Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



From the noun juhla ‎(celebration).



  1. (transitive + partitive) To solemnise/solemnize.


Inflection of juhlistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juhlistan en juhlista 1st sing. olen juhlistanut en ole juhlistanut
2nd sing. juhlistat et juhlista 2nd sing. olet juhlistanut et ole juhlistanut
3rd sing. juhlistaa ei juhlista 3rd sing. on juhlistanut ei ole juhlistanut
1st plur. juhlistamme emme juhlista 1st plur. olemme juhlistaneet emme ole juhlistaneet
2nd plur. juhlistatte ette juhlista 2nd plur. olette juhlistaneet ette ole juhlistaneet
3rd plur. juhlistavat eivät juhlista 3rd plur. ovat juhlistaneet eivät ole juhlistaneet
passive juhlistetaan ei juhlisteta passive on juhlistettu ei ole juhlistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juhlistin en juhlistanut 1st sing. olin juhlistanut en ollut juhlistanut
2nd sing. juhlistit et juhlistanut 2nd sing. olit juhlistanut et ollut juhlistanut
3rd sing. juhlisti ei juhlistanut 3rd sing. oli juhlistanut ei ollut juhlistanut
1st plur. juhlistimme emme juhlistaneet 1st plur. olimme juhlistaneet emme olleet juhlistaneet
2nd plur. juhlistitte ette juhlistaneet 2nd plur. olitte juhlistaneet ette olleet juhlistaneet
3rd plur. juhlistivat eivät juhlistaneet 3rd plur. olivat juhlistaneet eivät olleet juhlistaneet
passive juhlistettiin ei juhlistettu passive oli juhlistettu ei ollut juhlistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juhlistaisin en juhlistaisi 1st sing. olisin juhlistanut en olisi juhlistanut
2nd sing. juhlistaisit et juhlistaisi 2nd sing. olisit juhlistanut et olisi juhlistanut
3rd sing. juhlistaisi ei juhlistaisi 3rd sing. olisi juhlistanut ei olisi juhlistanut
1st plur. juhlistaisimme emme juhlistaisi 1st plur. olisimme juhlistaneet emme olisi juhlistaneet
2nd plur. juhlistaisitte ette juhlistaisi 2nd plur. olisitte juhlistaneet ette olisi juhlistaneet
3rd plur. juhlistaisivat eivät juhlistaisi 3rd plur. olisivat juhlistaneet eivät olisi juhlistaneet
passive juhlistettaisiin ei juhlistettaisi passive olisi juhlistettu ei olisi juhlistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. juhlista älä juhlista 2nd sing. ole juhlistanut älä ole juhlistanut
3rd sing. juhlistakoon älköön juhlistako 3rd sing. olkoon juhlistanut älköön olko juhlistanut
1st plur. juhlistakaamme älkäämme juhlistako 1st plur. olkaamme juhlistaneet älkäämme olko juhlistaneet
2nd plur. juhlistakaa älkää juhlistako 2nd plur. olkaa juhlistaneet älkää olko juhlistaneet
3rd plur. juhlistakoot älkööt juhlistako 3rd plur. olkoot juhlistaneet älkööt olko juhlistaneet
passive juhlistettakoon älköön juhlistettako passive olkoon juhlistettu älköön olko juhlistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. juhlistanen en juhlistane 1st sing. lienen juhlistanut en liene juhlistanut
2nd sing. juhlistanet et juhlistane 2nd sing. lienet juhlistanut et liene juhlistanut
3rd sing. juhlistanee ei juhlistane 3rd sing. lienee juhlistanut ei liene juhlistanut
1st plur. juhlistanemme emme juhlistane 1st plur. lienemme juhlistaneet emme liene juhlistaneet
2nd plur. juhlistanette ette juhlistane 2nd plur. lienette juhlistaneet ette liene juhlistaneet
3rd plur. juhlistanevat eivät juhlistane 3rd plur. lienevät juhlistaneet eivät liene juhlistaneet
passive juhlistettaneen ei juhlistettane passive lienee juhlistettu ei liene juhlistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st juhlistaa present juhlistava juhlistettava
long 1st2 juhlistaakseen past juhlistanut juhlistettu
2nd inessive1 juhlistaessa juhlistettaessa agent1, 3 juhlistama
instructive juhlistaen negative juhlistamaton
3rd inessive juhlistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative juhlistamasta
illative juhlistamaan
adessive juhlistamalla
abessive juhlistamatta
instructive juhlistaman juhlistettaman
4th nominative juhlistaminen
partitive juhlistamista
5th2 juhlistamaisillaan