käsikirjoittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index kä)

Verb[edit]

käsikirjoittaa

  1. to write a manuscript (to produce a single, original copy of a book, article, composition etc.)

Conjugation[edit]

Inflection of käsikirjoittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käsikirjoitan en käsikirjoita 1st sing. olen käsikirjoittanut en ole käsikirjoittanut
2nd sing. käsikirjoitat et käsikirjoita 2nd sing. olet käsikirjoittanut et ole käsikirjoittanut
3rd sing. käsikirjoittaa ei käsikirjoita 3rd sing. on käsikirjoittanut ei ole käsikirjoittanut
1st plur. käsikirjoitamme emme käsikirjoita 1st plur. olemme käsikirjoittaneet emme ole käsikirjoittaneet
2nd plur. käsikirjoitatte ette käsikirjoita 2nd plur. olette käsikirjoittaneet ette ole käsikirjoittaneet
3rd plur. käsikirjoittavat eivät käsikirjoita 3rd plur. ovat käsikirjoittaneet eivät ole käsikirjoittaneet
passive käsikirjoitetaan ei käsikirjoiteta passive on käsikirjoitettu ei ole käsikirjoitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käsikirjoitin en käsikirjoittanut 1st sing. olin käsikirjoittanut en ollut käsikirjoittanut
2nd sing. käsikirjoitit et käsikirjoittanut 2nd sing. olit käsikirjoittanut et ollut käsikirjoittanut
3rd sing. käsikirjoitti ei käsikirjoittanut 3rd sing. oli käsikirjoittanut ei ollut käsikirjoittanut
1st plur. käsikirjoitimme emme käsikirjoittaneet 1st plur. olimme käsikirjoittaneet emme olleet käsikirjoittaneet
2nd plur. käsikirjoititte ette käsikirjoittaneet 2nd plur. olitte käsikirjoittaneet ette olleet käsikirjoittaneet
3rd plur. käsikirjoittivat eivät käsikirjoittaneet 3rd plur. olivat käsikirjoittaneet eivät olleet käsikirjoittaneet
passive käsikirjoitettiin ei käsikirjoitettu passive oli käsikirjoitettu ei ollut käsikirjoitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käsikirjoittaisin en käsikirjoittaisi 1st sing. olisin käsikirjoittanut en olisi käsikirjoittanut
2nd sing. käsikirjoittaisit et käsikirjoittaisi 2nd sing. olisit käsikirjoittanut et olisi käsikirjoittanut
3rd sing. käsikirjoittaisi ei käsikirjoittaisi 3rd sing. olisi käsikirjoittanut ei olisi käsikirjoittanut
1st plur. käsikirjoittaisimme emme käsikirjoittaisi 1st plur. olisimme käsikirjoittaneet emme olisi käsikirjoittaneet
2nd plur. käsikirjoittaisitte ette käsikirjoittaisi 2nd plur. olisitte käsikirjoittaneet ette olisi käsikirjoittaneet
3rd plur. käsikirjoittaisivat eivät käsikirjoittaisi 3rd plur. olisivat käsikirjoittaneet eivät olisi käsikirjoittaneet
passive käsikirjoitettaisiin ei käsikirjoitettaisi passive olisi käsikirjoitettu ei olisi käsikirjoitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. käsikirjoita älä käsikirjoita 2nd sing. ole käsikirjoittanut älä ole käsikirjoittanut
3rd sing. käsikirjoittakoon älköön käsikirjoittako 3rd sing. olkoon käsikirjoittanut älköön olko käsikirjoittanut
1st plur. käsikirjoittakaamme älkäämme käsikirjoittako 1st plur. olkaamme käsikirjoittaneet älkäämme olko käsikirjoittaneet
2nd plur. käsikirjoittakaa älkää käsikirjoittako 2nd plur. olkaa käsikirjoittaneet älkää olko käsikirjoittaneet
3rd plur. käsikirjoittakoot älkööt käsikirjoittako 3rd plur. olkoot käsikirjoittaneet älkööt olko käsikirjoittaneet
passive käsikirjoitettakoon älköön käsikirjoitettako passive olkoon käsikirjoitettu älköön olko käsikirjoitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. käsikirjoittanen en käsikirjoittane 1st sing. lienen käsikirjoittanut en liene käsikirjoittanut
2nd sing. käsikirjoittanet et käsikirjoittane 2nd sing. lienet käsikirjoittanut et liene käsikirjoittanut
3rd sing. käsikirjoittanee ei käsikirjoittane 3rd sing. lienee käsikirjoittanut ei liene käsikirjoittanut
1st plur. käsikirjoittanemme emme käsikirjoittane 1st plur. lienemme käsikirjoittaneet emme liene käsikirjoittaneet
2nd plur. käsikirjoittanette ette käsikirjoittane 2nd plur. lienette käsikirjoittaneet ette liene käsikirjoittaneet
3rd plur. käsikirjoittanevat eivät käsikirjoittane 3rd plur. lienevät käsikirjoittaneet eivät liene käsikirjoittaneet
passive käsikirjoitettaneen ei käsikirjoitettane passive lienee käsikirjoitettu ei liene käsikirjoitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st käsikirjoittaa present käsikirjoittava käsikirjoitettava
long 1st2 käsikirjoittaakseen past käsikirjoittanut käsikirjoitettu
2nd inessive1 käsikirjoittaessa käsikirjoitettaessa agent1, 3 käsikirjoittama
instructive käsikirjoittaen negative käsikirjoittamaton
3rd inessive käsikirjoittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative käsikirjoittamasta
illative käsikirjoittamaan
adessive käsikirjoittamalla
abessive käsikirjoittamatta
instructive käsikirjoittaman käsikirjoitettaman
4th nominative käsikirjoittaminen
partitive käsikirjoittamista
5th2 käsikirjoittamaisillaan

Related terms[edit]