koneistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

koneistaa

  1. (transitive) to machine, mechanize

Conjugation[edit]

Inflection of koneistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koneistan en koneista 1st sing. olen koneistanut en ole koneistanut
2nd sing. koneistat et koneista 2nd sing. olet koneistanut et ole koneistanut
3rd sing. koneistaa ei koneista 3rd sing. on koneistanut ei ole koneistanut
1st plur. koneistamme emme koneista 1st plur. olemme koneistaneet emme ole koneistaneet
2nd plur. koneistatte ette koneista 2nd plur. olette koneistaneet ette ole koneistaneet
3rd plur. koneistavat eivät koneista 3rd plur. ovat koneistaneet eivät ole koneistaneet
passive koneistetaan ei koneisteta passive on koneistettu ei ole koneistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koneistin en koneistanut 1st sing. olin koneistanut en ollut koneistanut
2nd sing. koneistit et koneistanut 2nd sing. olit koneistanut et ollut koneistanut
3rd sing. koneisti ei koneistanut 3rd sing. oli koneistanut ei ollut koneistanut
1st plur. koneistimme emme koneistaneet 1st plur. olimme koneistaneet emme olleet koneistaneet
2nd plur. koneistitte ette koneistaneet 2nd plur. olitte koneistaneet ette olleet koneistaneet
3rd plur. koneistivat eivät koneistaneet 3rd plur. olivat koneistaneet eivät olleet koneistaneet
passive koneistettiin ei koneistettu passive oli koneistettu ei ollut koneistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koneistaisin en koneistaisi 1st sing. olisin koneistanut en olisi koneistanut
2nd sing. koneistaisit et koneistaisi 2nd sing. olisit koneistanut et olisi koneistanut
3rd sing. koneistaisi ei koneistaisi 3rd sing. olisi koneistanut ei olisi koneistanut
1st plur. koneistaisimme emme koneistaisi 1st plur. olisimme koneistaneet emme olisi koneistaneet
2nd plur. koneistaisitte ette koneistaisi 2nd plur. olisitte koneistaneet ette olisi koneistaneet
3rd plur. koneistaisivat eivät koneistaisi 3rd plur. olisivat koneistaneet eivät olisi koneistaneet
passive koneistettaisiin ei koneistettaisi passive olisi koneistettu ei olisi koneistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. koneista älä koneista 2nd sing. ole koneistanut älä ole koneistanut
3rd sing. koneistakoon älköön koneistako 3rd sing. olkoon koneistanut älköön olko koneistanut
1st plur. koneistakaamme älkäämme koneistako 1st plur. olkaamme koneistaneet älkäämme olko koneistaneet
2nd plur. koneistakaa älkää koneistako 2nd plur. olkaa koneistaneet älkää olko koneistaneet
3rd plur. koneistakoot älkööt koneistako 3rd plur. olkoot koneistaneet älkööt olko koneistaneet
passive koneistettakoon älköön koneistettako passive olkoon koneistettu älköön olko koneistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. koneistanen en koneistane 1st sing. lienen koneistanut en liene koneistanut
2nd sing. koneistanet et koneistane 2nd sing. lienet koneistanut et liene koneistanut
3rd sing. koneistanee ei koneistane 3rd sing. lienee koneistanut ei liene koneistanut
1st plur. koneistanemme emme koneistane 1st plur. lienemme koneistaneet emme liene koneistaneet
2nd plur. koneistanette ette koneistane 2nd plur. lienette koneistaneet ette liene koneistaneet
3rd plur. koneistanevat eivät koneistane 3rd plur. lienevät koneistaneet eivät liene koneistaneet
passive koneistettaneen ei koneistettane passive lienee koneistettu ei liene koneistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st koneistaa present koneistava koneistettava
long 1st2 koneistaakseen past koneistanut koneistettu
2nd inessive1 koneistaessa koneistettaessa agent1, 3 koneistama
instructive koneistaen negative koneistamaton
3rd inessive koneistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative koneistamasta
illative koneistamaan
adessive koneistamalla
abessive koneistamatta
instructive koneistaman koneistettaman
4th nominative koneistaminen
partitive koneistamista
5th2 koneistamaisillaan