kaksinkertaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kaksinkertaistaa

  1. (transitive) To double.

Conjugation[edit]

Inflection of kaksinkertaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistan en kaksinkertaistaˣ 1st sing. olen kaksinkertaistanut en oleˣ kaksinkertaistanut
2nd sing. kaksinkertaistat et kaksinkertaistaˣ 2nd sing. olet kaksinkertaistanut et oleˣ kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaistaa ei kaksinkertaistaˣ 3rd sing. on kaksinkertaistanut ei oleˣ kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistamme emme kaksinkertaistaˣ 1st plur. olemme kaksinkertaistaneet emme oleˣ kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistatte ette kaksinkertaistaˣ 2nd plur. olette kaksinkertaistaneet ette oleˣ kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistavat eivät kaksinkertaistaˣ 3rd plur. ovat kaksinkertaistaneet eivät oleˣ kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistetaan ei kaksinkertaistetaˣ passive on kaksinkertaistettu ei oleˣ kaksinkertaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistin en kaksinkertaistanut 1st sing. olin kaksinkertaistanut en ollut kaksinkertaistanut
2nd sing. kaksinkertaistit et kaksinkertaistanut 2nd sing. olit kaksinkertaistanut et ollut kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaisti ei kaksinkertaistanut 3rd sing. oli kaksinkertaistanut ei ollut kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistimme emme kaksinkertaistaneet 1st plur. olimme kaksinkertaistaneet emme olleet kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistitte ette kaksinkertaistaneet 2nd plur. olitte kaksinkertaistaneet ette olleet kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistivat eivät kaksinkertaistaneet 3rd plur. olivat kaksinkertaistaneet eivät olleet kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistettiin ei kaksinkertaistettu passive oli kaksinkertaistettu ei ollut kaksinkertaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistaisin en kaksinkertaistaisi 1st sing. olisin kaksinkertaistanut en olisi kaksinkertaistanut
2nd sing. kaksinkertaistaisit et kaksinkertaistaisi 2nd sing. olisit kaksinkertaistanut et olisi kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaistaisi ei kaksinkertaistaisi 3rd sing. olisi kaksinkertaistanut ei olisi kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistaisimme emme kaksinkertaistaisi 1st plur. olisimme kaksinkertaistaneet emme olisi kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistaisitte ette kaksinkertaistaisi 2nd plur. olisitte kaksinkertaistaneet ette olisi kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistaisivat eivät kaksinkertaistaisi 3rd plur. olisivat kaksinkertaistaneet eivät olisi kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistettaisiin ei kaksinkertaistettaisi passive olisi kaksinkertaistettu ei olisi kaksinkertaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaksinkertaistaˣ älä kaksinkertaistaˣ 2nd sing. oleˣ kaksinkertaistanut älä oleˣ kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaistakoon älköön kaksinkertaistakoˣ 3rd sing. olkoon kaksinkertaistanut älköön olkoˣ kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistakaamme älkäämme kaksinkertaistakoˣ 1st plur. olkaamme kaksinkertaistaneet älkäämme olkoˣ kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistakaa älkää kaksinkertaistakoˣ 2nd plur. olkaa kaksinkertaistaneet älkää olkoˣ kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistakoot älkööt kaksinkertaistakoˣ 3rd plur. olkoot kaksinkertaistaneet älkööt olkoˣ kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistettakoon älköön kaksinkertaistettakoˣ passive olkoon kaksinkertaistettu älköön olkoˣ kaksinkertaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaksinkertaistanen en kaksinkertaistaneˣ 1st sing. lienen kaksinkertaistanut en lieneˣ kaksinkertaistanut
2nd sing. kaksinkertaistanet et kaksinkertaistaneˣ 2nd sing. lienet kaksinkertaistanut et lieneˣ kaksinkertaistanut
3rd sing. kaksinkertaistanee ei kaksinkertaistaneˣ 3rd sing. lienee kaksinkertaistanut ei lieneˣ kaksinkertaistanut
1st plur. kaksinkertaistanemme emme kaksinkertaistaneˣ 1st plur. lienemme kaksinkertaistaneet emme lieneˣ kaksinkertaistaneet
2nd plur. kaksinkertaistanette ette kaksinkertaistaneˣ 2nd plur. lienette kaksinkertaistaneet ette lieneˣ kaksinkertaistaneet
3rd plur. kaksinkertaistanevat eivät kaksinkertaistaneˣ 3rd plur. lienevät kaksinkertaistaneet eivät lieneˣ kaksinkertaistaneet
passive kaksinkertaistettaneen ei kaksinkertaistettaneˣ passive lienee kaksinkertaistettu ei lieneˣ kaksinkertaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaksinkertaistaaˣ present kaksinkertaistava kaksinkertaistettava
long 1st2 kaksinkertaistaakseen past kaksinkertaistanut kaksinkertaistettu
2nd inessive1 kaksinkertaistaessa kaksinkertaistettaessa agent1, 3 kaksinkertaistama
instructive kaksinkertaistaen negative kaksinkertaistamaton
3rd inessive kaksinkertaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaksinkertaistamasta
illative kaksinkertaistamaan
adessive kaksinkertaistamalla
abessive kaksinkertaistamatta
instructive kaksinkertaistaman kaksinkertaistettaman
4th nominative kaksinkertaistaminen
partitive kaksinkertaistamista
5th2 kaksinkertaistamaisillaan