Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (intransitive) to be wasted, lost
    Auton korjaamisessa hukkaantui paljon aikaa.
    A lot of time was lost in repairing the car.


Inflection of hukkaantua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hukkaannun en hukkaannu 1st sing. olen hukkaantunut en ole hukkaantunut
2nd sing. hukkaannut et hukkaannu 2nd sing. olet hukkaantunut et ole hukkaantunut
3rd sing. hukkaantuu ei hukkaannu 3rd sing. on hukkaantunut ei ole hukkaantunut
1st plur. hukkaannumme emme hukkaannu 1st plur. olemme hukkaantuneet emme ole hukkaantuneet
2nd plur. hukkaannutte ette hukkaannu 2nd plur. olette hukkaantuneet ette ole hukkaantuneet
3rd plur. hukkaantuvat eivät hukkaannu 3rd plur. ovat hukkaantuneet eivät ole hukkaantuneet
passive hukkaannutaan ei hukkaannuta passive on hukkaannuttu ei ole hukkaannuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hukkaannuin en hukkaantunut 1st sing. olin hukkaantunut en ollut hukkaantunut
2nd sing. hukkaannuit et hukkaantunut 2nd sing. olit hukkaantunut et ollut hukkaantunut
3rd sing. hukkaantui ei hukkaantunut 3rd sing. oli hukkaantunut ei ollut hukkaantunut
1st plur. hukkaannuimme emme hukkaantuneet 1st plur. olimme hukkaantuneet emme olleet hukkaantuneet
2nd plur. hukkaannuitte ette hukkaantuneet 2nd plur. olitte hukkaantuneet ette olleet hukkaantuneet
3rd plur. hukkaantuivat eivät hukkaantuneet 3rd plur. olivat hukkaantuneet eivät olleet hukkaantuneet
passive hukkaannuttiin ei hukkaannuttu passive oli hukkaannuttu ei ollut hukkaannuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hukkaantuisin en hukkaantuisi 1st sing. olisin hukkaantunut en olisi hukkaantunut
2nd sing. hukkaantuisit et hukkaantuisi 2nd sing. olisit hukkaantunut et olisi hukkaantunut
3rd sing. hukkaantuisi ei hukkaantuisi 3rd sing. olisi hukkaantunut ei olisi hukkaantunut
1st plur. hukkaantuisimme emme hukkaantuisi 1st plur. olisimme hukkaantuneet emme olisi hukkaantuneet
2nd plur. hukkaantuisitte ette hukkaantuisi 2nd plur. olisitte hukkaantuneet ette olisi hukkaantuneet
3rd plur. hukkaantuisivat eivät hukkaantuisi 3rd plur. olisivat hukkaantuneet eivät olisi hukkaantuneet
passive hukkaannuttaisiin ei hukkaannuttaisi passive olisi hukkaannuttu ei olisi hukkaannuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. hukkaannu älä hukkaannu 2nd sing. ole hukkaantunut älä ole hukkaantunut
3rd sing. hukkaantukoon älköön hukkaantuko 3rd sing. olkoon hukkaantunut älköön olko hukkaantunut
1st plur. hukkaantukaamme älkäämme hukkaantuko 1st plur. olkaamme hukkaantuneet älkäämme olko hukkaantuneet
2nd plur. hukkaantukaa älkää hukkaantuko 2nd plur. olkaa hukkaantuneet älkää olko hukkaantuneet
3rd plur. hukkaantukoot älkööt hukkaantuko 3rd plur. olkoot hukkaantuneet älkööt olko hukkaantuneet
passive hukkaannuttakoon älköön hukkaannuttako passive olkoon hukkaannuttu älköön olko hukkaannuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. hukkaantunen en hukkaantune 1st sing. lienen hukkaantunut en liene hukkaantunut
2nd sing. hukkaantunet et hukkaantune 2nd sing. lienet hukkaantunut et liene hukkaantunut
3rd sing. hukkaantunee ei hukkaantune 3rd sing. lienee hukkaantunut ei liene hukkaantunut
1st plur. hukkaantunemme emme hukkaantune 1st plur. lienemme hukkaantuneet emme liene hukkaantuneet
2nd plur. hukkaantunette ette hukkaantune 2nd plur. lienette hukkaantuneet ette liene hukkaantuneet
3rd plur. hukkaantunevat eivät hukkaantune 3rd plur. lienevät hukkaantuneet eivät liene hukkaantuneet
passive hukkaannuttaneen ei hukkaannuttane passive lienee hukkaannuttu ei liene hukkaannuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st hukkaantua present hukkaantuva hukkaannuttava
long 1st2 hukkaantuakseen past hukkaantunut hukkaannuttu
2nd inessive1 hukkaantuessa hukkaannuttaessa agent1, 3 hukkaantuma
instructive hukkaantuen negative hukkaantumaton
3rd inessive hukkaantumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative hukkaantumasta
illative hukkaantumaan
adessive hukkaantumalla
abessive hukkaantumatta
instructive hukkaantuman hukkaannuttaman
4th nominative hukkaantuminen
partitive hukkaantumista
5th2 hukkaantumaisillaan

Related terms[edit]