kaakertaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kaakertaa

  1. (intransitive) This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Conjugation[edit]

Inflection of kaakertaa (Kotus type 54/huutaa, rt-rr gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaakerran en kaakerra 1st sing. olen kaakertanut en ole kaakertanut
2nd sing. kaakerrat et kaakerra 2nd sing. olet kaakertanut et ole kaakertanut
3rd sing. kaakertaa ei kaakerra 3rd sing. on kaakertanut ei ole kaakertanut
1st plur. kaakerramme emme kaakerra 1st plur. olemme kaakertaneet emme ole kaakertaneet
2nd plur. kaakerratte ette kaakerra 2nd plur. olette kaakertaneet ette ole kaakertaneet
3rd plur. kaakertavat eivät kaakerra 3rd plur. ovat kaakertaneet eivät ole kaakertaneet
passive kaakerretaan ei kaakerreta passive on kaakerrettu ei ole kaakerrettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaakersin en kaakertanut 1st sing. olin kaakertanut en ollut kaakertanut
2nd sing. kaakersit et kaakertanut 2nd sing. olit kaakertanut et ollut kaakertanut
3rd sing. kaakersi ei kaakertanut 3rd sing. oli kaakertanut ei ollut kaakertanut
1st plur. kaakersimme emme kaakertaneet 1st plur. olimme kaakertaneet emme olleet kaakertaneet
2nd plur. kaakersitte ette kaakertaneet 2nd plur. olitte kaakertaneet ette olleet kaakertaneet
3rd plur. kaakersivat eivät kaakertaneet 3rd plur. olivat kaakertaneet eivät olleet kaakertaneet
passive kaakerrettiin ei kaakerrettu passive oli kaakerrettu ei ollut kaakerrettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaakertaisin en kaakertaisi 1st sing. olisin kaakertanut en olisi kaakertanut
2nd sing. kaakertaisit et kaakertaisi 2nd sing. olisit kaakertanut et olisi kaakertanut
3rd sing. kaakertaisi ei kaakertaisi 3rd sing. olisi kaakertanut ei olisi kaakertanut
1st plur. kaakertaisimme emme kaakertaisi 1st plur. olisimme kaakertaneet emme olisi kaakertaneet
2nd plur. kaakertaisitte ette kaakertaisi 2nd plur. olisitte kaakertaneet ette olisi kaakertaneet
3rd plur. kaakertaisivat eivät kaakertaisi 3rd plur. olisivat kaakertaneet eivät olisi kaakertaneet
passive kaakerrettaisiin ei kaakerrettaisi passive olisi kaakerrettu ei olisi kaakerrettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaakerra älä kaakerra 2nd sing. ole kaakertanut älä ole kaakertanut
3rd sing. kaakertakoon älköön kaakertako 3rd sing. olkoon kaakertanut älköön olko kaakertanut
1st plur. kaakertakaamme älkäämme kaakertako 1st plur. olkaamme kaakertaneet älkäämme olko kaakertaneet
2nd plur. kaakertakaa älkää kaakertako 2nd plur. olkaa kaakertaneet älkää olko kaakertaneet
3rd plur. kaakertakoot älkööt kaakertako 3rd plur. olkoot kaakertaneet älkööt olko kaakertaneet
passive kaakerrettakoon älköön kaakerrettako passive olkoon kaakerrettu älköön olko kaakerrettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaakertanen en kaakertane 1st sing. lienen kaakertanut en liene kaakertanut
2nd sing. kaakertanet et kaakertane 2nd sing. lienet kaakertanut et liene kaakertanut
3rd sing. kaakertanee ei kaakertane 3rd sing. lienee kaakertanut ei liene kaakertanut
1st plur. kaakertanemme emme kaakertane 1st plur. lienemme kaakertaneet emme liene kaakertaneet
2nd plur. kaakertanette ette kaakertane 2nd plur. lienette kaakertaneet ette liene kaakertaneet
3rd plur. kaakertanevat eivät kaakertane 3rd plur. lienevät kaakertaneet eivät liene kaakertaneet
passive kaakerrettaneen ei kaakerrettane passive lienee kaakerrettu ei liene kaakerrettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaakertaa present kaakertava kaakerrettava
long 1st2 kaakertaakseen past kaakertanut kaakerrettu
2nd inessive1 kaakertaessa kaakerrettaessa agent1, 3 kaakertama
instructive kaakertaen negative kaakertamaton
3rd inessive kaakertamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaakertamasta
illative kaakertamaan
adessive kaakertamalla
abessive kaakertamatta
instructive kaakertaman kaakerrettaman
4th nominative kaakertaminen
partitive kaakertamista
5th2 kaakertamaisillaan

Verb[edit]

kaakertaa

  1. Third-person singular indicative present form of kaakertaa.