kortittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kortittaa

  1. (transitive) This entry needs a definition. Please add one, then remove {{defn}}.

Conjugation[edit]

Inflection of kortittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kortitan en kortitaˣ 1st sing. olen kortittanut en oleˣ kortittanut
2nd sing. kortitat et kortitaˣ 2nd sing. olet kortittanut et oleˣ kortittanut
3rd sing. kortittaa ei kortitaˣ 3rd sing. on kortittanut ei oleˣ kortittanut
1st plur. kortitamme emme kortitaˣ 1st plur. olemme kortittaneet emme oleˣ kortittaneet
2nd plur. kortitatte ette kortitaˣ 2nd plur. olette kortittaneet ette oleˣ kortittaneet
3rd plur. kortittavat eivät kortitaˣ 3rd plur. ovat kortittaneet eivät oleˣ kortittaneet
passive kortitetaan ei kortitetaˣ passive on kortitettu ei oleˣ kortitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kortitin en kortittanut 1st sing. olin kortittanut en ollut kortittanut
2nd sing. kortitit et kortittanut 2nd sing. olit kortittanut et ollut kortittanut
3rd sing. kortitti ei kortittanut 3rd sing. oli kortittanut ei ollut kortittanut
1st plur. kortitimme emme kortittaneet 1st plur. olimme kortittaneet emme olleet kortittaneet
2nd plur. kortititte ette kortittaneet 2nd plur. olitte kortittaneet ette olleet kortittaneet
3rd plur. kortittivat eivät kortittaneet 3rd plur. olivat kortittaneet eivät olleet kortittaneet
passive kortitettiin ei kortitettu passive oli kortitettu ei ollut kortitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kortittaisin en kortittaisi 1st sing. olisin kortittanut en olisi kortittanut
2nd sing. kortittaisit et kortittaisi 2nd sing. olisit kortittanut et olisi kortittanut
3rd sing. kortittaisi ei kortittaisi 3rd sing. olisi kortittanut ei olisi kortittanut
1st plur. kortittaisimme emme kortittaisi 1st plur. olisimme kortittaneet emme olisi kortittaneet
2nd plur. kortittaisitte ette kortittaisi 2nd plur. olisitte kortittaneet ette olisi kortittaneet
3rd plur. kortittaisivat eivät kortittaisi 3rd plur. olisivat kortittaneet eivät olisi kortittaneet
passive kortitettaisiin ei kortitettaisi passive olisi kortitettu ei olisi kortitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kortitaˣ älä kortitaˣ 2nd sing. oleˣ kortittanut älä oleˣ kortittanut
3rd sing. kortittakoon älköön kortittakoˣ 3rd sing. olkoon kortittanut älköön olkoˣ kortittanut
1st plur. kortittakaamme älkäämme kortittakoˣ 1st plur. olkaamme kortittaneet älkäämme olkoˣ kortittaneet
2nd plur. kortittakaa älkää kortittakoˣ 2nd plur. olkaa kortittaneet älkää olkoˣ kortittaneet
3rd plur. kortittakoot älkööt kortittakoˣ 3rd plur. olkoot kortittaneet älkööt olkoˣ kortittaneet
passive kortitettakoon älköön kortitettakoˣ passive olkoon kortitettu älköön olkoˣ kortitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kortittanen en kortittaneˣ 1st sing. lienen kortittanut en lieneˣ kortittanut
2nd sing. kortittanet et kortittaneˣ 2nd sing. lienet kortittanut et lieneˣ kortittanut
3rd sing. kortittanee ei kortittaneˣ 3rd sing. lienee kortittanut ei lieneˣ kortittanut
1st plur. kortittanemme emme kortittaneˣ 1st plur. lienemme kortittaneet emme lieneˣ kortittaneet
2nd plur. kortittanette ette kortittaneˣ 2nd plur. lienette kortittaneet ette lieneˣ kortittaneet
3rd plur. kortittanevat eivät kortittaneˣ 3rd plur. lienevät kortittaneet eivät lieneˣ kortittaneet
passive kortitettaneen ei kortitettaneˣ passive lienee kortitettu ei lieneˣ kortitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kortittaaˣ present kortittava kortitettava
long 1st2 kortittaakseen past kortittanut kortitettu
2nd inessive1 kortittaessa kortitettaessa agent1, 3 kortittama
instructive kortittaen negative kortittamaton
3rd inessive kortittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kortittamasta
illative kortittamaan
adessive kortittamalla
abessive kortittamatta
instructive kortittaman kortitettaman
4th nominative kortittaminen
partitive kortittamista
5th2 kortittamaisillaan

Anagrams[edit]