kiilua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index ki)

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈkiːluɑ(ʔ)]
  • Hyphenation: kii‧lu‧a

Verb[edit]

kiilua

  1. (intransitive, of eyes) To glimmer.

Conjugation[edit]

Inflection of kiilua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kiilun en kiilu 1st sing. olen kiilunut en ole kiilunut
2nd sing. kiilut et kiilu 2nd sing. olet kiilunut et ole kiilunut
3rd sing. kiiluu ei kiilu 3rd sing. on kiilunut ei ole kiilunut
1st plur. kiilumme emme kiilu 1st plur. olemme kiiluneet emme ole kiiluneet
2nd plur. kiilutte ette kiilu 2nd plur. olette kiiluneet ette ole kiiluneet
3rd plur. kiiluvat eivät kiilu 3rd plur. ovat kiiluneet eivät ole kiiluneet
passive kiilutaan ei kiiluta passive on kiiluttu ei ole kiiluttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kiiluin en kiilunut 1st sing. olin kiilunut en ollut kiilunut
2nd sing. kiiluit et kiilunut 2nd sing. olit kiilunut et ollut kiilunut
3rd sing. kiilui ei kiilunut 3rd sing. oli kiilunut ei ollut kiilunut
1st plur. kiiluimme emme kiiluneet 1st plur. olimme kiiluneet emme olleet kiiluneet
2nd plur. kiiluitte ette kiiluneet 2nd plur. olitte kiiluneet ette olleet kiiluneet
3rd plur. kiiluivat eivät kiiluneet 3rd plur. olivat kiiluneet eivät olleet kiiluneet
passive kiiluttiin ei kiiluttu passive oli kiiluttu ei ollut kiiluttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kiiluisin en kiiluisi 1st sing. olisin kiilunut en olisi kiilunut
2nd sing. kiiluisit et kiiluisi 2nd sing. olisit kiilunut et olisi kiilunut
3rd sing. kiiluisi ei kiiluisi 3rd sing. olisi kiilunut ei olisi kiilunut
1st plur. kiiluisimme emme kiiluisi 1st plur. olisimme kiiluneet emme olisi kiiluneet
2nd plur. kiiluisitte ette kiiluisi 2nd plur. olisitte kiiluneet ette olisi kiiluneet
3rd plur. kiiluisivat eivät kiiluisi 3rd plur. olisivat kiiluneet eivät olisi kiiluneet
passive kiiluttaisiin ei kiiluttaisi passive olisi kiiluttu ei olisi kiiluttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kiilu älä kiilu 2nd sing. ole kiilunut älä ole kiilunut
3rd sing. kiilukoon älköön kiiluko 3rd sing. olkoon kiilunut älköön olko kiilunut
1st plur. kiilukaamme älkäämme kiiluko 1st plur. olkaamme kiiluneet älkäämme olko kiiluneet
2nd plur. kiilukaa älkää kiiluko 2nd plur. olkaa kiiluneet älkää olko kiiluneet
3rd plur. kiilukoot älkööt kiiluko 3rd plur. olkoot kiiluneet älkööt olko kiiluneet
passive kiiluttakoon älköön kiiluttako passive olkoon kiiluttu älköön olko kiiluttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kiilunen en kiilune 1st sing. lienen kiilunut en liene kiilunut
2nd sing. kiilunet et kiilune 2nd sing. lienet kiilunut et liene kiilunut
3rd sing. kiilunee ei kiilune 3rd sing. lienee kiilunut ei liene kiilunut
1st plur. kiilunemme emme kiilune 1st plur. lienemme kiiluneet emme liene kiiluneet
2nd plur. kiilunette ette kiilune 2nd plur. lienette kiiluneet ette liene kiiluneet
3rd plur. kiilunevat eivät kiilune 3rd plur. lienevät kiiluneet eivät liene kiiluneet
passive kiiluttaneen ei kiiluttane passive lienee kiiluttu ei liene kiiluttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kiilua present kiiluva kiiluttava
long 1st2 kiiluakseen past kiilunut kiiluttu
2nd inessive1 kiiluessa kiiluttaessa agent1, 3 kiiluma
instructive kiiluen negative kiilumaton
3rd inessive kiilumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kiilumasta
illative kiilumaan
adessive kiilumalla
abessive kiilumatta
instructive kiiluman kiiluttaman
4th nominative kiiluminen
partitive kiilumista
5th2 kiilumaisillaan

Anagrams[edit]