Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search






  1. to call out (to vocalize audibly; announce)


Inflection of huikata (Kotus type 73/salata, kk-k gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huikkaan en huikkaa 1st sing. olen huikannut en ole huikannut
2nd sing. huikkaat et huikkaa 2nd sing. olet huikannut et ole huikannut
3rd sing. huikkaa ei huikkaa 3rd sing. on huikannut ei ole huikannut
1st plur. huikkaamme emme huikkaa 1st plur. olemme huikanneet emme ole huikanneet
2nd plur. huikkaatte ette huikkaa 2nd plur. olette huikanneet ette ole huikanneet
3rd plur. huikkaavat eivät huikkaa 3rd plur. ovat huikanneet eivät ole huikanneet
passive huikataan ei huikata passive on huikattu ei ole huikattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huikkasin en huikannut 1st sing. olin huikannut en ollut huikannut
2nd sing. huikkasit et huikannut 2nd sing. olit huikannut et ollut huikannut
3rd sing. huikkasi ei huikannut 3rd sing. oli huikannut ei ollut huikannut
1st plur. huikkasimme emme huikanneet 1st plur. olimme huikanneet emme olleet huikanneet
2nd plur. huikkasitte ette huikanneet 2nd plur. olitte huikanneet ette olleet huikanneet
3rd plur. huikkasivat eivät huikanneet 3rd plur. olivat huikanneet eivät olleet huikanneet
passive huikattiin ei huikattu passive oli huikattu ei ollut huikattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huikkaisin en huikkaisi 1st sing. olisin huikannut en olisi huikannut
2nd sing. huikkaisit et huikkaisi 2nd sing. olisit huikannut et olisi huikannut
3rd sing. huikkaisi ei huikkaisi 3rd sing. olisi huikannut ei olisi huikannut
1st plur. huikkaisimme emme huikkaisi 1st plur. olisimme huikanneet emme olisi huikanneet
2nd plur. huikkaisitte ette huikkaisi 2nd plur. olisitte huikanneet ette olisi huikanneet
3rd plur. huikkaisivat eivät huikkaisi 3rd plur. olisivat huikanneet eivät olisi huikanneet
passive huikattaisiin ei huikattaisi passive olisi huikattu ei olisi huikattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. huikkaa älä huikkaa 2nd sing. ole huikannut älä ole huikannut
3rd sing. huikatkoon älköön huikatko 3rd sing. olkoon huikannut älköön olko huikannut
1st plur. huikatkaamme älkäämme huikatko 1st plur. olkaamme huikanneet älkäämme olko huikanneet
2nd plur. huikatkaa älkää huikatko 2nd plur. olkaa huikanneet älkää olko huikanneet
3rd plur. huikatkoot älkööt huikatko 3rd plur. olkoot huikanneet älkööt olko huikanneet
passive huikattakoon älköön huikattako passive olkoon huikattu älköön olko huikattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huikannen en huikanne 1st sing. lienen huikannut en liene huikannut
2nd sing. huikannet et huikanne 2nd sing. lienet huikannut et liene huikannut
3rd sing. huikannee ei huikanne 3rd sing. lienee huikannut ei liene huikannut
1st plur. huikannemme emme huikanne 1st plur. lienemme huikanneet emme liene huikanneet
2nd plur. huikannette ette huikanne 2nd plur. lienette huikanneet ette liene huikanneet
3rd plur. huikannevat eivät huikanne 3rd plur. lienevät huikanneet eivät liene huikanneet
passive huikattaneen ei huikattane passive lienee huikattu ei liene huikattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st huikata present huikkaava huikattava
long 1st2 huikatakseen past huikannut huikattu
2nd inessive1 huikatessa huikattaessa agent1, 3 huikkaama
instructive huikaten negative huikkaamaton
3rd inessive huikkaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative huikkaamasta
illative huikkaamaan
adessive huikkaamalla
abessive huikkaamatta
instructive huikkaaman huikattaman
4th nominative huikkaaminen
partitive huikkaamista
5th2 huikkaamaisillaan