ikääntyä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index ik)

Verb[edit]

ikääntyä

  1. (intransitive) To age.

Conjugation[edit]

Inflection of ikääntyä (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ikäännyn en ikäänny 1st sing. olen ikääntynyt en ole ikääntynyt
2nd sing. ikäännyt et ikäänny 2nd sing. olet ikääntynyt et ole ikääntynyt
3rd sing. ikääntyy ei ikäänny 3rd sing. on ikääntynyt ei ole ikääntynyt
1st plur. ikäännymme emme ikäänny 1st plur. olemme ikääntyneet emme ole ikääntyneet
2nd plur. ikäännytte ette ikäänny 2nd plur. olette ikääntyneet ette ole ikääntyneet
3rd plur. ikääntyvät eivät ikäänny 3rd plur. ovat ikääntyneet eivät ole ikääntyneet
passive ikäännytään ei ikäännytä passive on ikäännytty ei ole ikäännytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ikäännyin en ikääntynyt 1st sing. olin ikääntynyt en ollut ikääntynyt
2nd sing. ikäännyit et ikääntynyt 2nd sing. olit ikääntynyt et ollut ikääntynyt
3rd sing. ikääntyi ei ikääntynyt 3rd sing. oli ikääntynyt ei ollut ikääntynyt
1st plur. ikäännyimme emme ikääntyneet 1st plur. olimme ikääntyneet emme olleet ikääntyneet
2nd plur. ikäännyitte ette ikääntyneet 2nd plur. olitte ikääntyneet ette olleet ikääntyneet
3rd plur. ikääntyivät eivät ikääntyneet 3rd plur. olivat ikääntyneet eivät olleet ikääntyneet
passive ikäännyttiin ei ikäännytty passive oli ikäännytty ei ollut ikäännytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ikääntyisin en ikääntyisi 1st sing. olisin ikääntynyt en olisi ikääntynyt
2nd sing. ikääntyisit et ikääntyisi 2nd sing. olisit ikääntynyt et olisi ikääntynyt
3rd sing. ikääntyisi ei ikääntyisi 3rd sing. olisi ikääntynyt ei olisi ikääntynyt
1st plur. ikääntyisimme emme ikääntyisi 1st plur. olisimme ikääntyneet emme olisi ikääntyneet
2nd plur. ikääntyisitte ette ikääntyisi 2nd plur. olisitte ikääntyneet ette olisi ikääntyneet
3rd plur. ikääntyisivät eivät ikääntyisi 3rd plur. olisivat ikääntyneet eivät olisi ikääntyneet
passive ikäännyttäisiin ei ikäännyttäisi passive olisi ikäännytty ei olisi ikäännytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ikäänny älä ikäänny 2nd sing. ole ikääntynyt älä ole ikääntynyt
3rd sing. ikääntyköön älköön ikääntykö 3rd sing. olkoon ikääntynyt älköön olko ikääntynyt
1st plur. ikääntykäämme älkäämme ikääntykö 1st plur. olkaamme ikääntyneet älkäämme olko ikääntyneet
2nd plur. ikääntykää älkää ikääntykö 2nd plur. olkaa ikääntyneet älkää olko ikääntyneet
3rd plur. ikääntykööt älkööt ikääntykö 3rd plur. olkoot ikääntyneet älkööt olko ikääntyneet
passive ikäännyttäköön älköön ikäännyttäkö passive olkoon ikäännytty älköön olko ikäännytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ikääntynen en ikääntyne 1st sing. lienen ikääntynyt en liene ikääntynyt
2nd sing. ikääntynet et ikääntyne 2nd sing. lienet ikääntynyt et liene ikääntynyt
3rd sing. ikääntynee ei ikääntyne 3rd sing. lienee ikääntynyt ei liene ikääntynyt
1st plur. ikääntynemme emme ikääntyne 1st plur. lienemme ikääntyneet emme liene ikääntyneet
2nd plur. ikääntynette ette ikääntyne 2nd plur. lienette ikääntyneet ette liene ikääntyneet
3rd plur. ikääntynevät eivät ikääntyne 3rd plur. lienevät ikääntyneet eivät liene ikääntyneet
passive ikäännyttäneen ei ikäännyttäne passive lienee ikäännytty ei liene ikäännytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ikääntyä present ikääntyvä ikäännyttävä
long 1st2 ikääntyäkseen past ikääntynyt ikäännytty
2nd inessive1 ikääntyessä ikäännyttäessä agent1, 3 ikääntymä
instructive ikääntyen negative ikääntymätön
3rd inessive ikääntymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ikääntymästä
illative ikääntymään
adessive ikääntymällä
abessive ikääntymättä
instructive ikääntymän ikäännyttämän
4th nominative ikääntyminen
partitive ikääntymistä
5th2 ikääntymäisillään

Anagrams[edit]