isohirvenjuuri
Appearance
Finnish
[edit]Etymology
[edit]iso (“big”) + hirvenjuuri (“inula”)
Pronunciation
[edit]- IPA(key): /ˈisoˌhirʋenˌjuːri/, [ˈis̠o̞ˌhirʋe̞nˌjuːri]
- Rhymes: -uːri
- Syllabification(key): i‧so‧hir‧ven‧juu‧ri
- Hyphenation(key): iso‧hirven‧juuri
Noun
[edit]isohirvenjuuri
Declension
[edit]| Inflection of isohirvenjuuri (Kotus type 26/pieni, no gradation) | |||
|---|---|---|---|
| nominative | isohirvenjuuri | isohirvenjuuret | |
| genitive | isohirvenjuuren | isohirvenjuurten isohirvenjuurien | |
| partitive | isohirvenjuurta | isohirvenjuuria | |
| illative | isohirvenjuureen | isohirvenjuuriin | |
| singular | plural | ||
| nominative | isohirvenjuuri | isohirvenjuuret | |
| accusative | nom. | isohirvenjuuri | isohirvenjuuret |
| gen. | isohirvenjuuren | ||
| genitive | isohirvenjuuren | isohirvenjuurten isohirvenjuurien | |
| partitive | isohirvenjuurta | isohirvenjuuria | |
| inessive | isohirvenjuuressa | isohirvenjuurissa | |
| elative | isohirvenjuuresta | isohirvenjuurista | |
| illative | isohirvenjuureen | isohirvenjuuriin | |
| adessive | isohirvenjuurella | isohirvenjuurilla | |
| ablative | isohirvenjuurelta | isohirvenjuurilta | |
| allative | isohirvenjuurelle | isohirvenjuurille | |
| essive | isohirvenjuurena | isohirvenjuurina | |
| translative | isohirvenjuureksi | isohirvenjuuriksi | |
| abessive | isohirvenjuuretta | isohirvenjuuritta | |
| instructive | — | isohirvenjuurin | |
| comitative | See the possessive forms below. | ||