italialaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

italialaistua

  1. (intransitive) To Italianize (to adopt an Italian way of life, or Italian manners).

Conjugation[edit]

Inflection of italialaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. italialaistun en italialaistu 1st sing. olen italialaistunut en ole italialaistunut
2nd sing. italialaistut et italialaistu 2nd sing. olet italialaistunut et ole italialaistunut
3rd sing. italialaistuu ei italialaistu 3rd sing. on italialaistunut ei ole italialaistunut
1st plur. italialaistumme emme italialaistu 1st plur. olemme italialaistuneet emme ole italialaistuneet
2nd plur. italialaistutte ette italialaistu 2nd plur. olette italialaistuneet ette ole italialaistuneet
3rd plur. italialaistuvat eivät italialaistu 3rd plur. ovat italialaistuneet eivät ole italialaistuneet
passive italialaistutaan ei italialaistuta passive on italialaistuttu ei ole italialaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. italialaistuin en italialaistunut 1st sing. olin italialaistunut en ollut italialaistunut
2nd sing. italialaistuit et italialaistunut 2nd sing. olit italialaistunut et ollut italialaistunut
3rd sing. italialaistui ei italialaistunut 3rd sing. oli italialaistunut ei ollut italialaistunut
1st plur. italialaistuimme emme italialaistuneet 1st plur. olimme italialaistuneet emme olleet italialaistuneet
2nd plur. italialaistuitte ette italialaistuneet 2nd plur. olitte italialaistuneet ette olleet italialaistuneet
3rd plur. italialaistuivat eivät italialaistuneet 3rd plur. olivat italialaistuneet eivät olleet italialaistuneet
passive italialaistuttiin ei italialaistuttu passive oli italialaistuttu ei ollut italialaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. italialaistuisin en italialaistuisi 1st sing. olisin italialaistunut en olisi italialaistunut
2nd sing. italialaistuisit et italialaistuisi 2nd sing. olisit italialaistunut et olisi italialaistunut
3rd sing. italialaistuisi ei italialaistuisi 3rd sing. olisi italialaistunut ei olisi italialaistunut
1st plur. italialaistuisimme emme italialaistuisi 1st plur. olisimme italialaistuneet emme olisi italialaistuneet
2nd plur. italialaistuisitte ette italialaistuisi 2nd plur. olisitte italialaistuneet ette olisi italialaistuneet
3rd plur. italialaistuisivat eivät italialaistuisi 3rd plur. olisivat italialaistuneet eivät olisi italialaistuneet
passive italialaistuttaisiin ei italialaistuttaisi passive olisi italialaistuttu ei olisi italialaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. italialaistu älä italialaistu 2nd sing. ole italialaistunut älä ole italialaistunut
3rd sing. italialaistukoon älköön italialaistuko 3rd sing. olkoon italialaistunut älköön olko italialaistunut
1st plur. italialaistukaamme älkäämme italialaistuko 1st plur. olkaamme italialaistuneet älkäämme olko italialaistuneet
2nd plur. italialaistukaa älkää italialaistuko 2nd plur. olkaa italialaistuneet älkää olko italialaistuneet
3rd plur. italialaistukoot älkööt italialaistuko 3rd plur. olkoot italialaistuneet älkööt olko italialaistuneet
passive italialaistuttakoon älköön italialaistuttako passive olkoon italialaistuttu älköön olko italialaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. italialaistunen en italialaistune 1st sing. lienen italialaistunut en liene italialaistunut
2nd sing. italialaistunet et italialaistune 2nd sing. lienet italialaistunut et liene italialaistunut
3rd sing. italialaistunee ei italialaistune 3rd sing. lienee italialaistunut ei liene italialaistunut
1st plur. italialaistunemme emme italialaistune 1st plur. lienemme italialaistuneet emme liene italialaistuneet
2nd plur. italialaistunette ette italialaistune 2nd plur. lienette italialaistuneet ette liene italialaistuneet
3rd plur. italialaistunevat eivät italialaistune 3rd plur. lienevät italialaistuneet eivät liene italialaistuneet
passive italialaistuttaneen ei italialaistuttane passive lienee italialaistuttu ei liene italialaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st italialaistua present italialaistuva italialaistuttava
long 1st2 italialaistuakseen past italialaistunut italialaistuttu
2nd inessive1 italialaistuessa italialaistuttaessa agent1, 3 italialaistuma
instructive italialaistuen negative italialaistumaton
3rd inessive italialaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative italialaistumasta
illative italialaistumaan
adessive italialaistumalla
abessive italialaistumatta
instructive italialaistuman italialaistuttaman
4th nominative italialaistuminen
partitive italialaistumista
5th2 italialaistumaisillaan

Related terms[edit]