Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) Alternative form of huipentaa


Inflection of huipistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huipistan en huipista 1st sing. olen huipistanut en ole huipistanut
2nd sing. huipistat et huipista 2nd sing. olet huipistanut et ole huipistanut
3rd sing. huipistaa ei huipista 3rd sing. on huipistanut ei ole huipistanut
1st plur. huipistamme emme huipista 1st plur. olemme huipistaneet emme ole huipistaneet
2nd plur. huipistatte ette huipista 2nd plur. olette huipistaneet ette ole huipistaneet
3rd plur. huipistavat eivät huipista 3rd plur. ovat huipistaneet eivät ole huipistaneet
passive huipistetaan ei huipisteta passive on huipistettu ei ole huipistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huipistin en huipistanut 1st sing. olin huipistanut en ollut huipistanut
2nd sing. huipistit et huipistanut 2nd sing. olit huipistanut et ollut huipistanut
3rd sing. huipisti ei huipistanut 3rd sing. oli huipistanut ei ollut huipistanut
1st plur. huipistimme emme huipistaneet 1st plur. olimme huipistaneet emme olleet huipistaneet
2nd plur. huipistitte ette huipistaneet 2nd plur. olitte huipistaneet ette olleet huipistaneet
3rd plur. huipistivat eivät huipistaneet 3rd plur. olivat huipistaneet eivät olleet huipistaneet
passive huipistettiin ei huipistettu passive oli huipistettu ei ollut huipistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huipistaisin en huipistaisi 1st sing. olisin huipistanut en olisi huipistanut
2nd sing. huipistaisit et huipistaisi 2nd sing. olisit huipistanut et olisi huipistanut
3rd sing. huipistaisi ei huipistaisi 3rd sing. olisi huipistanut ei olisi huipistanut
1st plur. huipistaisimme emme huipistaisi 1st plur. olisimme huipistaneet emme olisi huipistaneet
2nd plur. huipistaisitte ette huipistaisi 2nd plur. olisitte huipistaneet ette olisi huipistaneet
3rd plur. huipistaisivat eivät huipistaisi 3rd plur. olisivat huipistaneet eivät olisi huipistaneet
passive huipistettaisiin ei huipistettaisi passive olisi huipistettu ei olisi huipistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. huipista älä huipista 2nd sing. ole huipistanut älä ole huipistanut
3rd sing. huipistakoon älköön huipistako 3rd sing. olkoon huipistanut älköön olko huipistanut
1st plur. huipistakaamme älkäämme huipistako 1st plur. olkaamme huipistaneet älkäämme olko huipistaneet
2nd plur. huipistakaa älkää huipistako 2nd plur. olkaa huipistaneet älkää olko huipistaneet
3rd plur. huipistakoot älkööt huipistako 3rd plur. olkoot huipistaneet älkööt olko huipistaneet
passive huipistettakoon älköön huipistettako passive olkoon huipistettu älköön olko huipistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huipistanen en huipistane 1st sing. lienen huipistanut en liene huipistanut
2nd sing. huipistanet et huipistane 2nd sing. lienet huipistanut et liene huipistanut
3rd sing. huipistanee ei huipistane 3rd sing. lienee huipistanut ei liene huipistanut
1st plur. huipistanemme emme huipistane 1st plur. lienemme huipistaneet emme liene huipistaneet
2nd plur. huipistanette ette huipistane 2nd plur. lienette huipistaneet ette liene huipistaneet
3rd plur. huipistanevat eivät huipistane 3rd plur. lienevät huipistaneet eivät liene huipistaneet
passive huipistettaneen ei huipistettane passive lienee huipistettu ei liene huipistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st huipistaa present huipistava huipistettava
long 1st2 huipistaakseen past huipistanut huipistettu
2nd inessive1 huipistaessa huipistettaessa agent1, 3 huipistama
instructive huipistaen negative huipistamaton
3rd inessive huipistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative huipistamasta
illative huipistamaan
adessive huipistamalla
abessive huipistamatta
instructive huipistaman huipistettaman
4th nominative huipistaminen
partitive huipistamista
5th2 huipistamaisillaan