heilimöitsisi
1st plur. olisimme heilimöineet emme olisi heilimöineet
2nd plur. heilimöisitte
heilimöitsisitte
ette heilimöisi
ette heilimöitsisi
2nd plur. olisitte heilimöineet ette olisi heilimöineet
3rd plur. heilimöisivät
heilimöitsisivät
eivät heilimöisi
eivät heilimöitsisi
3rd plur. olisivat heilimöineet eivät olisi heilimöineet
passive heilimöitäisiin ei heilimöitäisi passive olisi heilimöity ei olisi heilimöity
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. heilimöi
heilimöitse
älä heilimöi
älä heilimöitse
2nd sing. ole heilimöinyt älä ole heilimöinyt
3rd sing. heilimöiköön älköön heilimöikö 3rd sing. olkoon heilimöinyt älköön olko heilimöinyt
1st plur. heilimöikäämme älkäämme heilimöikö 1st plur. olkaamme heilimöineet älkäämme olko heilimöineet
2nd plur. heilimöikää älkää heilimöikö 2nd plur. olkaa heilimöineet älkää olko heilimöineet
3rd plur. heilimöikööt älkööt heilimöikö 3rd plur. olkoot heilimöineet älkööt olko heilimöineet
passive heilimöitäköön älköön heilimöitäkö passive olkoon heilimöity älköön olko heilimöity
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. heilimöinen en heilimöine 1st sing. lienen heilimöinyt en liene heilimöinyt
2nd sing. heilimöinet et heilimöine 2nd sing. lienet heilimöinyt et liene heilimöinyt
3rd sing. heilimöinee ei heilimöine 3rd sing. lienee heilimöinyt ei liene heilimöinyt
1st plur. heilimöinemme emme heilimöine 1st plur. lienemme heilimöineet emme liene heilimöineet
2nd plur. heilimöinette ette heilimöine 2nd plur. lienette heilimöineet ette liene heilimöineet
3rd plur. heilimöinevät eivät heilimöine 3rd plur. lienevät heilimöineet eivät liene heilimöineet
passive heilimöitäneen ei heilimöitäne passive lienee heilimöity ei liene heilimöity
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st heilimöidä present heilimöivä
heilimöitsevä
heilimöitävä
long 1st2 heilimöidäkseen past heilimöinyt heilimöity
2nd inessive1 heilimöidessä heilimöitäessä agent1, 3 heilimöimä
heilimöitsemä
instructive heilimöiden negative heilimöimätön
heilimöitsemätön
3rd inessive heilimöimässä
heilimöitsemässä
1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative heilimöimästä
heilimöitsemästä
illative heilimöimään
heilimöitsemään
adessive heilimöimällä
heilimöitsemällä
abessive heilimöimättä
heilimöitsemättä
instructive heilimöimän
heilimöitsemän
heilimöitämän
4th nominative heilimöiminen
heilimöitseminen
partitive heilimöimistä
heilimöitsemistä
5th2 heilimöimäisillään
heilimöitsemäisillään