järjestelmällistyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

< järjestelmällistää(to systemize)

Verb[edit]

järjestelmällistyttää

  1. to cause to systemize

Conjugation[edit]

Inflection of järjestelmällistyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestelmällistytän en järjestelmällistytä 1st sing. olen järjestelmällistyttänyt en ole järjestelmällistyttänyt
2nd sing. järjestelmällistytät et järjestelmällistytä 2nd sing. olet järjestelmällistyttänyt et ole järjestelmällistyttänyt
3rd sing. järjestelmällistyttää ei järjestelmällistytä 3rd sing. on järjestelmällistyttänyt ei ole järjestelmällistyttänyt
1st plur. järjestelmällistytämme emme järjestelmällistytä 1st plur. olemme järjestelmällistyttäneet emme ole järjestelmällistyttäneet
2nd plur. järjestelmällistytätte ette järjestelmällistytä 2nd plur. olette järjestelmällistyttäneet ette ole järjestelmällistyttäneet
3rd plur. järjestelmällistyttävät eivät järjestelmällistytä 3rd plur. ovat järjestelmällistyttäneet eivät ole järjestelmällistyttäneet
passive järjestelmällistytetään ei järjestelmällistytetä passive on järjestelmällistytetty ei ole järjestelmällistytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestelmällistytin en järjestelmällistyttänyt 1st sing. olin järjestelmällistyttänyt en ollut järjestelmällistyttänyt
2nd sing. järjestelmällistytit et järjestelmällistyttänyt 2nd sing. olit järjestelmällistyttänyt et ollut järjestelmällistyttänyt
3rd sing. järjestelmällistytti ei järjestelmällistyttänyt 3rd sing. oli järjestelmällistyttänyt ei ollut järjestelmällistyttänyt
1st plur. järjestelmällistytimme emme järjestelmällistyttäneet 1st plur. olimme järjestelmällistyttäneet emme olleet järjestelmällistyttäneet
2nd plur. järjestelmällistytitte ette järjestelmällistyttäneet 2nd plur. olitte järjestelmällistyttäneet ette olleet järjestelmällistyttäneet
3rd plur. järjestelmällistyttivät eivät järjestelmällistyttäneet 3rd plur. olivat järjestelmällistyttäneet eivät olleet järjestelmällistyttäneet
passive järjestelmällistytettiin ei järjestelmällistytetty passive oli järjestelmällistytetty ei ollut järjestelmällistytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestelmällistyttäisin en järjestelmällistyttäisi 1st sing. olisin järjestelmällistyttänyt en olisi järjestelmällistyttänyt
2nd sing. järjestelmällistyttäisit et järjestelmällistyttäisi 2nd sing. olisit järjestelmällistyttänyt et olisi järjestelmällistyttänyt
3rd sing. järjestelmällistyttäisi ei järjestelmällistyttäisi 3rd sing. olisi järjestelmällistyttänyt ei olisi järjestelmällistyttänyt
1st plur. järjestelmällistyttäisimme emme järjestelmällistyttäisi 1st plur. olisimme järjestelmällistyttäneet emme olisi järjestelmällistyttäneet
2nd plur. järjestelmällistyttäisitte ette järjestelmällistyttäisi 2nd plur. olisitte järjestelmällistyttäneet ette olisi järjestelmällistyttäneet
3rd plur. järjestelmällistyttäisivät eivät järjestelmällistyttäisi 3rd plur. olisivat järjestelmällistyttäneet eivät olisi järjestelmällistyttäneet
passive järjestelmällistytettäisiin ei järjestelmällistytettäisi passive olisi järjestelmällistytetty ei olisi järjestelmällistytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. järjestelmällistytä älä järjestelmällistytä 2nd sing. ole järjestelmällistyttänyt älä ole järjestelmällistyttänyt
3rd sing. järjestelmällistyttäköön älköön järjestelmällistyttäkö 3rd sing. olkoon järjestelmällistyttänyt älköön olko järjestelmällistyttänyt
1st plur. järjestelmällistyttäkäämme älkäämme järjestelmällistyttäkö 1st plur. olkaamme järjestelmällistyttäneet älkäämme olko järjestelmällistyttäneet
2nd plur. järjestelmällistyttäkää älkää järjestelmällistyttäkö 2nd plur. olkaa järjestelmällistyttäneet älkää olko järjestelmällistyttäneet
3rd plur. järjestelmällistyttäkööt älkööt järjestelmällistyttäkö 3rd plur. olkoot järjestelmällistyttäneet älkööt olko järjestelmällistyttäneet
passive järjestelmällistytettäköön älköön järjestelmällistytettäkö passive olkoon järjestelmällistytetty älköön olko järjestelmällistytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. järjestelmällistyttänen en järjestelmällistyttäne 1st sing. lienen järjestelmällistyttänyt en liene järjestelmällistyttänyt
2nd sing. järjestelmällistyttänet et järjestelmällistyttäne 2nd sing. lienet järjestelmällistyttänyt et liene järjestelmällistyttänyt
3rd sing. järjestelmällistyttänee ei järjestelmällistyttäne 3rd sing. lienee järjestelmällistyttänyt ei liene järjestelmällistyttänyt
1st plur. järjestelmällistyttänemme emme järjestelmällistyttäne 1st plur. lienemme järjestelmällistyttäneet emme liene järjestelmällistyttäneet
2nd plur. järjestelmällistyttänette ette järjestelmällistyttäne 2nd plur. lienette järjestelmällistyttäneet ette liene järjestelmällistyttäneet
3rd plur. järjestelmällistyttänevät eivät järjestelmällistyttäne 3rd plur. lienevät järjestelmällistyttäneet eivät liene järjestelmällistyttäneet
passive järjestelmällistytettäneen ei järjestelmällistytettäne passive lienee järjestelmällistytetty ei liene järjestelmällistytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st järjestelmällistyttää present järjestelmällistyttävä järjestelmällistytettävä
long 1st2 järjestelmällistyttääkseen past järjestelmällistyttänyt järjestelmällistytetty
2nd inessive1 järjestelmällistyttäessä järjestelmällistytettäessä agent1, 3 järjestelmällistyttämä
instructive järjestelmällistyttäen negative järjestelmällistyttämätön
3rd inessive järjestelmällistyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative järjestelmällistyttämästä
illative järjestelmällistyttämään
adessive järjestelmällistyttämällä
abessive järjestelmällistyttämättä
instructive järjestelmällistyttämän järjestelmällistytettämän
4th nominative järjestelmällistyttäminen
partitive järjestelmällistyttämistä
5th2 järjestelmällistyttämäisillään