Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) To double.


Inflection of kaksinkertaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistan en kaksinkertaista 1st sing. olen kaksinkertaistanut en ole kaksinkertaistanut
2nd sing. kaksinkertaistat et kaksinkertaista 2nd sing. olet kaksinkertaistanut et ole kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaistaa ei kaksinkertaista 3rd sing. on kaksinkertaistanut ei ole kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistamme emme kaksinkertaista 1st plur. olemme kaksinkertaistaneet emme ole kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistatte ette kaksinkertaista 2nd plur. olette kaksinkertaistaneet ette ole kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistavat eivät kaksinkertaista 3rd plur. ovat kaksinkertaistaneet eivät ole kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistetaan ei kaksinkertaisteta passive on kaksinkertaistettu ei ole kaksinkertaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistin en kaksinkertaistanut 1st sing. olin kaksinkertaistanut en ollut kaksinkertaistanut
2nd sing. kaksinkertaistit et kaksinkertaistanut 2nd sing. olit kaksinkertaistanut et ollut kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaisti ei kaksinkertaistanut 3rd sing. oli kaksinkertaistanut ei ollut kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistimme emme kaksinkertaistaneet 1st plur. olimme kaksinkertaistaneet emme olleet kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistitte ette kaksinkertaistaneet 2nd plur. olitte kaksinkertaistaneet ette olleet kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistivat eivät kaksinkertaistaneet 3rd plur. olivat kaksinkertaistaneet eivät olleet kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistettiin ei kaksinkertaistettu passive oli kaksinkertaistettu ei ollut kaksinkertaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistaisin en kaksinkertaistaisi 1st sing. olisin kaksinkertaistanut en olisi kaksinkertaistanut
2nd sing. kaksinkertaistaisit et kaksinkertaistaisi 2nd sing. olisit kaksinkertaistanut et olisi kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaistaisi ei kaksinkertaistaisi 3rd sing. olisi kaksinkertaistanut ei olisi kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistaisimme emme kaksinkertaistaisi 1st plur. olisimme kaksinkertaistaneet emme olisi kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistaisitte ette kaksinkertaistaisi 2nd plur. olisitte kaksinkertaistaneet ette olisi kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistaisivat eivät kaksinkertaistaisi 3rd plur. olisivat kaksinkertaistaneet eivät olisi kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistettaisiin ei kaksinkertaistettaisi passive olisi kaksinkertaistettu ei olisi kaksinkertaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaksinkertaista älä kaksinkertaista 2nd sing. ole kaksinkertaistanut älä ole kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaistakoon älköön kaksinkertaistako 3rd sing. olkoon kaksinkertaistanut älköön olko kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistakaamme älkäämme kaksinkertaistako 1st plur. olkaamme kaksinkertaistaneet älkäämme olko kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistakaa älkää kaksinkertaistako 2nd plur. olkaa kaksinkertaistaneet älkää olko kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistakoot älkööt kaksinkertaistako 3rd plur. olkoot kaksinkertaistaneet älkööt olko kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistettakoon älköön kaksinkertaistettako passive olkoon kaksinkertaistettu älköön olko kaksinkertaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistanen en kaksinkertaistane 1st sing. lienen kaksinkertaistanut en liene kaksinkertaistanut
2nd sing. kaksinkertaistanet et kaksinkertaistane 2nd sing. lienet kaksinkertaistanut et liene kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaistanee ei kaksinkertaistane 3rd sing. lienee kaksinkertaistanut ei liene kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistanemme emme kaksinkertaistane 1st plur. lienemme kaksinkertaistaneet emme liene kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistanette ette kaksinkertaistane 2nd plur. lienette kaksinkertaistaneet ette liene kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistanevat eivät kaksinkertaistane 3rd plur. lienevät kaksinkertaistaneet eivät liene kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistettaneen ei kaksinkertaistettane passive lienee kaksinkertaistettu ei liene kaksinkertaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaksinkertaistaa present kaksinkertaistava kaksinkertaistettava
long 1st2 kaksinkertaistaakseen past kaksinkertaistanut kaksinkertaistettu
2nd inessive1 kaksinkertaistaessa kaksinkertaistettaessa agent1, 3 kaksinkertaistama
instructive kaksinkertaistaen negative kaksinkertaistamaton
3rd inessive kaksinkertaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaksinkertaistamasta
illative kaksinkertaistamaan
adessive kaksinkertaistamalla
abessive kaksinkertaistamatta
instructive kaksinkertaistaman kaksinkertaistettaman
4th nominative kaksinkertaistaminen
partitive kaksinkertaistamista
5th2 kaksinkertaistamaisillaan