huuruuntua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

huuruuntua

  1. (intransitive) Alternative form of huurtua

Conjugation[edit]

Inflection of huuruuntua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huuruunnun en huuruunnu 1st sing. olen huuruuntunut en ole huuruuntunut
2nd sing. huuruunnut et huuruunnu 2nd sing. olet huuruuntunut et ole huuruuntunut
3rd sing. huuruuntuu ei huuruunnu 3rd sing. on huuruuntunut ei ole huuruuntunut
1st plur. huuruunnumme emme huuruunnu 1st plur. olemme huuruuntuneet emme ole huuruuntuneet
2nd plur. huuruunnutte ette huuruunnu 2nd plur. olette huuruuntuneet ette ole huuruuntuneet
3rd plur. huuruuntuvat eivät huuruunnu 3rd plur. ovat huuruuntuneet eivät ole huuruuntuneet
passive huuruunnutaan ei huuruunnuta passive on huuruunnuttu ei ole huuruunnuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huuruunnuin en huuruuntunut 1st sing. olin huuruuntunut en ollut huuruuntunut
2nd sing. huuruunnuit et huuruuntunut 2nd sing. olit huuruuntunut et ollut huuruuntunut
3rd sing. huuruuntui ei huuruuntunut 3rd sing. oli huuruuntunut ei ollut huuruuntunut
1st plur. huuruunnuimme emme huuruuntuneet 1st plur. olimme huuruuntuneet emme olleet huuruuntuneet
2nd plur. huuruunnuitte ette huuruuntuneet 2nd plur. olitte huuruuntuneet ette olleet huuruuntuneet
3rd plur. huuruuntuivat eivät huuruuntuneet 3rd plur. olivat huuruuntuneet eivät olleet huuruuntuneet
passive huuruunnuttiin ei huuruunnuttu passive oli huuruunnuttu ei ollut huuruunnuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huuruuntuisin en huuruuntuisi 1st sing. olisin huuruuntunut en olisi huuruuntunut
2nd sing. huuruuntuisit et huuruuntuisi 2nd sing. olisit huuruuntunut et olisi huuruuntunut
3rd sing. huuruuntuisi ei huuruuntuisi 3rd sing. olisi huuruuntunut ei olisi huuruuntunut
1st plur. huuruuntuisimme emme huuruuntuisi 1st plur. olisimme huuruuntuneet emme olisi huuruuntuneet
2nd plur. huuruuntuisitte ette huuruuntuisi 2nd plur. olisitte huuruuntuneet ette olisi huuruuntuneet
3rd plur. huuruuntuisivat eivät huuruuntuisi 3rd plur. olisivat huuruuntuneet eivät olisi huuruuntuneet
passive huuruunnuttaisiin ei huuruunnuttaisi passive olisi huuruunnuttu ei olisi huuruunnuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. huuruunnu älä huuruunnu 2nd sing. ole huuruuntunut älä ole huuruuntunut
3rd sing. huuruuntukoon älköön huuruuntuko 3rd sing. olkoon huuruuntunut älköön olko huuruuntunut
1st plur. huuruuntukaamme älkäämme huuruuntuko 1st plur. olkaamme huuruuntuneet älkäämme olko huuruuntuneet
2nd plur. huuruuntukaa älkää huuruuntuko 2nd plur. olkaa huuruuntuneet älkää olko huuruuntuneet
3rd plur. huuruuntukoot älkööt huuruuntuko 3rd plur. olkoot huuruuntuneet älkööt olko huuruuntuneet
passive huuruunnuttakoon älköön huuruunnuttako passive olkoon huuruunnuttu älköön olko huuruunnuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huuruuntunen en huuruuntune 1st sing. lienen huuruuntunut en liene huuruuntunut
2nd sing. huuruuntunet et huuruuntune 2nd sing. lienet huuruuntunut et liene huuruuntunut
3rd sing. huuruuntunee ei huuruuntune 3rd sing. lienee huuruuntunut ei liene huuruuntunut
1st plur. huuruuntunemme emme huuruuntune 1st plur. lienemme huuruuntuneet emme liene huuruuntuneet
2nd plur. huuruuntunette ette huuruuntune 2nd plur. lienette huuruuntuneet ette liene huuruuntuneet
3rd plur. huuruuntunevat eivät huuruuntune 3rd plur. lienevät huuruuntuneet eivät liene huuruuntuneet
passive huuruunnuttaneen ei huuruunnuttane passive lienee huuruunnuttu ei liene huuruunnuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st huuruuntua present huuruuntuva huuruunnuttava
long 1st2 huuruuntuakseen past huuruuntunut huuruunnuttu
2nd inessive1 huuruuntuessa huuruunnuttaessa agent1, 3 huuruuntuma
instructive huuruuntuen negative huuruuntumaton
3rd inessive huuruuntumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative huuruuntumasta
illative huuruuntumaan
adessive huuruuntumalla
abessive huuruuntumatta
instructive huuruuntuman huuruunnuttaman
4th nominative huuruuntuminen
partitive huuruuntumista
5th2 huuruuntumaisillaan