kolminkertaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kolminkertaistaa

  1. (transitive) To triple.

Conjugation[edit]

Inflection of kolminkertaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kolminkertaistan en kolminkertaista 1st sing. olen kolminkertaistanut en ole kolminkertaistanut
2nd sing. kolminkertaistat et kolminkertaista 2nd sing. olet kolminkertaistanut et ole kolminkertaistanut
3rd sing. kolminkertaistaa ei kolminkertaista 3rd sing. on kolminkertaistanut ei ole kolminkertaistanut
1st plur. kolminkertaistamme emme kolminkertaista 1st plur. olemme kolminkertaistaneet emme ole kolminkertaistaneet
2nd plur. kolminkertaistatte ette kolminkertaista 2nd plur. olette kolminkertaistaneet ette ole kolminkertaistaneet
3rd plur. kolminkertaistavat eivät kolminkertaista 3rd plur. ovat kolminkertaistaneet eivät ole kolminkertaistaneet
passive kolminkertaistetaan ei kolminkertaisteta passive on kolminkertaistettu ei ole kolminkertaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kolminkertaistin en kolminkertaistanut 1st sing. olin kolminkertaistanut en ollut kolminkertaistanut
2nd sing. kolminkertaistit et kolminkertaistanut 2nd sing. olit kolminkertaistanut et ollut kolminkertaistanut
3rd sing. kolminkertaisti ei kolminkertaistanut 3rd sing. oli kolminkertaistanut ei ollut kolminkertaistanut
1st plur. kolminkertaistimme emme kolminkertaistaneet 1st plur. olimme kolminkertaistaneet emme olleet kolminkertaistaneet
2nd plur. kolminkertaistitte ette kolminkertaistaneet 2nd plur. olitte kolminkertaistaneet ette olleet kolminkertaistaneet
3rd plur. kolminkertaistivat eivät kolminkertaistaneet 3rd plur. olivat kolminkertaistaneet eivät olleet kolminkertaistaneet
passive kolminkertaistettiin ei kolminkertaistettu passive oli kolminkertaistettu ei ollut kolminkertaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kolminkertaistaisin en kolminkertaistaisi 1st sing. olisin kolminkertaistanut en olisi kolminkertaistanut
2nd sing. kolminkertaistaisit et kolminkertaistaisi 2nd sing. olisit kolminkertaistanut et olisi kolminkertaistanut
3rd sing. kolminkertaistaisi ei kolminkertaistaisi 3rd sing. olisi kolminkertaistanut ei olisi kolminkertaistanut
1st plur. kolminkertaistaisimme emme kolminkertaistaisi 1st plur. olisimme kolminkertaistaneet emme olisi kolminkertaistaneet
2nd plur. kolminkertaistaisitte ette kolminkertaistaisi 2nd plur. olisitte kolminkertaistaneet ette olisi kolminkertaistaneet
3rd plur. kolminkertaistaisivat eivät kolminkertaistaisi 3rd plur. olisivat kolminkertaistaneet eivät olisi kolminkertaistaneet
passive kolminkertaistettaisiin ei kolminkertaistettaisi passive olisi kolminkertaistettu ei olisi kolminkertaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kolminkertaista älä kolminkertaista 2nd sing. ole kolminkertaistanut älä ole kolminkertaistanut
3rd sing. kolminkertaistakoon älköön kolminkertaistako 3rd sing. olkoon kolminkertaistanut älköön olko kolminkertaistanut
1st plur. kolminkertaistakaamme älkäämme kolminkertaistako 1st plur. olkaamme kolminkertaistaneet älkäämme olko kolminkertaistaneet
2nd plur. kolminkertaistakaa älkää kolminkertaistako 2nd plur. olkaa kolminkertaistaneet älkää olko kolminkertaistaneet
3rd plur. kolminkertaistakoot älkööt kolminkertaistako 3rd plur. olkoot kolminkertaistaneet älkööt olko kolminkertaistaneet
passive kolminkertaistettakoon älköön kolminkertaistettako passive olkoon kolminkertaistettu älköön olko kolminkertaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kolminkertaistanen en kolminkertaistane 1st sing. lienen kolminkertaistanut en liene kolminkertaistanut
2nd sing. kolminkertaistanet et kolminkertaistane 2nd sing. lienet kolminkertaistanut et liene kolminkertaistanut
3rd sing. kolminkertaistanee ei kolminkertaistane 3rd sing. lienee kolminkertaistanut ei liene kolminkertaistanut
1st plur. kolminkertaistanemme emme kolminkertaistane 1st plur. lienemme kolminkertaistaneet emme liene kolminkertaistaneet
2nd plur. kolminkertaistanette ette kolminkertaistane 2nd plur. lienette kolminkertaistaneet ette liene kolminkertaistaneet
3rd plur. kolminkertaistanevat eivät kolminkertaistane 3rd plur. lienevät kolminkertaistaneet eivät liene kolminkertaistaneet
passive kolminkertaistettaneen ei kolminkertaistettane passive lienee kolminkertaistettu ei liene kolminkertaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kolminkertaistaa present kolminkertaistava kolminkertaistettava
long 1st2 kolminkertaistaakseen past kolminkertaistanut kolminkertaistettu
2nd inessive1 kolminkertaistaessa kolminkertaistettaessa agent1, 3 kolminkertaistama
instructive kolminkertaistaen negative kolminkertaistamaton
3rd inessive kolminkertaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kolminkertaistamasta
illative kolminkertaistamaan
adessive kolminkertaistamalla
abessive kolminkertaistamatta
instructive kolminkertaistaman kolminkertaistettaman
4th nominative kolminkertaistaminen
partitive kolminkertaistamista
5th2 kolminkertaistamaisillaan