injektoida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

injektoida

  1. (transitive) To inject.

Conjugation[edit]

Inflection of injektoida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. injektoin en injektoi 1st sing. olen injektoinut en ole injektoinut
2nd sing. injektoit et injektoi 2nd sing. olet injektoinut et ole injektoinut
3rd sing. injektoi ei injektoi 3rd sing. on injektoinut ei ole injektoinut
1st plur. injektoimme emme injektoi 1st plur. olemme injektoineet emme ole injektoineet
2nd plur. injektoitte ette injektoi 2nd plur. olette injektoineet ette ole injektoineet
3rd plur. injektoivat eivät injektoi 3rd plur. ovat injektoineet eivät ole injektoineet
passive injektoidaan ei injektoida passive on injektoitu ei ole injektoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. injektoin en injektoinut 1st sing. olin injektoinut en ollut injektoinut
2nd sing. injektoit et injektoinut 2nd sing. olit injektoinut et ollut injektoinut
3rd sing. injektoi ei injektoinut 3rd sing. oli injektoinut ei ollut injektoinut
1st plur. injektoimme emme injektoineet 1st plur. olimme injektoineet emme olleet injektoineet
2nd plur. injektoitte ette injektoineet 2nd plur. olitte injektoineet ette olleet injektoineet
3rd plur. injektoivat eivät injektoineet 3rd plur. olivat injektoineet eivät olleet injektoineet
passive injektoitiin ei injektoitu passive oli injektoitu ei ollut injektoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. injektoisin en injektoisi 1st sing. olisin injektoinut en olisi injektoinut
2nd sing. injektoisit et injektoisi 2nd sing. olisit injektoinut et olisi injektoinut
3rd sing. injektoisi ei injektoisi 3rd sing. olisi injektoinut ei olisi injektoinut
1st plur. injektoisimme emme injektoisi 1st plur. olisimme injektoineet emme olisi injektoineet
2nd plur. injektoisitte ette injektoisi 2nd plur. olisitte injektoineet ette olisi injektoineet
3rd plur. injektoisivat eivät injektoisi 3rd plur. olisivat injektoineet eivät olisi injektoineet
passive injektoitaisiin ei injektoitaisi passive olisi injektoitu ei olisi injektoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. injektoi älä injektoi 2nd sing. ole injektoinut älä ole injektoinut
3rd sing. injektoikoon älköön injektoiko 3rd sing. olkoon injektoinut älköön olko injektoinut
1st plur. injektoikaamme älkäämme injektoiko 1st plur. olkaamme injektoineet älkäämme olko injektoineet
2nd plur. injektoikaa älkää injektoiko 2nd plur. olkaa injektoineet älkää olko injektoineet
3rd plur. injektoikoot älkööt injektoiko 3rd plur. olkoot injektoineet älkööt olko injektoineet
passive injektoitakoon älköön injektoitako passive olkoon injektoitu älköön olko injektoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. injektoinen en injektoine 1st sing. lienen injektoinut en liene injektoinut
2nd sing. injektoinet et injektoine 2nd sing. lienet injektoinut et liene injektoinut
3rd sing. injektoinee ei injektoine 3rd sing. lienee injektoinut ei liene injektoinut
1st plur. injektoinemme emme injektoine 1st plur. lienemme injektoineet emme liene injektoineet
2nd plur. injektoinette ette injektoine 2nd plur. lienette injektoineet ette liene injektoineet
3rd plur. injektoinevat eivät injektoine 3rd plur. lienevät injektoineet eivät liene injektoineet
passive injektoitaneen ei injektoitane passive lienee injektoitu ei liene injektoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st injektoida present injektoiva injektoitava
long 1st2 injektoidakseen past injektoinut injektoitu
2nd inessive1 injektoidessa injektoitaessa agent1, 3 injektoima
instructive injektoiden negative injektoimaton
3rd inessive injektoimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative injektoimasta
illative injektoimaan
adessive injektoimalla
abessive injektoimatta
instructive injektoiman injektoitaman
4th nominative injektoiminen
partitive injektoimista
5th2 injektoimaisillaan