Jump to content

işitmek

From Wiktionary, the free dictionary
See also: isitmek

Turkish

[edit]

Etymology

[edit]

    Inherited from Ottoman Turkish ایشیتمك (işitmek). Cognate with Old Turkic 𐱁𐱅 (eşit-, “to hear, listen”), Azerbaijani eşitmək (“to hear”), Bashkir ишетеү (eşitiw, “to hear”), Chuvash илт (ilt, “to hear”), Kazakh есту (estüw, “to hear”), Khakas истерге (isterge, “to hear”), Turkmen eşitmek (“to hear”), Uzbek eshitmoq (“to hear”), Yakut иһит (ihit, “to hear”), Gagauz işitmää.

    Pronunciation

    [edit]
    • IPA(key): /i.ʃitˈmec/
    • Audio:(file)
    • Rhymes: -ec
    • Hyphenation: i‧şit‧mek

    Verb

    [edit]

    işitmek (third-person singular simple present işitir)

    1. (transitive, stative) to hear, to perceive sounds through the ear.
      Synonym: duymak
    2. (transitive) to hear, to receive news, to learn an occurrence
      Synonyms: haber almak, duymak
    3. (transitive) to listen
      Synonym: dinlemek
    4. (transitive) to be subjected to beratement

    Conjugation

    [edit]
    Conjugation of işitmek
    positive conjugation
    singular plural
    1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
    aorist aorist simple işitirim işitirsin işitir işitiriz işitirsiniz işitirler
    inferential işitirmişim işitirmişsin işitirmiş işitirmişiz işitirmişsiniz işitirlermiş
    past işitirdim işitirdin işitirdi işitirdik işitirdiniz işitirlerdi
    conditional işitirsem işitirsen işitirse işitirsek işitirseniz işitirlerse
    continuous continuous simple işitiyorum işitiyorsun işitiyor işitiyoruz işitiyorsunuz işitiyorlar
    inferential işitiyormuşum işitiyormuşsun işitiyormuş işitiyormuşuz işitiyormuşsunuz işitiyorlarmış
    past işitiyordum işitiyordun işitiyordu işitiyorduk işitiyordunuz işitiyorlardı
    conditional işitiyorsam işitiyorsan işitiyorsa işitiyorsak işitiyorsanız işitiyorlarsa
    inferential inferential simple işitmişim işitmişsin işitmiş işitmişiz işitmişsiniz işitmişler
    inferential işitmişmişim işitmişmişsin işitmişmiş işitmişmişiz işitmişmişsiniz işitmişlermiş
    past işitmiştim işitmiştin işitmişti işitmiştik işitmiştiniz işitmişlerdi
    conditional işitmişsem işitmişsen işitmişse işitmişsek işitmişseniz işitmişlerse
    future future simple işiteceğim işiteceksin işitecek işiteceğiz işiteceksiniz işitecekler
    inferential işitecekmişim işitecekmişsin işitecekmiş işitecekmişiz işitecekmişsiniz işiteceklermiş
    past işitecektim işitecektin işitecekti işitecektik işitecektiniz işiteceklerdi
    conditional işiteceksem işiteceksen işitecekse işiteceksek işitecekseniz işiteceklerse
    progressive progressive simple işitmekteyim işitmektesin işitmekte işitmekteyiz işitmektesiniz işitmekteler
    inferential işitmekteymişim işitmekteymişsin işitmekteymiş işitmekteymişiz işitmekteymişsiniz işitmektelermiş
    past işitmekteydim işitmekteydin işitmekteydi işitmekteydik işitmekteydiniz işitmektelerdi
    conditional işitmekteysem işitmekteysen işitmekteyse işitmekteysek işitmekteyseniz işitmektelerse
    necessitative necessitative simple işitmeliyim işitmelisin işitmeli işitmeliyiz işitmelisiniz işitmeliler
    inferential işitmeliymişim işitmeliymişsin işitmeliymiş işitmeliymişiz işitmeliymişsiniz işitmelilermiş
    past işitmeliydim işitmeliydin işitmeliydi işitmeliydik işitmeliydiniz işitmelilerdi
    conditional işitmeliysem işitmeliysen işitmeliyse işitmeliysek işitmeliyseniz işitmelilerse
    past past simple işittim işittin işitti işittik işittiniz işittiler
    past işittiydim işittiydin işittiydi işittiydik işittiydiniz işittilerdi
    conditional işittiysem işittiysen işittiyse işittiysek işittiyseniz işittilerse
    conditional conditional simple işitsem işitsen işitse işitsek işitseniz işitseler
    inferential işitseymişim işitseymişsin işitseymiş işitseymişiz işitseymişsiniz işitselermiş
    past işitseydim işitseydin işitseydi işitseydik işitseydiniz işitselerdi
    optative optative simple işiteyim işitesin işite işitelim işitesiniz işiteler
    inferential işiteymişim işiteymişsin işiteymiş işiteymişiz işiteymişsiniz işitelermiş
    past işiteydim işiteydin işiteydi işiteydik işiteydiniz işitelerdi
    imperative imperative regular — işit işitsin — işitin işitsinler
    formal — işitiniz — — işitiniz —
    informal — işitsene — — işitsenize —
    infinitive işitmek
    verbal noun işitme
    impersonal participle imperfective işiten
    perfective işitmiş
    prospective işitecek
    personal participle non-prospective işittiğim işittiğin işittiği işittiğimiz işittiğiniz işittikleri
    prospective işiteceğim işiteceğin işiteceği işiteceğimiz işiteceğiniz işitecekleri
    temporal adverb temporal adverb simple işitirken1
    specific işitince
    "and" işitip
    "since" işiteli
    "until" işitesiye
    "as long as" işittikçe
    modal adverb modal adverb simple işiterek
    reduplicated işite işite
    "as if" işitircesine1
    negative conjugation
    negative conjugation
    singular plural
    1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
    aorist aorist simple işitmem işitmezsin işitmez işitmeyiz işitmezsiniz işitmezler
    inferential işitmezmişim işitmezmişsin işitmezmiş işitmezmişiz işitmezmişsiniz işitmezlermiş
    past işitmezdim işitmezdin işitmezdi işitmezdik işitmezdiniz işitmezlerdi
    conditional işitmezsem işitmezsen işitmezse işitmezsek işitmezseniz işitmezlerse
    continuous continuous simple işitmiyorum işitmiyorsun işitmiyor işitmiyoruz işitmiyorsunuz işitmiyorlar
    inferential işitmiyormuşum işitmiyormuşsun işitmiyormuş işitmiyormuşuz işitmiyormuşsunuz işitmiyorlarmış
    past işitmiyordum işitmiyordun işitmiyordu işitmiyorduk işitmiyordunuz işitmiyorlardı
    conditional işitmiyorsam işitmiyorsan işitmiyorsa işitmiyorsak işitmiyorsanız işitmiyorlarsa
    inferential inferential simple işitmemişim işitmemişsin işitmemiş işitmemişiz işitmemişsiniz işitmemişler
    inferential işitmemişmişim işitmemişmişsin işitmemişmiş işitmemişmişiz işitmemişmişsiniz işitmemişlermiş
    past işitmemiştim işitmemiştin işitmemişti işitmemiştik işitmemiştiniz işitmemişlerdi
    conditional işitmemişsem işitmemişsen işitmemişse işitmemişsek işitmemişseniz işitmemişlerse
    future future simple işitmeyeceğim işitmeyeceksin işitmeyecek işitmeyeceğiz işitmeyeceksiniz işitmeyecekler
    inferential işitmeyecekmişim işitmeyecekmişsin işitmeyecekmiş işitmeyecekmişiz işitmeyecekmişsiniz işitmeyeceklermiş
    past işitmeyecektim işitmeyecektin işitmeyecekti işitmeyecektik işitmeyecektiniz işitmeyeceklerdi
    conditional işitmeyeceksem işitmeyeceksen işitmeyecekse işitmeyeceksek işitmeyecekseniz işitmeyeceklerse
    progressive progressive simple işitmemekteyim işitmemektesin işitmemekte işitmemekteyiz işitmemektesiniz işitmemekteler
    inferential işitmemekteymişim işitmemekteymişsin işitmemekteymiş işitmemekteymişiz işitmemekteymişsiniz işitmemektelermiş
    past işitmemekteydim işitmemekteydin işitmemekteydi işitmemekteydik işitmemekteydiniz işitmemektelerdi
    conditional işitmemekteysem işitmemekteysen işitmemekteyse işitmemekteysek işitmemekteyseniz işitmemektelerse
    necessitative necessitative simple işitmemeliyim işitmemelisin işitmemeli işitmemeliyiz işitmemelisiniz işitmemeliler
    inferential işitmemeliymişim işitmemeliymişsin işitmemeliymiş işitmemeliymişiz işitmemeliymişsiniz işitmemelilermiş
    past işitmemeliydim işitmemeliydin işitmemeliydi işitmemeliydik işitmemeliydiniz işitmemelilerdi
    conditional işitmemeliysem işitmemeliysen işitmemeliyse işitmemeliysek işitmemeliyseniz işitmemelilerse
    past past simple işitmedim işitmedin işitmedi işitmedik işitmediniz işitmediler
    past işitmediydim işitmediydin işitmediydi işitmediydik işitmediydiniz işitmedilerdi
    conditional işitmediysem işitmediysen işitmediyse işitmediysek işitmediyseniz işitmedilerse
    conditional conditional simple işitmesem işitmesen işitmese işitmesek işitmeseniz işitmeseler
    inferential işitmeseymişim işitmeseymişsin işitmeseymiş işitmeseymişiz işitmeseymişsiniz işitmeselermiş
    past işitmeseydim işitmeseydin işitmeseydi işitmeseydik işitmeseydiniz işitmeselerdi
    optative optative simple işitmeyeyim işitmeyesin işitmeye işitmeyelim işitmeyesiniz işitmeyeler
    inferential işitmeyeymişim işitmeyeymişsin işitmeyeymiş işitmeyeymişiz işitmeyeymişsiniz işitmeyelermiş
    past işitmeyeydim işitmeyeydin işitmeyeydi işitmeyeydik işitmeyeydiniz işitmeyelerdi
    imperative imperative regular — işitme işitmesin — işitmeyin işitmesinler
    formal — işitmeyiniz — — işitmeyiniz —
    informal — işitmesene — — işitmesenize —
    infinitive işitmemek
    verbal noun işitmeme
    impersonal participle imperfective işitmeyen
    perfective işitmemiş
    prospective işitmeyecek
    personal participle non-prospective işitmediğim işitmediğin işitmediği işitmediğimiz işitmediğiniz işitmedikleri
    prospective işitmeyeceğim işitmeyeceğin işitmeyeceği işitmeyeceğimiz işitmeyeceğiniz işitmeyecekleri
    temporal adverb temporal adverb simple işitmezken1
    specific işitmeyince
    "and" işitmeyip
    "since" işitmeyeli
    "until" işitmeyesiye
    "as long as" işitmedikçe
    modal adverb modal adverb simple işitmeyerek
    reduplicated işitmeye işitmeye
    "as if" işitmezcesine1
    potential conjugation
    potential conjugation
    singular plural
    1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
    aorist aorist simple işitebilirim işitebilirsin işitebilir işitebiliriz işitebilirsiniz işitebilirler
    inferential işitebilirmişim işitebilirmişsin işitebilirmiş işitebilirmişiz işitebilirmişsiniz işitebilirlermiş
    past işitebilirdim işitebilirdin işitebilirdi işitebilirdik işitebilirdiniz işitebilirlerdi
    conditional işitebilirsem işitebilirsen işitebilirse işitebilirsek işitebilirseniz işitebilirlerse
    continuous continuous simple işitebiliyorum işitebiliyorsun işitebiliyor işitebiliyoruz işitebiliyorsunuz işitebiliyorlar
    inferential işitebiliyormuşum işitebiliyormuşsun işitebiliyormuş işitebiliyormuşuz işitebiliyormuşsunuz işitebiliyorlarmış
    past işitebiliyordum işitebiliyordun işitebiliyordu işitebiliyorduk işitebiliyordunuz işitebiliyorlardı
    conditional işitebiliyorsam işitebiliyorsan işitebiliyorsa işitebiliyorsak işitebiliyorsanız işitebiliyorlarsa
    inferential inferential simple işitebilmişim işitebilmişsin işitebilmiş işitebilmişiz işitebilmişsiniz işitebilmişler
    inferential işitebilmişmişim işitebilmişmişsin işitebilmişmiş işitebilmişmişiz işitebilmişmişsiniz işitebilmişlermiş
    past işitebilmiştim işitebilmiştin işitebilmişti işitebilmiştik işitebilmiştiniz işitebilmişlerdi
    conditional işitebilmişsem işitebilmişsen işitebilmişse işitebilmişsek işitebilmişseniz işitebilmişlerse
    future future simple işitebileceğim işitebileceksin işitebilecek işitebileceğiz işitebileceksiniz işitebilecekler
    inferential işitebilecekmişim işitebilecekmişsin işitebilecekmiş işitebilecekmişiz işitebilecekmişsiniz işitebileceklermiş
    past işitebilecektim işitebilecektin işitebilecekti işitebilecektik işitebilecektiniz işitebileceklerdi
    conditional işitebileceksem işitebileceksen işitebilecekse işitebileceksek işitebilecekseniz işitebileceklerse
    progressive progressive simple işitebilmekteyim işitebilmektesin işitebilmekte işitebilmekteyiz işitebilmektesiniz işitebilmekteler
    inferential işitebilmekteymişim işitebilmekteymişsin işitebilmekteymiş işitebilmekteymişiz işitebilmekteymişsiniz işitebilmektelermiş
    past işitebilmekteydim işitebilmekteydin işitebilmekteydi işitebilmekteydik işitebilmekteydiniz işitebilmektelerdi
    conditional işitebilmekteysem işitebilmekteysen işitebilmekteyse işitebilmekteysek işitebilmekteyseniz işitebilmektelerse
    necessitative necessitative simple işitebilmeliyim işitebilmelisin işitebilmeli işitebilmeliyiz işitebilmelisiniz işitebilmeliler
    inferential işitebilmeliymişim işitebilmeliymişsin işitebilmeliymiş işitebilmeliymişiz işitebilmeliymişsiniz işitebilmelilermiş
    past işitebilmeliydim işitebilmeliydin işitebilmeliydi işitebilmeliydik işitebilmeliydiniz işitebilmelilerdi
    conditional işitebilmeliysem işitebilmeliysen işitebilmeliyse işitebilmeliysek işitebilmeliyseniz işitebilmelilerse
    past past simple işitebildim işitebildin işitebildi işitebildik işitebildiniz işitebildiler
    past işitebildiydim işitebildiydin işitebildiydi işitebildiydik işitebildiydiniz işitebildilerdi
    conditional işitebildiysem işitebildiysen işitebildiyse işitebildiysek işitebildiyseniz işitebildilerse
    conditional conditional simple işitebilsem işitebilsen işitebilse işitebilsek işitebilseniz işitebilseler
    inferential işitebilseymişim işitebilseymişsin işitebilseymiş işitebilseymişiz işitebilseymişsiniz işitebilselermiş
    past işitebilseydim işitebilseydin işitebilseydi işitebilseydik işitebilseydiniz işitebilselerdi
    optative optative simple işitebileyim işitebilesin işitebile işitebilelim işitebilesiniz işitebileler
    inferential işitebileymişim işitebileymişsin işitebileymiş işitebileymişiz işitebileymişsiniz işitebilelermiş
    past işitebileydim işitebileydin işitebileydi işitebileydik işitebileydiniz işitebilelerdi
    imperative imperative regular — işitebil işitebilsin — işitebilin işitebilsinler
    formal — işitebiliniz — — işitebiliniz —
    informal — işitebilsene — — işitebilsenize —
    infinitive işitebilmek
    verbal noun işitebilme
    impersonal participle imperfective işitebilen
    perfective işitebilmiş
    prospective işitebilecek
    personal participle non-prospective işitebildiğim işitebildiğin işitebildiği işitebildiğimiz işitebildiğiniz işitebildikleri
    prospective işitebileceğim işitebileceğin işitebileceği işitebileceğimiz işitebileceğiniz işitebilecekleri
    temporal adverb temporal adverb simple işitebilirken1
    specific işitebilince
    "and" işitebilip
    "since" işitebileli
    "until" işitebilesiye
    "as long as" işitebildikçe
    modal adverb modal adverb simple işitebilerek
    reduplicated işitebile işitebile
    "as if" işitebilircesine1
    impotential conjugation
    impotential conjugation
    singular plural
    1st person (ben) 2nd person (sen) 3rd person (o) 1st person (biz) 2nd person (siz) 3rd person (onlar)
    aorist aorist simple işitemem işitemezsin işitemez işitemeyiz işitemezsiniz işitemezler
    inferential işitemezmişim işitemezmişsin işitemezmiş işitemezmişiz işitemezmişsiniz işitemezlermiş
    past işitemezdim işitemezdin işitemezdi işitemezdik işitemezdiniz işitemezlerdi
    conditional işitemezsem işitemezsen işitemezse işitemezsek işitemezseniz işitemezlerse
    continuous continuous simple işitemiyorum işitemiyorsun işitemiyor işitemiyoruz işitemiyorsunuz işitemiyorlar
    inferential işitemiyormuşum işitemiyormuşsun işitemiyormuş işitemiyormuşuz işitemiyormuşsunuz işitemiyorlarmış
    past işitemiyordum işitemiyordun işitemiyordu işitemiyorduk işitemiyordunuz işitemiyorlardı
    conditional işitemiyorsam işitemiyorsan işitemiyorsa işitemiyorsak işitemiyorsanız işitemiyorlarsa
    inferential inferential simple işitememişim işitememişsin işitememiş işitememişiz işitememişsiniz işitememişler
    inferential işitememişmişim işitememişmişsin işitememişmiş işitememişmişiz işitememişmişsiniz işitememişlermiş
    past işitememiştim işitememiştin işitememişti işitememiştik işitememiştiniz işitememişlerdi
    conditional işitememişsem işitememişsen işitememişse işitememişsek işitememişseniz işitememişlerse
    future future simple işitemeyeceğim işitemeyeceksin işitemeyecek işitemeyeceğiz işitemeyeceksiniz işitemeyecekler
    inferential işitemeyecekmişim işitemeyecekmişsin işitemeyecekmiş işitemeyecekmişiz işitemeyecekmişsiniz işitemeyeceklermiş
    past işitemeyecektim işitemeyecektin işitemeyecekti işitemeyecektik işitemeyecektiniz işitemeyeceklerdi
    conditional işitemeyeceksem işitemeyeceksen işitemeyecekse işitemeyeceksek işitemeyecekseniz işitemeyeceklerse
    progressive progressive simple işitememekteyim işitememektesin işitememekte işitememekteyiz işitememektesiniz işitememekteler
    inferential işitememekteymişim işitememekteymişsin işitememekteymiş işitememekteymişiz işitememekteymişsiniz işitememektelermiş
    past işitememekteydim işitememekteydin işitememekteydi işitememekteydik işitememekteydiniz işitememektelerdi
    conditional işitememekteysem işitememekteysen işitememekteyse işitememekteysek işitememekteyseniz işitememektelerse
    necessitative necessitative simple işitememeliyim işitememelisin işitememeli işitememeliyiz işitememelisiniz işitememeliler
    inferential işitememeliymişim işitememeliymişsin işitememeliymiş işitememeliymişiz işitememeliymişsiniz işitememelilermiş
    past işitememeliydim işitememeliydin işitememeliydi işitememeliydik işitememeliydiniz işitememelilerdi
    conditional işitememeliysem işitememeliysen işitememeliyse işitememeliysek işitememeliyseniz işitememelilerse
    past past simple işitemedim işitemedin işitemedi işitemedik işitemediniz işitemediler
    past işitemediydim işitemediydin işitemediydi işitemediydik işitemediydiniz işitemedilerdi
    conditional işitemediysem işitemediysen işitemediyse işitemediysek işitemediyseniz işitemedilerse
    conditional conditional simple işitemesem işitemesen işitemese işitemesek işitemeseniz işitemeseler
    inferential işitemeseymişim işitemeseymişsin işitemeseymiş işitemeseymişiz işitemeseymişsiniz işitemeselermiş
    past işitemeseydim işitemeseydin işitemeseydi işitemeseydik işitemeseydiniz işitemeselerdi
    optative optative simple işitemeyeyim işitemeyesin işitemeye işitemeyelim işitemeyesiniz işitemeyeler
    inferential işitemeyeymişim işitemeyeymişsin işitemeyeymiş işitemeyeymişiz işitemeyeymişsiniz işitemeyelermiş
    past işitemeyeydim işitemeyeydin işitemeyeydi işitemeyeydik işitemeyeydiniz işitemeyelerdi
    imperative imperative regular — işiteme işitemesin — işitemeyin işitemesinler
    formal — işitemeyiniz — — işitemeyiniz —
    informal — işitemesene — — işitemesenize —
    infinitive işitememek
    verbal noun işitememe
    impersonal participle imperfective işitemeyen
    perfective işitememiş
    prospective işitemeyecek
    personal participle non-prospective işitemediğim işitemediğin işitemediği işitemediğimiz işitemediğiniz işitemedikleri
    prospective işitemeyeceğim işitemeyeceğin işitemeyeceği işitemeyeceğimiz işitemeyeceğiniz işitemeyecekleri
    temporal adverb temporal adverb simple işitemezken1
    specific işitemeyince
    "and" işitemeyip
    "since" işitemeyeli
    "until" işitemeyesiye
    "as long as" işitemedikçe
    modal adverb modal adverb simple işitemeyerek
    reduplicated işitemeye işitemeye
    "as if" işitemezcesine1

    1 The suffixes -ken and -cesine may be suffixed to the base form of any of the following tenses: aorist, continuous, inferential (even when it follows another suffix), and future.

    Derived terms

    [edit]

    Further reading

    [edit]