huumautua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

huumautua

  1. (intransitive) To be intoxicated.

Conjugation[edit]

Inflection of huumautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huumaudun en huumaudu 1st sing. olen huumautunut en ole huumautunut
2nd sing. huumaudut et huumaudu 2nd sing. olet huumautunut et ole huumautunut
3rd sing. huumautuu ei huumaudu 3rd sing. on huumautunut ei ole huumautunut
1st plur. huumaudumme emme huumaudu 1st plur. olemme huumautuneet emme ole huumautuneet
2nd plur. huumaudutte ette huumaudu 2nd plur. olette huumautuneet ette ole huumautuneet
3rd plur. huumautuvat eivät huumaudu 3rd plur. ovat huumautuneet eivät ole huumautuneet
passive huumaudutaan ei huumauduta passive on huumauduttu ei ole huumauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huumauduin en huumautunut 1st sing. olin huumautunut en ollut huumautunut
2nd sing. huumauduit et huumautunut 2nd sing. olit huumautunut et ollut huumautunut
3rd sing. huumautui ei huumautunut 3rd sing. oli huumautunut ei ollut huumautunut
1st plur. huumauduimme emme huumautuneet 1st plur. olimme huumautuneet emme olleet huumautuneet
2nd plur. huumauduitte ette huumautuneet 2nd plur. olitte huumautuneet ette olleet huumautuneet
3rd plur. huumautuivat eivät huumautuneet 3rd plur. olivat huumautuneet eivät olleet huumautuneet
passive huumauduttiin ei huumauduttu passive oli huumauduttu ei ollut huumauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huumautuisin en huumautuisi 1st sing. olisin huumautunut en olisi huumautunut
2nd sing. huumautuisit et huumautuisi 2nd sing. olisit huumautunut et olisi huumautunut
3rd sing. huumautuisi ei huumautuisi 3rd sing. olisi huumautunut ei olisi huumautunut
1st plur. huumautuisimme emme huumautuisi 1st plur. olisimme huumautuneet emme olisi huumautuneet
2nd plur. huumautuisitte ette huumautuisi 2nd plur. olisitte huumautuneet ette olisi huumautuneet
3rd plur. huumautuisivat eivät huumautuisi 3rd plur. olisivat huumautuneet eivät olisi huumautuneet
passive huumauduttaisiin ei huumauduttaisi passive olisi huumauduttu ei olisi huumauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. huumaudu älä huumaudu 2nd sing. ole huumautunut älä ole huumautunut
3rd sing. huumautukoon älköön huumautuko 3rd sing. olkoon huumautunut älköön olko huumautunut
1st plur. huumautukaamme älkäämme huumautuko 1st plur. olkaamme huumautuneet älkäämme olko huumautuneet
2nd plur. huumautukaa älkää huumautuko 2nd plur. olkaa huumautuneet älkää olko huumautuneet
3rd plur. huumautukoot älkööt huumautuko 3rd plur. olkoot huumautuneet älkööt olko huumautuneet
passive huumauduttakoon älköön huumauduttako passive olkoon huumauduttu älköön olko huumauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huumautunen en huumautune 1st sing. lienen huumautunut en liene huumautunut
2nd sing. huumautunet et huumautune 2nd sing. lienet huumautunut et liene huumautunut
3rd sing. huumautunee ei huumautune 3rd sing. lienee huumautunut ei liene huumautunut
1st plur. huumautunemme emme huumautune 1st plur. lienemme huumautuneet emme liene huumautuneet
2nd plur. huumautunette ette huumautune 2nd plur. lienette huumautuneet ette liene huumautuneet
3rd plur. huumautunevat eivät huumautune 3rd plur. lienevät huumautuneet eivät liene huumautuneet
passive huumauduttaneen ei huumauduttane passive lienee huumauduttu ei liene huumauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st huumautua present huumautuva huumauduttava
long 1st2 huumautuakseen past huumautunut huumauduttu
2nd inessive1 huumautuessa huumauduttaessa agent1, 3 huumautuma
instructive huumautuen negative huumautumaton
3rd inessive huumautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative huumautumasta
illative huumautumaan
adessive huumautumalla
abessive huumautumatta
instructive huumautuman huumauduttaman
4th nominative huumautuminen
partitive huumautumista
5th2 huumautumaisillaan