kaupallistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kaupallistaa

  1. (transitive) To commercialise/commercialize.
  2. To marketize

Conjugation[edit]

Inflection of kaupallistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupallistan en kaupallistaˣ 1st sing. olen kaupallistanut en oleˣ kaupallistanut
2nd sing. kaupallistat et kaupallistaˣ 2nd sing. olet kaupallistanut et oleˣ kaupallistanut
3rd sing. kaupallistaa ei kaupallistaˣ 3rd sing. on kaupallistanut ei oleˣ kaupallistanut
1st plur. kaupallistamme emme kaupallistaˣ 1st plur. olemme kaupallistaneet emme oleˣ kaupallistaneet
2nd plur. kaupallistatte ette kaupallistaˣ 2nd plur. olette kaupallistaneet ette oleˣ kaupallistaneet
3rd plur. kaupallistavat eivät kaupallistaˣ 3rd plur. ovat kaupallistaneet eivät oleˣ kaupallistaneet
passive kaupallistetaan ei kaupallistetaˣ passive on kaupallistettu ei oleˣ kaupallistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupallistin en kaupallistanut 1st sing. olin kaupallistanut en ollut kaupallistanut
2nd sing. kaupallistit et kaupallistanut 2nd sing. olit kaupallistanut et ollut kaupallistanut
3rd sing. kaupallisti ei kaupallistanut 3rd sing. oli kaupallistanut ei ollut kaupallistanut
1st plur. kaupallistimme emme kaupallistaneet 1st plur. olimme kaupallistaneet emme olleet kaupallistaneet
2nd plur. kaupallistitte ette kaupallistaneet 2nd plur. olitte kaupallistaneet ette olleet kaupallistaneet
3rd plur. kaupallistivat eivät kaupallistaneet 3rd plur. olivat kaupallistaneet eivät olleet kaupallistaneet
passive kaupallistettiin ei kaupallistettu passive oli kaupallistettu ei ollut kaupallistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupallistaisin en kaupallistaisi 1st sing. olisin kaupallistanut en olisi kaupallistanut
2nd sing. kaupallistaisit et kaupallistaisi 2nd sing. olisit kaupallistanut et olisi kaupallistanut
3rd sing. kaupallistaisi ei kaupallistaisi 3rd sing. olisi kaupallistanut ei olisi kaupallistanut
1st plur. kaupallistaisimme emme kaupallistaisi 1st plur. olisimme kaupallistaneet emme olisi kaupallistaneet
2nd plur. kaupallistaisitte ette kaupallistaisi 2nd plur. olisitte kaupallistaneet ette olisi kaupallistaneet
3rd plur. kaupallistaisivat eivät kaupallistaisi 3rd plur. olisivat kaupallistaneet eivät olisi kaupallistaneet
passive kaupallistettaisiin ei kaupallistettaisi passive olisi kaupallistettu ei olisi kaupallistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kaupallistaˣ älä kaupallistaˣ 2nd sing. oleˣ kaupallistanut älä oleˣ kaupallistanut
3rd sing. kaupallistakoon älköön kaupallistakoˣ 3rd sing. olkoon kaupallistanut älköön olkoˣ kaupallistanut
1st plur. kaupallistakaamme älkäämme kaupallistakoˣ 1st plur. olkaamme kaupallistaneet älkäämme olkoˣ kaupallistaneet
2nd plur. kaupallistakaa älkää kaupallistakoˣ 2nd plur. olkaa kaupallistaneet älkää olkoˣ kaupallistaneet
3rd plur. kaupallistakoot älkööt kaupallistakoˣ 3rd plur. olkoot kaupallistaneet älkööt olkoˣ kaupallistaneet
passive kaupallistettakoon älköön kaupallistettakoˣ passive olkoon kaupallistettu älköön olkoˣ kaupallistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kaupallistanen en kaupallistaneˣ 1st sing. lienen kaupallistanut en lieneˣ kaupallistanut
2nd sing. kaupallistanet et kaupallistaneˣ 2nd sing. lienet kaupallistanut et lieneˣ kaupallistanut
3rd sing. kaupallistanee ei kaupallistaneˣ 3rd sing. lienee kaupallistanut ei lieneˣ kaupallistanut
1st plur. kaupallistanemme emme kaupallistaneˣ 1st plur. lienemme kaupallistaneet emme lieneˣ kaupallistaneet
2nd plur. kaupallistanette ette kaupallistaneˣ 2nd plur. lienette kaupallistaneet ette lieneˣ kaupallistaneet
3rd plur. kaupallistanevat eivät kaupallistaneˣ 3rd plur. lienevät kaupallistaneet eivät lieneˣ kaupallistaneet
passive kaupallistettaneen ei kaupallistettaneˣ passive lienee kaupallistettu ei lieneˣ kaupallistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kaupallistaaˣ present kaupallistava kaupallistettava
long 1st2 kaupallistaakseen past kaupallistanut kaupallistettu
2nd inessive1 kaupallistaessa kaupallistettaessa agent1, 3 kaupallistama
instructive kaupallistaen negative kaupallistamaton
3rd inessive kaupallistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kaupallistamasta
illative kaupallistamaan
adessive kaupallistamalla
abessive kaupallistamatta
instructive kaupallistaman kaupallistettaman
4th nominative kaupallistaminen
partitive kaupallistamista
5th2 kaupallistamaisillaan