järjestelmällistää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

järki = sense, judgment + -stää > järjestää(to arrange) > järjestellä(to arrange, organize) > + -lmä(-tion) > järjestelmä(system) + -llinen(-ic) > järjestelmällinen(systematic) + -tää(-ize) >

Verb[edit]

järjestelmällistää

  1. (transitive) to systematize (to create a system)

Conjugation[edit]

Inflection of järjestelmällistää (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestelmällistän en järjestelmällistä 1st sing. olen järjestelmällistänyt en ole järjestelmällistänyt
2nd sing. järjestelmällistät et järjestelmällistä 2nd sing. olet järjestelmällistänyt et ole järjestelmällistänyt
3rd sing. järjestelmällistää ei järjestelmällistä 3rd sing. on järjestelmällistänyt ei ole järjestelmällistänyt
1st plur. järjestelmällistämme emme järjestelmällistä 1st plur. olemme järjestelmällistäneet emme ole järjestelmällistäneet
2nd plur. järjestelmällistätte ette järjestelmällistä 2nd plur. olette järjestelmällistäneet ette ole järjestelmällistäneet
3rd plur. järjestelmällistävät eivät järjestelmällistä 3rd plur. ovat järjestelmällistäneet eivät ole järjestelmällistäneet
passive järjestelmällistetään ei järjestelmällistetä passive on järjestelmällistetty ei ole järjestelmällistetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestelmällistin en järjestelmällistänyt 1st sing. olin järjestelmällistänyt en ollut järjestelmällistänyt
2nd sing. järjestelmällistit et järjestelmällistänyt 2nd sing. olit järjestelmällistänyt et ollut järjestelmällistänyt
3rd sing. järjestelmällisti ei järjestelmällistänyt 3rd sing. oli järjestelmällistänyt ei ollut järjestelmällistänyt
1st plur. järjestelmällistimme emme järjestelmällistäneet 1st plur. olimme järjestelmällistäneet emme olleet järjestelmällistäneet
2nd plur. järjestelmällistitte ette järjestelmällistäneet 2nd plur. olitte järjestelmällistäneet ette olleet järjestelmällistäneet
3rd plur. järjestelmällistivät eivät järjestelmällistäneet 3rd plur. olivat järjestelmällistäneet eivät olleet järjestelmällistäneet
passive järjestelmällistettiin ei järjestelmällistetty passive oli järjestelmällistetty ei ollut järjestelmällistetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestelmällistäisin en järjestelmällistäisi 1st sing. olisin järjestelmällistänyt en olisi järjestelmällistänyt
2nd sing. järjestelmällistäisit et järjestelmällistäisi 2nd sing. olisit järjestelmällistänyt et olisi järjestelmällistänyt
3rd sing. järjestelmällistäisi ei järjestelmällistäisi 3rd sing. olisi järjestelmällistänyt ei olisi järjestelmällistänyt
1st plur. järjestelmällistäisimme emme järjestelmällistäisi 1st plur. olisimme järjestelmällistäneet emme olisi järjestelmällistäneet
2nd plur. järjestelmällistäisitte ette järjestelmällistäisi 2nd plur. olisitte järjestelmällistäneet ette olisi järjestelmällistäneet
3rd plur. järjestelmällistäisivät eivät järjestelmällistäisi 3rd plur. olisivat järjestelmällistäneet eivät olisi järjestelmällistäneet
passive järjestelmällistettäisiin ei järjestelmällistettäisi passive olisi järjestelmällistetty ei olisi järjestelmällistetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. järjestelmällistä älä järjestelmällistä 2nd sing. ole järjestelmällistänyt älä ole järjestelmällistänyt
3rd sing. järjestelmällistäköön älköön järjestelmällistäkö 3rd sing. olkoon järjestelmällistänyt älköön olko järjestelmällistänyt
1st plur. järjestelmällistäkäämme älkäämme järjestelmällistäkö 1st plur. olkaamme järjestelmällistäneet älkäämme olko järjestelmällistäneet
2nd plur. järjestelmällistäkää älkää järjestelmällistäkö 2nd plur. olkaa järjestelmällistäneet älkää olko järjestelmällistäneet
3rd plur. järjestelmällistäkööt älkööt järjestelmällistäkö 3rd plur. olkoot järjestelmällistäneet älkööt olko järjestelmällistäneet
passive järjestelmällistettäköön älköön järjestelmällistettäkö passive olkoon järjestelmällistetty älköön olko järjestelmällistetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestelmällistänen en järjestelmällistäne 1st sing. lienen järjestelmällistänyt en liene järjestelmällistänyt
2nd sing. järjestelmällistänet et järjestelmällistäne 2nd sing. lienet järjestelmällistänyt et liene järjestelmällistänyt
3rd sing. järjestelmällistänee ei järjestelmällistäne 3rd sing. lienee järjestelmällistänyt ei liene järjestelmällistänyt
1st plur. järjestelmällistänemme emme järjestelmällistäne 1st plur. lienemme järjestelmällistäneet emme liene järjestelmällistäneet
2nd plur. järjestelmällistänette ette järjestelmällistäne 2nd plur. lienette järjestelmällistäneet ette liene järjestelmällistäneet
3rd plur. järjestelmällistänevät eivät järjestelmällistäne 3rd plur. lienevät järjestelmällistäneet eivät liene järjestelmällistäneet
passive järjestelmällistettäneen ei järjestelmällistettäne passive lienee järjestelmällistetty ei liene järjestelmällistetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st järjestelmällistää present järjestelmällistävä järjestelmällistettävä
long 1st2 järjestelmällistääkseen past järjestelmällistänyt järjestelmällistetty
2nd inessive1 järjestelmällistäessä järjestelmällistettäessä agent1, 3 järjestelmällistämä
instructive järjestelmällistäen negative järjestelmällistämätön
3rd inessive järjestelmällistämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative järjestelmällistämästä
illative järjestelmällistämään
adessive järjestelmällistämällä
abessive järjestelmällistämättä
instructive järjestelmällistämän järjestelmällistettämän
4th nominative järjestelmällistäminen
partitive järjestelmällistämistä
5th2 järjestelmällistämäisillään

Synonyms[edit]

Derived terms[edit]

Related terms[edit]