Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) This entry needs a definition. Please add one, then remove {{defn}}.


Inflection of kortittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kortitan en kortita 1st sing. olen kortittanut en ole kortittanut
2nd sing. kortitat et kortita 2nd sing. olet kortittanut et ole kortittanut
3rd sing. kortittaa ei kortita 3rd sing. on kortittanut ei ole kortittanut
1st plur. kortitamme emme kortita 1st plur. olemme kortittaneet emme ole kortittaneet
2nd plur. kortitatte ette kortita 2nd plur. olette kortittaneet ette ole kortittaneet
3rd plur. kortittavat eivät kortita 3rd plur. ovat kortittaneet eivät ole kortittaneet
passive kortitetaan ei kortiteta passive on kortitettu ei ole kortitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kortitin en kortittanut 1st sing. olin kortittanut en ollut kortittanut
2nd sing. kortitit et kortittanut 2nd sing. olit kortittanut et ollut kortittanut
3rd sing. kortitti ei kortittanut 3rd sing. oli kortittanut ei ollut kortittanut
1st plur. kortitimme emme kortittaneet 1st plur. olimme kortittaneet emme olleet kortittaneet
2nd plur. kortititte ette kortittaneet 2nd plur. olitte kortittaneet ette olleet kortittaneet
3rd plur. kortittivat eivät kortittaneet 3rd plur. olivat kortittaneet eivät olleet kortittaneet
passive kortitettiin ei kortitettu passive oli kortitettu ei ollut kortitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kortittaisin en kortittaisi 1st sing. olisin kortittanut en olisi kortittanut
2nd sing. kortittaisit et kortittaisi 2nd sing. olisit kortittanut et olisi kortittanut
3rd sing. kortittaisi ei kortittaisi 3rd sing. olisi kortittanut ei olisi kortittanut
1st plur. kortittaisimme emme kortittaisi 1st plur. olisimme kortittaneet emme olisi kortittaneet
2nd plur. kortittaisitte ette kortittaisi 2nd plur. olisitte kortittaneet ette olisi kortittaneet
3rd plur. kortittaisivat eivät kortittaisi 3rd plur. olisivat kortittaneet eivät olisi kortittaneet
passive kortitettaisiin ei kortitettaisi passive olisi kortitettu ei olisi kortitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kortita älä kortita 2nd sing. ole kortittanut älä ole kortittanut
3rd sing. kortittakoon älköön kortittako 3rd sing. olkoon kortittanut älköön olko kortittanut
1st plur. kortittakaamme älkäämme kortittako 1st plur. olkaamme kortittaneet älkäämme olko kortittaneet
2nd plur. kortittakaa älkää kortittako 2nd plur. olkaa kortittaneet älkää olko kortittaneet
3rd plur. kortittakoot älkööt kortittako 3rd plur. olkoot kortittaneet älkööt olko kortittaneet
passive kortitettakoon älköön kortitettako passive olkoon kortitettu älköön olko kortitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kortittanen en kortittane 1st sing. lienen kortittanut en liene kortittanut
2nd sing. kortittanet et kortittane 2nd sing. lienet kortittanut et liene kortittanut
3rd sing. kortittanee ei kortittane 3rd sing. lienee kortittanut ei liene kortittanut
1st plur. kortittanemme emme kortittane 1st plur. lienemme kortittaneet emme liene kortittaneet
2nd plur. kortittanette ette kortittane 2nd plur. lienette kortittaneet ette liene kortittaneet
3rd plur. kortittanevat eivät kortittane 3rd plur. lienevät kortittaneet eivät liene kortittaneet
passive kortitettaneen ei kortitettane passive lienee kortitettu ei liene kortitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kortittaa present kortittava kortitettava
long 1st2 kortittaakseen past kortittanut kortitettu
2nd inessive1 kortittaessa kortitettaessa agent1, 3 kortittama
instructive kortittaen negative kortittamaton
3rd inessive kortittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kortittamasta
illative kortittamaan
adessive kortittamalla
abessive kortittamatta
instructive kortittaman kortitettaman
4th nominative kortittaminen
partitive kortittamista
5th2 kortittamaisillaan