Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (metallurgy) to invest (to make an investment mold of silica sand and plaster for lost wax casting)


Inflection of kaavata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavaan en kaavaa 1st sing. olen kaavannut en ole kaavannut
2nd sing. kaavaat et kaavaa 2nd sing. olet kaavannut et ole kaavannut
3rd sing. kaavaa ei kaavaa 3rd sing. on kaavannut ei ole kaavannut
1st plur. kaavaamme emme kaavaa 1st plur. olemme kaavanneet emme ole kaavanneet
2nd plur. kaavaatte ette kaavaa 2nd plur. olette kaavanneet ette ole kaavanneet
3rd plur. kaavaavat eivät kaavaa 3rd plur. ovat kaavanneet eivät ole kaavanneet
passive kaavataan ei kaavata passive on kaavattu ei ole kaavattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavasin en kaavannut 1st sing. olin kaavannut en ollut kaavannut
2nd sing. kaavasit et kaavannut 2nd sing. olit kaavannut et ollut kaavannut
3rd sing. kaavasi ei kaavannut 3rd sing. oli kaavannut ei ollut kaavannut
1st plur. kaavasimme emme kaavanneet 1st plur. olimme kaavanneet emme olleet kaavanneet
2nd plur. kaavasitte ette kaavanneet 2nd plur. olitte kaavanneet ette olleet kaavanneet
3rd plur. kaavasivat eivät kaavanneet 3rd plur. olivat kaavanneet eivät olleet kaavanneet
passive kaavattiin ei kaavattu passive oli kaavattu ei ollut kaavattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavaisin en kaavaisi 1st sing. olisin kaavannut en olisi kaavannut
2nd sing. kaavaisit et kaavaisi 2nd sing. olisit kaavannut et olisi kaavannut
3rd sing. kaavaisi ei kaavaisi 3rd sing. olisi kaavannut ei olisi kaavannut
1st plur. kaavaisimme emme kaavaisi 1st plur. olisimme kaavanneet emme olisi kaavanneet
2nd plur. kaavaisitte ette kaavaisi 2nd plur. olisitte kaavanneet ette olisi kaavanneet
3rd plur. kaavaisivat eivät kaavaisi 3rd plur. olisivat kaavanneet eivät olisi kaavanneet
passive kaavattaisiin ei kaavattaisi passive olisi kaavattu ei olisi kaavattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaavaa älä kaavaa 2nd sing. ole kaavannut älä ole kaavannut
3rd sing. kaavatkoon älköön kaavatko 3rd sing. olkoon kaavannut älköön olko kaavannut
1st plur. kaavatkaamme älkäämme kaavatko 1st plur. olkaamme kaavanneet älkäämme olko kaavanneet
2nd plur. kaavatkaa älkää kaavatko 2nd plur. olkaa kaavanneet älkää olko kaavanneet
3rd plur. kaavatkoot älkööt kaavatko 3rd plur. olkoot kaavanneet älkööt olko kaavanneet
passive kaavattakoon älköön kaavattako passive olkoon kaavattu älköön olko kaavattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaavannen en kaavanne 1st sing. lienen kaavannut en liene kaavannut
2nd sing. kaavannet et kaavanne 2nd sing. lienet kaavannut et liene kaavannut
3rd sing. kaavannee ei kaavanne 3rd sing. lienee kaavannut ei liene kaavannut
1st plur. kaavannemme emme kaavanne 1st plur. lienemme kaavanneet emme liene kaavanneet
2nd plur. kaavannette ette kaavanne 2nd plur. lienette kaavanneet ette liene kaavanneet
3rd plur. kaavannevat eivät kaavanne 3rd plur. lienevät kaavanneet eivät liene kaavanneet
passive kaavattaneen ei kaavattane passive lienee kaavattu ei liene kaavattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaavata present kaavaava kaavattava
long 1st2 kaavatakseen past kaavannut kaavattu
2nd inessive1 kaavatessa kaavattaessa agent1, 3 kaavaama
instructive kaavaten negative kaavaamaton
3rd inessive kaavaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaavaamasta
illative kaavaamaan
adessive kaavaamalla
abessive kaavaamatta
instructive kaavaaman kaavattaman
4th nominative kaavaaminen
partitive kaavaamista
5th2 kaavaamaisillaan