kolminkertaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the transitive verb kolminkertaistaa (to triple); kolminkertaist- +‎ -ua.

Verb[edit]

kolminkertaistua

  1. (intransitive) To triple.

Conjugation[edit]

Inflection of kolminkertaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kolminkertaistun en kolminkertaistu 1st sing. olen kolminkertaistunut en ole kolminkertaistunut
2nd sing. kolminkertaistut et kolminkertaistu 2nd sing. olet kolminkertaistunut et ole kolminkertaistunut
3rd sing. kolminkertaistuu ei kolminkertaistu 3rd sing. on kolminkertaistunut ei ole kolminkertaistunut
1st plur. kolminkertaistumme emme kolminkertaistu 1st plur. olemme kolminkertaistuneet emme ole kolminkertaistuneet
2nd plur. kolminkertaistutte ette kolminkertaistu 2nd plur. olette kolminkertaistuneet ette ole kolminkertaistuneet
3rd plur. kolminkertaistuvat eivät kolminkertaistu 3rd plur. ovat kolminkertaistuneet eivät ole kolminkertaistuneet
passive kolminkertaistutaan ei kolminkertaistuta passive on kolminkertaistuttu ei ole kolminkertaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kolminkertaistuin en kolminkertaistunut 1st sing. olin kolminkertaistunut en ollut kolminkertaistunut
2nd sing. kolminkertaistuit et kolminkertaistunut 2nd sing. olit kolminkertaistunut et ollut kolminkertaistunut
3rd sing. kolminkertaistui ei kolminkertaistunut 3rd sing. oli kolminkertaistunut ei ollut kolminkertaistunut
1st plur. kolminkertaistuimme emme kolminkertaistuneet 1st plur. olimme kolminkertaistuneet emme olleet kolminkertaistuneet
2nd plur. kolminkertaistuitte ette kolminkertaistuneet 2nd plur. olitte kolminkertaistuneet ette olleet kolminkertaistuneet
3rd plur. kolminkertaistuivat eivät kolminkertaistuneet 3rd plur. olivat kolminkertaistuneet eivät olleet kolminkertaistuneet
passive kolminkertaistuttiin ei kolminkertaistuttu passive oli kolminkertaistuttu ei ollut kolminkertaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kolminkertaistuisin en kolminkertaistuisi 1st sing. olisin kolminkertaistunut en olisi kolminkertaistunut
2nd sing. kolminkertaistuisit et kolminkertaistuisi 2nd sing. olisit kolminkertaistunut et olisi kolminkertaistunut
3rd sing. kolminkertaistuisi ei kolminkertaistuisi 3rd sing. olisi kolminkertaistunut ei olisi kolminkertaistunut
1st plur. kolminkertaistuisimme emme kolminkertaistuisi 1st plur. olisimme kolminkertaistuneet emme olisi kolminkertaistuneet
2nd plur. kolminkertaistuisitte ette kolminkertaistuisi 2nd plur. olisitte kolminkertaistuneet ette olisi kolminkertaistuneet
3rd plur. kolminkertaistuisivat eivät kolminkertaistuisi 3rd plur. olisivat kolminkertaistuneet eivät olisi kolminkertaistuneet
passive kolminkertaistuttaisiin ei kolminkertaistuttaisi passive olisi kolminkertaistuttu ei olisi kolminkertaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kolminkertaistu älä kolminkertaistu 2nd sing. ole kolminkertaistunut älä ole kolminkertaistunut
3rd sing. kolminkertaistukoon älköön kolminkertaistuko 3rd sing. olkoon kolminkertaistunut älköön olko kolminkertaistunut
1st plur. kolminkertaistukaamme älkäämme kolminkertaistuko 1st plur. olkaamme kolminkertaistuneet älkäämme olko kolminkertaistuneet
2nd plur. kolminkertaistukaa älkää kolminkertaistuko 2nd plur. olkaa kolminkertaistuneet älkää olko kolminkertaistuneet
3rd plur. kolminkertaistukoot älkööt kolminkertaistuko 3rd plur. olkoot kolminkertaistuneet älkööt olko kolminkertaistuneet
passive kolminkertaistuttakoon älköön kolminkertaistuttako passive olkoon kolminkertaistuttu älköön olko kolminkertaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kolminkertaistunen en kolminkertaistune 1st sing. lienen kolminkertaistunut en liene kolminkertaistunut
2nd sing. kolminkertaistunet et kolminkertaistune 2nd sing. lienet kolminkertaistunut et liene kolminkertaistunut
3rd sing. kolminkertaistunee ei kolminkertaistune 3rd sing. lienee kolminkertaistunut ei liene kolminkertaistunut
1st plur. kolminkertaistunemme emme kolminkertaistune 1st plur. lienemme kolminkertaistuneet emme liene kolminkertaistuneet
2nd plur. kolminkertaistunette ette kolminkertaistune 2nd plur. lienette kolminkertaistuneet ette liene kolminkertaistuneet
3rd plur. kolminkertaistunevat eivät kolminkertaistune 3rd plur. lienevät kolminkertaistuneet eivät liene kolminkertaistuneet
passive kolminkertaistuttaneen ei kolminkertaistuttane passive lienee kolminkertaistuttu ei liene kolminkertaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kolminkertaistua present kolminkertaistuva kolminkertaistuttava
long 1st2 kolminkertaistuakseen past kolminkertaistunut kolminkertaistuttu
2nd inessive1 kolminkertaistuessa kolminkertaistuttaessa agent1, 3 kolminkertaistuma
instructive kolminkertaistuen negative kolminkertaistumaton
3rd inessive kolminkertaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kolminkertaistumasta
illative kolminkertaistumaan
adessive kolminkertaistumalla
abessive kolminkertaistumatta
instructive kolminkertaistuman kolminkertaistuttaman
4th nominative kolminkertaistuminen
partitive kolminkertaistumista
5th2 kolminkertaistumaisillaan

Related terms[edit]