ilakoida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

ilakoida

  1. To rejoice.

Conjugation[edit]

Inflection of ilakoida (Kotus type 68/tupakoida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilakoin
ilakoitsen
en ilakoi
en ilakoitse
1st sing. olen ilakoinut en ole ilakoinut
2nd sing. ilakoit
ilakoitset
et ilakoi
et ilakoitse
2nd sing. olet ilakoinut et ole ilakoinut
3rd sing. ilakoi
ilakoitsee
ei ilakoi
ei ilakoitse
3rd sing. on ilakoinut ei ole ilakoinut
1st plur. ilakoimme
ilakoitsemme
emme ilakoi
emme ilakoitse
1st plur. olemme ilakoineet emme ole ilakoineet
2nd plur. ilakoitte
ilakoitsette
ette ilakoi
ette ilakoitse
2nd plur. olette ilakoineet ette ole ilakoineet
3rd plur. ilakoivat
ilakoitsevat
eivät ilakoi
eivät ilakoitse
3rd plur. ovat ilakoineet eivät ole ilakoineet
passive ilakoidaan ei ilakoida passive on ilakoitu ei ole ilakoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilakoin
ilakoitsin
en ilakoinut 1st sing. olin ilakoinut en ollut ilakoinut
2nd sing. ilakoit
ilakoitsit
et ilakoinut 2nd sing. olit ilakoinut et ollut ilakoinut
3rd sing. ilakoi
ilakoitsi
ei ilakoinut 3rd sing. oli ilakoinut ei ollut ilakoinut
1st plur. ilakoimme
ilakoitsimme
emme ilakoineet 1st plur. olimme ilakoineet emme olleet ilakoineet
2nd plur. ilakoitte
ilakoitsitte
ette ilakoineet 2nd plur. olitte ilakoineet ette olleet ilakoineet
3rd plur. ilakoivat
ilakoitsivat
eivät ilakoineet 3rd plur. olivat ilakoineet eivät olleet ilakoineet
passive ilakoitiin ei ilakoitu passive oli ilakoitu ei ollut ilakoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilakoisin
ilakoitsisin
en ilakoisi
en ilakoitsisi
1st sing. olisin ilakoinut en olisi ilakoinut
2nd sing. ilakoisit
ilakoitsisit
et ilakoisi
et ilakoitsisi
2nd sing. olisit ilakoinut et olisi ilakoinut
3rd sing. ilakoisi
ilakoitsisi
ei ilakoisi
ei ilakoitsisi
3rd sing. olisi ilakoinut ei olisi ilakoinut
1st plur. ilakoisimme
ilakoitsisimme
emme ilakoisi
emme ilakoitsisi
1st plur. olisimme ilakoineet emme olisi ilakoineet
2nd plur. ilakoisitte
ilakoitsisitte
ette ilakoisi
ette ilakoitsisi
2nd plur. olisitte ilakoineet ette olisi ilakoineet
3rd plur. ilakoisivat
ilakoitsisivat
eivät ilakoisi
eivät ilakoitsisi
3rd plur. olisivat ilakoineet eivät olisi ilakoineet
passive ilakoitaisiin ei ilakoitaisi passive olisi ilakoitu ei olisi ilakoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ilakoi
ilakoitse
älä ilakoi
älä ilakoitse
2nd sing. ole ilakoinut älä ole ilakoinut
3rd sing. ilakoikoon älköön ilakoiko 3rd sing. olkoon ilakoinut älköön olko ilakoinut
1st plur. ilakoikaamme älkäämme ilakoiko 1st plur. olkaamme ilakoineet älkäämme olko ilakoineet
2nd plur. ilakoikaa älkää ilakoiko 2nd plur. olkaa ilakoineet älkää olko ilakoineet
3rd plur. ilakoikoot älkööt ilakoiko 3rd plur. olkoot ilakoineet älkööt olko ilakoineet
passive ilakoitakoon älköön ilakoitako passive olkoon ilakoitu älköön olko ilakoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilakoinen en ilakoine 1st sing. lienen ilakoinut en liene ilakoinut
2nd sing. ilakoinet et ilakoine 2nd sing. lienet ilakoinut et liene ilakoinut
3rd sing. ilakoinee ei ilakoine 3rd sing. lienee ilakoinut ei liene ilakoinut
1st plur. ilakoinemme emme ilakoine 1st plur. lienemme ilakoineet emme liene ilakoineet
2nd plur. ilakoinette ette ilakoine 2nd plur. lienette ilakoineet ette liene ilakoineet
3rd plur. ilakoinevat eivät ilakoine 3rd plur. lienevät ilakoineet eivät liene ilakoineet
passive ilakoitaneen ei ilakoitane passive lienee ilakoitu ei liene ilakoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ilakoida present ilakoiva
ilakoitseva
ilakoitava
long 1st2 ilakoidakseen past ilakoinut ilakoitu
2nd inessive1 ilakoidessa ilakoitaessa agent1, 3 ilakoima
ilakoitsema
instructive ilakoiden negative ilakoimaton
ilakoitsematon
3rd inessive ilakoimassa
ilakoitsemassa
1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ilakoimasta
ilakoitsemasta
illative ilakoimaan
ilakoitsemaan
adessive ilakoimalla
ilakoitsemalla
abessive ilakoimatta
ilakoitsematta
instructive ilakoiman
ilakoitseman
ilakoitaman
4th nominative ilakoiminen
ilakoitseminen
partitive ilakoimista
ilakoitsemista
5th2 ilakoimaisillaan
ilakoitsemaisillaan

Synonyms[edit]