Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) To localize.


Inflection of kotoistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kotoistan en kotoista 1st sing. olen kotoistanut en ole kotoistanut
2nd sing. kotoistat et kotoista 2nd sing. olet kotoistanut et ole kotoistanut
3rd sing. kotoistaa ei kotoista 3rd sing. on kotoistanut ei ole kotoistanut
1st plur. kotoistamme emme kotoista 1st plur. olemme kotoistaneet emme ole kotoistaneet
2nd plur. kotoistatte ette kotoista 2nd plur. olette kotoistaneet ette ole kotoistaneet
3rd plur. kotoistavat eivät kotoista 3rd plur. ovat kotoistaneet eivät ole kotoistaneet
passive kotoistetaan ei kotoisteta passive on kotoistettu ei ole kotoistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kotoistin en kotoistanut 1st sing. olin kotoistanut en ollut kotoistanut
2nd sing. kotoistit et kotoistanut 2nd sing. olit kotoistanut et ollut kotoistanut
3rd sing. kotoisti ei kotoistanut 3rd sing. oli kotoistanut ei ollut kotoistanut
1st plur. kotoistimme emme kotoistaneet 1st plur. olimme kotoistaneet emme olleet kotoistaneet
2nd plur. kotoistitte ette kotoistaneet 2nd plur. olitte kotoistaneet ette olleet kotoistaneet
3rd plur. kotoistivat eivät kotoistaneet 3rd plur. olivat kotoistaneet eivät olleet kotoistaneet
passive kotoistettiin ei kotoistettu passive oli kotoistettu ei ollut kotoistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kotoistaisin en kotoistaisi 1st sing. olisin kotoistanut en olisi kotoistanut
2nd sing. kotoistaisit et kotoistaisi 2nd sing. olisit kotoistanut et olisi kotoistanut
3rd sing. kotoistaisi ei kotoistaisi 3rd sing. olisi kotoistanut ei olisi kotoistanut
1st plur. kotoistaisimme emme kotoistaisi 1st plur. olisimme kotoistaneet emme olisi kotoistaneet
2nd plur. kotoistaisitte ette kotoistaisi 2nd plur. olisitte kotoistaneet ette olisi kotoistaneet
3rd plur. kotoistaisivat eivät kotoistaisi 3rd plur. olisivat kotoistaneet eivät olisi kotoistaneet
passive kotoistettaisiin ei kotoistettaisi passive olisi kotoistettu ei olisi kotoistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kotoista älä kotoista 2nd sing. ole kotoistanut älä ole kotoistanut
3rd sing. kotoistakoon älköön kotoistako 3rd sing. olkoon kotoistanut älköön olko kotoistanut
1st plur. kotoistakaamme älkäämme kotoistako 1st plur. olkaamme kotoistaneet älkäämme olko kotoistaneet
2nd plur. kotoistakaa älkää kotoistako 2nd plur. olkaa kotoistaneet älkää olko kotoistaneet
3rd plur. kotoistakoot älkööt kotoistako 3rd plur. olkoot kotoistaneet älkööt olko kotoistaneet
passive kotoistettakoon älköön kotoistettako passive olkoon kotoistettu älköön olko kotoistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kotoistanen en kotoistane 1st sing. lienen kotoistanut en liene kotoistanut
2nd sing. kotoistanet et kotoistane 2nd sing. lienet kotoistanut et liene kotoistanut
3rd sing. kotoistanee ei kotoistane 3rd sing. lienee kotoistanut ei liene kotoistanut
1st plur. kotoistanemme emme kotoistane 1st plur. lienemme kotoistaneet emme liene kotoistaneet
2nd plur. kotoistanette ette kotoistane 2nd plur. lienette kotoistaneet ette liene kotoistaneet
3rd plur. kotoistanevat eivät kotoistane 3rd plur. lienevät kotoistaneet eivät liene kotoistaneet
passive kotoistettaneen ei kotoistettane passive lienee kotoistettu ei liene kotoistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kotoistaa present kotoistava kotoistettava
long 1st2 kotoistaakseen past kotoistanut kotoistettu
2nd inessive1 kotoistaessa kotoistettaessa agent1, 3 kotoistama
instructive kotoistaen negative kotoistamaton
3rd inessive kotoistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kotoistamasta
illative kotoistamaan
adessive kotoistamalla
abessive kotoistamatta
instructive kotoistaman kotoistettaman
4th nominative kotoistaminen
partitive kotoistamista
5th2 kotoistamaisillaan